Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowa statua moai z Wyspy Wielkanocnej odkryta w kraterze |  Chile

Nowa statua moai z Wyspy Wielkanocnej odkryta w kraterze | Chile

Nowy moai – jeden ze słynnych monolitów Wyspy Wielkanocnej – został znaleziony na dnie wyschniętego jeziora w kraterze – poinformowała społeczność tubylcza, która zarządza tym miejscem na chilijskiej wyspie.

Posąg został znaleziony 21 lutego przez zespół ochotników naukowych z trzech chilijskich uniwersytetów, którzy współpracowali nad projektem odtworzenia torfowisk kraterowych w wulkanie Rano Raraku.

„Ten moai ma ogromny potencjał do badań naukowych i przyrodniczych – to naprawdę wyjątkowe znalezisko, ponieważ po raz pierwszy odkryto moai w jeziorze”. [lake] w kraterze wulkanu Rano Raraku” – poinformowała społeczność tubylcza Mau Hinua we wtorkowym oświadczeniu.

Wiele moai na tym obszarze ucierpiało z powodu zwęglenia podczas październikowego pożaru lasu na wyspie, która jest również znana jako Rapa Nui i znajduje się 3500 kilometrów na zachód od Chile.

„Ten moai znajduje się pośrodku jeziora, które zaczęło wysychać w 2018 roku” – powiedział menedżer społeczności Ma’u Henua, który zarządza Parkiem Narodowym Rapa Nui, gdzie znajduje się wulkan.

Lokalizacja nowego posągu Moai znajduje się w jeziorze kraterowym, które wyschło w ostatnich latach, odsłaniając kształt, który przez wieki był zasypany błotem. Zdjęcie: Comunidad Ma’u Henua/EPA

„Interesujące jest to, że przez co najmniej 200 lub 300 lat jezioro miało trzy metry głębokości, co oznacza, że ​​żaden człowiek nie mógł w tamtym czasie zostawić tam moai”.

Moai to charakterystyczne rzeźbione kamienne postacie z wydłużonymi twarzami i bez nóg, które były głównie wydobywane z tufu, rodzaju popiołu wulkanicznego, na wulkanie Rano Raraku.

Moi ma 1,60 m wzrostu i został znaleziony leżący na boku i patrzący w niebo.

Było „pełne, z rozpoznawalnymi cechami, ale bez jasnej definicji”, powiedział Ma’u Henua w oświadczeniu, dodając, że grupa szukała funduszy na przeprowadzenie bardziej kompleksowych badań nad znaleziskiem.

Jednak „nie było planów usunięcia moai z miejsca jego pobytu”.

READ  Ocieplenie na Antarktydzie? | Widz z Australii

Rano Raraku i wulkan Moai są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyspa Wielkanocna była od dawna zamieszkana przez Polinezyjczyków, zanim została zaanektowana przez Chile w 1888 roku.