Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bitwy w Gazie przybierają na sile, gdy Izrael przysięga zamknąć agencję ONZ po wojnie

Bitwy w Gazie przybierają na sile, gdy Izrael przysięga zamknąć agencję ONZ po wojnie

Ciągłe działania wojenne miały miejsce dzień po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze orzekł, że Izrael musi zapobiegać potencjalnym aktom ludobójstwa w konflikcie, ale powstrzymał się od wezwania do zawieszenia broni.

Napięcia między Izraelem a Agencją ONZ ds. uchodźców palestyńskich nasiliły się po tym, jak Izrael stwierdził, że kilku pracowników UNRWA było zaangażowanych w atak Hamasu z 7 października, co skłoniło niektóre główne kraje-darczyńcy do zawieszenia finansowania.

Minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział w sobotę, że Izrael chce mieć pewność, że agencja ONZ, która zatrudnia dziesiątki tysięcy pracowników w Strefie Gazy, „nie będzie częścią następnego dnia po” najkrwawszej wojnie w historii Gazy.

Wzrosło zaniepokojenie trudną sytuacją ludności cywilnej w Khan Yunis, rodzinnym mieście przywódcy Hamasu w Gazie Yahya Sinwara, podejrzanego o zorganizowanie ataku z 7 października.

Materiał telewizyjny Agence France-Presse pokazał tysiące cywilów, w tym kobiet i dzieci, uciekających pieszo z miasta, a za nimi czaił się izraelski czołg.

Tahani Al-Najjar, która zostawiła Khan Yunis z córką, powiedziała: „Otoczyli nas, więc uciekliśmy”. „Wzywamy Organizację Narodów Zjednoczonych do interwencji w celu zaprzestania wojny. Dość strachu i terroru!”

Rzecznik Obrony Cywilnej w Gazie Mahmoud Basal powiedział, że wysiedleńcy borykają się z ciągłymi zimnymi deszczami i ostrzegł przed „rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych”.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​„jej siły w dalszym ciągu zabijały wielu uzbrojonych terrorystów z bliskiej odległości” i dokonała nalotu na magazyn broni w Khan Yunis.

Ministerstwo zdrowia Gazy kierowane przez Hamas twierdzi, że w nocy w Khan Yunis zginęło co najmniej 135 osób.

Rząd Hamasu oświadczył, że „intensywny ostrzał czołgów” wycelował w obóz dla uchodźców w mieście i szpital Nassera.

– Orzeczenie sądu ONZ –

Sąd Najwyższy ONZ wydał w piątek długo oczekiwane orzeczenie, w którym stwierdził, że Izrael musi zapobiec ludobójstwu w Gazie i zezwolić na pomoc humanitarną na wąskim pasie ziemi, który od prawie czterech miesięcy jest przedmiotem nieustannego bombardowania i blokady.

READ  Rosja wysłała wynajętych zabójców, aby zabili dezertera z armii w Hiszpanii

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił tę sprawę jako „ohydną”, podczas gdy przywódcy Hamasu w Gazie pochwalili orzeczenie, mówiąc, że „przyczynia się ono do izolowania Izraela i ujawniania jego zbrodni w Gazie”.

Decyzja została podjęta na podstawie pilnej prośby Republiki Południowej Afryki, długoletniego zwolennika sprawy palestyńskiej, ale szersze orzeczenie w sprawie tego, czy doszło do ludobójstwa, może zająć lata.

„To pierwszy raz, kiedy świat powiedział Izraelowi, że jest to niezgodne z prawem” – powiedział Maha Yassin, 42-letni wysiedleniec z Gazy.

„To, co Izrael zrobił nam w Gazie przez cztery miesiące, nigdy nie wydarzyło się w historii”.

Według danych przygotowanych przez Agence France-Presse na podstawie oficjalnych danych izraelskich izraelska kampania wojskowa rozpoczęła się wkrótce po ataku Hamasu 7 października, w wyniku którego zginęło w Izraelu około 1140 osób, w większości cywilów.

Bojownicy wzięli także około 250 zakładników, a Izrael twierdzi, że w Gazie pozostaje około 132 z nich, w tym ciała co najmniej 28 martwych jeńców.

Izrael poprzysiągł zmiażdżenie Hamasu, a Ministerstwo Zdrowia Gazy twierdzi, że w izraelskiej ofensywie wojskowej zginęło co najmniej 26 257 osób, w tym około 70 procent to kobiety i dzieci.

Armia twierdzi, że od rozpoczęcia przez Izrael operacji lądowych w Gazie zginęło co najmniej 220 żołnierzy.

– Pacjenci uwięzieni –

W miarę pogłębiania się kryzysu humanitarnego w Gazie Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że większość Palestyńczyków wysiedlonych w wyniku wojny, szacowana na 1,7 miliona osób, tłoczy się w Rafah na południowej granicy z Egiptem.

W szpitalu Nassera w Khan Yunis, największym w oblężonym mieście, MSF stwierdziło, że możliwości chirurgiczne „prawie nie istnieją”.

Organizacja charytatywna stwierdziła, że ​​usługi szpitalne „załamały się”, a nieliczni pozostali pracownicy „muszą poradzić sobie ze znacznie ograniczonymi i niewystarczającymi dostawami, aby poradzić sobie z masowymi ofiarami wypadków”.

READ  Turystyczna susza na Bali doprowadziła do tego, że głodne małpy najeżdżały domy

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że 350 pacjentów i 5000 wysiedleńców pozostało w szpitalu, ponieważ w pobliżu trwały walki.

Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca stwierdziło, że izraelskie czołgi wycelowały w szpital Al-Amal, jedną z niewielu pozostałych placówek medycznych w mieście, i że był on „oblężony ciężkim ostrzałem”.

„W Gazie nie ma już systemu opieki zdrowotnej” – stwierdziło MSF.

W szpitalu Nasser przebywało od 300 do 500 pacjentów uwięzionych z „obrażeniami wojennymi, takimi jak otwarte rany, rany szarpane powstałe w wyniku eksplozji, złamania i oparzenia”.

Armia izraelska oskarża Hamas o prowadzenie działań z tuneli pod szpitalami w Gazie i wykorzystywanie placówek medycznych jako centrów dowodzenia.

– Organizacja Narodów Zjednoczonych zwalnia pracowników –

Merav Elon Shahar, ambasador Izraela przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie, oskarżył w tym tygodniu WHO o zmowę z Hamasem poprzez ignorowanie izraelskich dowodów na „militarne wykorzystanie” szpitali w Gazie przez Hamas.

Tedros odrzucił oskarżenie, twierdząc, że może ono „zagrażać naszemu personelowi, który ryzykuje życie, aby służyć bezbronnym”.

Stosunki między Izraelem a UNRWA stały się bardziej napięte po tym, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​w środę czołgi zbombardowały jeden ze schronów w Khan Yunis, zabijając 13 osób.

W piątek UNRWA poinformowała, że ​​zwolniła część swoich pracowników, których Izrael oskarżył o udział w ataku z 7 października.

Zarzuty te skłoniły Stany Zjednoczone, Kanadę, Australię i Włochy do zawieszenia finansowania agencji.

Izrael oświadczył, że będzie starał się uniemożliwić UNRWA działalność w Gazie po wojnie. Hamas nalegał, aby społeczność międzynarodowa ignorowała izraelskie „zagrożenia”, podczas gdy Autonomia Palestyńska stwierdziła, że ​​agencja potrzebuje „maksymalnego wsparcia” od darczyńców.

Wysiłki dyplomatyczne miały na celu zwiększenie dostaw pomocy do Gazy i osiągnięcie rozejmu po tygodniowym zaprzestaniu działań wojennych w listopadzie, co doprowadziło do uwolnienia przez Hamas dziesiątek zakładników w zamian za uwolnienie palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael.

READ  Ustawa antyprotestacyjna Tasmanii wymierzona w protestujących przeciwko środowisku została złagodzona – oto, co dzieje się dalej

Źródło w siłach bezpieczeństwa poinformowało Agence France-Presse, że dyrektor CIA William Burns spotka się w nadchodzących dniach w Paryżu ze swoimi izraelskimi i egipskimi odpowiednikami oraz premierem Kataru, aby osiągnąć zawieszenie broni.

W środę zaplanowano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby omówić orzeczenie MTS.

bur-dv/fz