Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Trzy kolejne statki ze zbożem opuszczają Ukrainę, gdy żołnierze walczący z Rosją w Donbasie stają w obliczu „piekła”

Według Ministerstwa Obrony Turcji trzy statki załadowane zbożem opuściły ukraińskie porty na mocy niedawno zawartej umowy umożliwiającej bezpieczny przepływ.

Pierwszy statek ze zbożem, który wypłynął z ukraińskiego portu od początku inwazji rosyjskiej, opuścił Odessę.

„Oczekujemy, że gwarancje bezpieczeństwa naszych partnerów z ONZ i Turcji będą nadal działać, a eksport żywności z naszych portów stanie się stabilny i przewidywalny dla wszystkich uczestników rynku” – powiedział na Facebooku ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kobrakow na Facebooku po ustawieniu statków. wyłączony. .

W rzadkim przełomie dyplomatycznym podczas pięciomiesięcznej wojny ONZ i Turcja wynegocjowały porozumienie o bezpiecznym korytarzu między Moskwą a Kijowem po tym, jak ONZ ostrzegło przed głodem z powodu wstrzymania ukraińskich dostaw zboża.

Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał 24 lutego wojska na Ukrainę, wywołując największy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej i powodując globalny kryzys energetyczny i żywnościowy.

Rogin, masowiec opuszcza port morski w Czarnomorsku po wznowieniu eksportu zboża,
Masowiec Rogyn opuszcza ukraińskie miasto Czarnomorsk przewożąc 13 000 ton kukurydzy.(Reuters: Serhij Smolencew)

Ukraina i Rosja produkują około jednej trzeciej światowej pszenicy, a Rosja jest głównym dostawcą energii do Europy.

W piątek z Czarnomorska wypłynęły dwa statki z zbożem i jeden z Odessy z łącznie 58 tysiącami ton kukurydzy.

Tureckie Ministerstwo Obrony poinformowało na Twitterze, że tankowiec pod banderą Panamy przewożący 33 000 ton kukurydzy dla Irlandii opuścił Odessę.

Ładowanie

Statek Rogen pod banderą Malty, przewożący 13 000 ton kukurydzy, opuścił port Czarnomorsk, kierując się do Wielkiej Brytanii.

Statek pod banderą turecką, przewożący 12 000 ton kukurydzy, wyruszył z Czarnomorska do tureckiego portu Karasu na Morzu Czarnym.

Administracja regionalna w Odessie poinformowała, że ​​turecki masowiec pod banderą Liberii Osprey S ma przybyć do ukraińskiego portu w Czarnomorsku w piątek.

READ  Włochy dają bezpieczne schronienie zielonej dziewczynie National Geographic, Sharbat Guli, po przejęciu władzy przez talibów

Byłby to pierwszy statek, który w czasie wojny dotarł do ukraińskiego portu.

Ukraina wezwała do rozszerzenia umowy zbożowej na inne produkty, takie jak minerały, podał Financial Times.

– Ta umowa dotyczy logistyki i ruchu statków przez Morze Czarne – powiedział gazecie wiceminister gospodarki Taras Kachka.

Jaka jest różnica między ziarnem a rudą żelaza?

Kreml stwierdził, że rozwiązanie można znaleźć tylko w połączeniu ze zniesieniem restrykcji dla rosyjskich producentów minerałów.

Rosja i Ukraina tradycyjnie produkują około jednej trzeciej światowej pszenicy.

Ale Rosja powiedziała w piątek, że może nie osiągnąć oczekiwanych zbiorów 130 milionów ton zboża ze względu na czynniki pogodowe i brak części zamiennych do sprzętu wyprodukowanego za granicą.

Wschodnie „piekło”

Po pięciu miesiącach walk ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski określił w tym tygodniu presję na jego siły zbrojne we wschodnim Donbasie jako „piekło”.

Moskwa dąży do kontrolowania głównie rosyjskojęzycznego regionu Donbasu, składającego się z prowincji Ługańska i Doniecka, gdzie promoskiewscy separatyści przejęli kontrolę nad regionem po tym, jak Kreml zaanektował Krym od południa w 2014 roku.

Członek służby Sił Zbrojnych Ukrainy na stanowiskach bojowych w Doniecku
Wieś Pesky na obrzeżach Doniecka we wschodniej Ukrainie była w centrum wielu ostatnich bitew.(Reuters: Ołeksandr Klimenko)

Zełenski mówił o zaciekłych walkach wokół miasta Awdijewka i ufortyfikowanej wsi Peski, a Ukraina uznała w ostatnich dniach „częściowy sukces” swojego rosyjskiego przeciwnika.

W czwartek ukraińskie wojsko poinformowało, że siły rosyjskie przeprowadziły co najmniej dwa ataki na Peske, ale zostały one odparte.

W piątek agencja informacyjna TASS cytowała siły separatystyczne, mówiące, że siły rosyjskie i prorosyjskie w pełni przejęły kontrolę nad Pesci.

Ukraina spędziła ostatnie osiem lat na umacnianiu pozycji obronnych w Pesci, postrzegając je jako bufor przed wspieranymi przez Rosję siłami kontrolującymi miasto Donieck około 10 kilometrów na południowy wschód.

Miejsce na odtwarzanie lub pauzę, M dla wyciszenia, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 1 minuta 22 sekundy

Dlaczego ukraiński Donbas jest punktem zapalnym dla Rosji?

Ukraiński generał Oleksij Harumow powiedział na konferencji prasowej, że jego siły odbiły dwie wsie wokół wschodniego miasta Słowiańska, ale wróciły do ​​miasta Awdijewka po tym, jak został zmuszony do opuszczenia kopalni węgla, uważanej za ważną pozycję obronną.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło swój atak.

Reuters nie mógł od razu zweryfikować twierdzeń żadnej ze stron.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w piątek, że rosyjskie bombardowania kilkudziesięciu miast w całym kraju były wymierzone w osiedla cywilne oraz infrastrukturę wojskową.

Ostrzeżenia NATO

W czwartek grupa praw człowieka Amnesty International poinformowała, że ​​Ukraina naraża ludność cywilną na niebezpieczeństwo, rozmieszczając swoje siły na obszarach mieszkalnych.

Zełenski odpowiedział, że grupa próbowała „przenieść odpowiedzialność z agresora na ofiarę”.