Po krótkiej podróży po Bliskim Wschodzie sekretarz stanu USA Antony Blinken skierował swoją intensywną dyplomację w sprawie wojny między Izraelem a Hamasem do Azji, wzywając czołowe demokracje przemysłowe Grupy Siedmiu (G7) do osiągnięcia konsensusu w sprawie sposobu poradzenia sobie z tę wojnę. kryzys.
Gdy on i jego odpowiednicy z G7 rozpoczynali dwudniowe rozmowy w Japonii, Blinken stwierdził, że ważne jest, aby grupa wykazała jedność – tak jak to uczyniła w sprawie wojny Rosji na Ukrainie i innych kluczowych kwestiach – i zapobiegła pogłębianiu się istniejących różnic w sprawie Gazy.
„To także bardzo ważny moment, aby grupa G7 zjednoczyła się w obliczu kryzysu i przemówiła, tak jak to robimy, jednym wyraźnym głosem” – powiedział Blinken ministrowi spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawie wkrótce po rozmowach z premierem Fumio. . Kishida.
Głównym tematem spotkania będzie niszczycielski, trwający miesiąc konflikt w Gazie i wysiłki mające na celu złagodzenie tragicznych konsekwencji humanitarnych izraelskiej ofensywy.
Jednak w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej, obaw, że Korea Północna może przygotowywać się do przeprowadzenia nowej próby nuklearnej oraz obaw związanych z rosnącą globalną agresją Chin, kryzys ten nie jest jedynym w porządku obrad.
W Tokio Blinken i ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Japonii i Włoch będą szukać wspólnej płaszczyzny, w tym aby zapobiec dalszej destabilizacji i tak już kruchej stabilności bezpieczeństwa na większym Bliskim Wschodzie przez wojnę w Gazie, a także starać się utrzymać istniejących stanowisk w sprawie innych krajów. Kwestie.
Po niespodziewanym ataku Hamasu – ugrupowania rządzącego Gazą 7 października, w którym 7 października i w jego następstwach zginęło ponad 1400 osób w Izraelu – Izrael przypuścił trwający miesiąc atak na Gazę, bezlitośnie bombardując Strefę Gazy. Jego siły zostały tam wysłane. . Siły lądowe po raz pierwszy od 2014 roku.
Według urzędników Gazy w tym czasie w izraelskich atakach zginęło ponad 10 000 Palestyńczyków, z czego ponad jedną trzecią stanowiły dzieci, podczas wysiedlania 1,5 miliona ludzi i niszczenia dużej części infrastruktury Strefy Gazy.
Wydaje się, że wczesny konsensus w sprawie Gazy nabiera kształtu – co najmniej czterech członków G7 złożyło oświadczenia na rzecz silnego wspólnego stanowiska.
„Jedność G7 jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek w świetle sytuacji w Izraelu i Palestynie, sytuacji na Ukrainie oraz wyzwań w regionie Indo-Pacyfiku” – stwierdziło biuro Kishidy w oświadczeniu. Docenia przywództwo i wysiłki dyplomatyczne administracji Bidena w tej kwestii.
„Macie nasze największe wsparcie” – powiedział Kamikawa Blinkenowi, najważniejszemu dyplomacie prezydenta USA Joe Bidena.
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała: „Jako kraje G7 wyjaśniamy, że Izrael ma prawo i obowiązek chronić swoją ludność i swoich obywateli w ramach prawa międzynarodowego”.
Powiedziała, że rozmawiała z kilkoma partnerami, „w jaki sposób możemy w końcu osiągnąć humanitarne zawieszenie broni na miejscu, zarówno pod względem czasu, jak i położenia geograficznego”.
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly powiedział reporterom, że jego rząd popiera jedynie „pauzę humanitarną” w określonym czasie i miejscu, a nie szersze zawieszenie broni.
„Po pierwsze, nie widzieliśmy ani nie słyszeliśmy niczego, co pozwalałoby nam wierzyć, że przywódcy Hamasu podchodzą do tej sprawy poważnie [a] Zawieszenie broni”, dodając, że zawieszenie broni utrudni Izraelowi zdolność do samoobrony.
Stany Zjednoczone zapewniły Izraelowi zdecydowane wsparcie, oferując mu pakiet pomocy wojskowej o wartości 14,5 miliarda dolarów w czasie wojny i głosując wraz z nim przeciwko „rozejmowi humanitarnemu” na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w zeszłym miesiącu.
Francja głosowała za „rozejmem humanitarnym”, podczas gdy wszystkie pozostałe państwa członkowskie G7 wstrzymały się od głosu.
Blinken powiedział, że Waszyngton „bardzo agresywnie” pracuje nad rozszerzeniem pomocy dla ludności cywilnej uwięzionej w Gazie.
„Myślę, że w nadchodzących dniach zobaczymy, że pomoc może znacząco wzrosnąć” – powiedział w poniedziałek Blinken, nie podając szczegółów.
Ponowne wsparcie dla Ukrainy
Wśród innych tematów, którym skupi się szczyt G7, znajdzie się wojna Rosji na Ukrainie, która straciła uwagę świata z powodu rozlewu krwi w Gazie.
Oczekuje się, że grupa G7 pozostanie przy ostrym języku potępiającym Moskwę i potwierdzającym jej zaangażowanie na rzecz Ukrainy.
„Nasze zaangażowanie w kontynuację surowych sankcji wobec Rosji i silne wsparcie dla Ukrainy wcale nie osłabło, nawet w obliczu pogarszania się sytuacji na Bliskim Wschodzie” – powiedział japoński minister spraw zagranicznych Kamikawa na konferencji prasowej przed spotkaniem.
Spotkanie będzie obejmowało wirtualne spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą.
G7 znajduje się na czele sankcji nałożonych na Rosję od czasu rozpoczęcia przez Moskwę inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r.
Ostatnim krokiem mającym na celu zwiększenie presji ekonomicznej na Rosję jest analiza propozycji nałożenia sankcji na rosyjskie diamenty.
Zacieśnienie stosunków między Japonią a Wielką Brytanią
Brytyjski minister spraw zagranicznych Cleverly ma spotkać się z Kamikawą na marginesie spotkania, aby omówić intensyfikację współpracy wojskowej z Japonią w ramach nowego porozumienia, które umożliwia armiom obu krajów wzajemne wkraczanie na terytoria w celu przeprowadzenia wspólnego szkolenia.
Rozmowy te, w których biorą udział także brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps i japoński minister obrony Minoru Kihara, prawdopodobnie obejmą rozszerzenie wspólnych ćwiczeń i współpracę w nowych obszarach, takich jak przestrzeń kosmiczna i bezpieczeństwo cybernetyczne, w oparciu o osiągnięte w maju porozumienie między Japonią a Wielką Brytanią w Hiroszimie.
W grudniu Japonia ogłosiła nową średnio- i długoterminową strategię bezpieczeństwa mającą na celu wzmocnienie swojego bezpieczeństwa i obronności – w tym zdolności do przeprowadzania kontrataków – stanowiącą zasadniczą zmianę w stosunku do zasady polegającej wyłącznie na samoobronie, którą przyjęła po ostatniej wojnie światowej .
Patrząc na Azję Środkową
Oczekuje się, że ministrowie spraw zagranicznych pięciu krajów Azji Środkowej wezmą także wirtualny udział w spotkaniu w Tokio, którego celem jest pogłębienie więzi z regionem w obliczu wojny na Ukrainie.
W środę do rozmów mają dołączyć ministrowie z krajów byłego Związku Radzieckiego, Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu i Kirgistanu.
Przywódcy G7 zwiększyli ostatnio kontakt z tymi bogatymi w zasoby krajami – w zeszłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził Kazachstan i Uzbekistan podczas swojej podróży po Azji Środkowej, a premier Japonii Kishida planuje podobną podróż w 2024 r.
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych