Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wszyscy gracze zbierają się w Bihar, gdy Nitish przygotowuje się do zmiany drużyny |  Wiadomości z Indii

Wszyscy gracze zbierają się w Bihar, gdy Nitish przygotowuje się do zmiany drużyny | Wiadomości z Indii

PATNA: Wygląda na to, że Bihar jest gotowy na utworzenie nowego rządu, nawet jako premier Nitish Kumar Zachowuje nadrzędną funkcję poprzez substytucję RJD z Partia Bharatiya Janata Jako jego partner.
Tutejsze kręgi polityczne zajęte były spekulacjami na temat zaprzysiężenia Nitish na premiera po raz dziewiąty, ale eksperci konstytucyjni zwrócili uwagę, że nie jest on zobowiązany do składania rezygnacji i apelacji i może sformować nowy rząd. Koalicja Odwołując ministrów RJD i zastępując ich obecnymi w zgromadzeniu ministrami Partii Bharatiya Janata.

Hindustani Awam Morcha (świecki) byłego CM Jitana Ram Manjhi wraz z czterema MLA zadeklarowali wsparcie dla NDA; Zapewniłoby to tworzącej się radzie rządzącej większość w 243-osobowym zgromadzeniu i umożliwiłoby osiągnięcie bezpośredniego celu, jakim jest powołanie prezydenta, najprawdopodobniej z BJP, na miejsce Avada Bihariego Chaudhary’ego z RJD.
Nitish spotka się z członkami swojej partii w niedzielę rano, po czym odbędzie się wspólne spotkanie ustawodawców i parlamentarzystów NDA, prawdopodobnie w jego rezydencji, przed złożeniem rezygnacji lub zwolnieniem ministrów NDA i złożeniem nowego listu poparcia od BJP i MSP do Parlament. Linijka. Źródło zbliżone do wydarzeń podało: „Gubernator może zaprosić go do złożenia przysięgi jeszcze tego samego wieczoru. Zobaczymy, jak sytuacja rozwinie się rano”.

Bihar CM Nitish Kumar ponownie dołączy do sojuszu NDA?

BJP może mieć dwóch wiceministrów, z których jeden jest kobietą. Źródła podają, że w przeciwieństwie do ostatniego razu istnieje możliwość, że drugą pracę otrzyma ktoś z „wyższych kast”.
Źródła podają, że parlamentarzyści i parlamentarzyści BJP spotkali się w sobotę i mają się ponownie spotkać w niedzielę rano, po czym zbiorą się w rezydencji premiera, opuszczając kurtynę nad rządem wielkiego sojuszu w Bihar.

Powołanie nowych ministrów położyłoby kres szybkiemu rozwojowi sytuacji, który zaczął się rozwijać wraz z dramatycznym odsunięciem Rajiva Ranjana Singha Lallana ze stanowiska przewodniczącego partii (który odegrał kluczową rolę w tworzeniu koalicji z Rajdem na rzecz Demokracji) pod koniec ubiegłego miesiąca i od tego czasu trwa. . Nabrała nieubłaganego rozmachu.
Źródła JD(U) podają, że do dramatycznej zmiany przyczynił się protekcjonalny język użyty przez przywódcę Kongresu Rahula Gandhiego na niedawnym posiedzeniu Klubu Indyjskiego, podczas którego najwyraźniej sprzeciwił się on Soni Gandhi, mówiącej, że ogłoszenie o mianowaniu Nitish na koordynatora bloku opozycji powinno poczekaj, aż zostanie zatwierdzony przez szefową TMC Mamatę Banerjee.
Główny minister Bihar, który podjął inicjatywę utworzenia sojuszu opozycji, ale został odsunięty na boczny tor, odrzucił już tę ofertę w związku z nominacją prezydenta Kongresu Mallikarjuna Kharge’a na Prezydenta Unii Indii. Uważał, że komentarze Rahula były „obraźliwe”. Wysiłki pracowników Kongresu, w tym Karga i sekretarza generalnego CPM Sitarama Yechury'ego, nie przyniosły efektu uspokojenia.
Informacja o rzekomej próbie spowodowania przez RJD ucieczki członków MLA JD(U) okazała się przysłowiową kroplą na grzbiecie wielbłąda.
BJP, która publicznie oświadczyła, że ​​zamknęła drzwi przed kolejnym zbliżeniem z Nitishem, początkowo była chłodna wobec propozycji JD(U) ożywienia sojuszu. Powodem ponownego przemyślenia były względy dotyczące maksymalizacji zysków z Bihar w sondażach Lok Sabha w 2024 r., osłabienia bloku indyjskiego i udaremnienia wysiłków Kongresu mających na celu przeciwstawienie się Hindutwie poprzez grę kartą kastową.
Nagły obrót wydarzeń jest ciosem dla ambicji Lalu Prasada, który został wykluczony z udziału w wyborach po wielokrotnych wyrokach skazujących w sprawach karnych, aby przed wyborami do zgromadzeń w 2025 r. na stanowisko pierwszego ministra mianować swojego młodszego syna Tejashwiego.
W rzeczywistości sobota była podwójnym ciosem dla Lalu, ponieważ jego partia była o krok od pozbawienia urzędu w Bihar, a sąd w Delhi wezwał 9 lutego jego żonę, byłego głównego ministra Rabri Devi oraz ich córki Misę Bharti i Hemę Yadav. gdy byli u władzy. Zapoznaj się z aktem oskarżenia skierowanym przeciwko nim przez Dyrekcję ds. Egzekucji w sprawie oszustw związanych z gruntami w zamian za możliwości pracy na kolei.

READ  Pożary lasów wybuchły we Francji i Hiszpanii podczas silnej fali upałów ogarniającej Europę