Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

bne IntelliNews – Produkcja przemysłowa w Polsce łagodzi wzrost w czerwcu

Dynamika produkcji przemysłowej w Polsce wzrosła w czerwcu do 18,4% rok do roku, po przekroczeniu 29,8% r/rw poprzednim miesiącu.

Wzrost był nieco poniżej konsensusu, biorąc pod uwagę wzrost o 19% r/r. Podczas gdy pierwsze zablokowanie COVID-19 (wirus koronowy) nie spowodowało żadnych działań, recesja była spowodowana zmniejszeniem podstawowego efektu od czerwca ubiegłego roku.

Oczekuje się, że korzystne warunki dla sektora przemysłowego w Polsce będą nadal mieć pozytywny wpływ, podał bank w komunikacie na temat danych Millennium GUS.

[“These are] Konkurencyjność cenowa, szeroka oferta produktów, szybkie dostosowanie do potrzeb rynku oraz rosnący udział w produkcji unijnej. Może być sektor przemysłowy [also] Wesprzyj gospodarkę, przenosząc część produkcji z odległych geograficznie krajów do Polski, aby skrócić łańcuch dostaw ”- powiedział Bank Millennium.

Analitycy twierdzą, że polskie firmy przemysłowe również mogą zwiększyć inwestycje, aby zrekompensować braki kadrowe.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła o 18,6% r/rw szóstym miesiącu po wzroście o 29,7% r/rw maju. Odczyt miesięczny wykazał nieuregulowany wzrost o 4% (maj -0,8% miesięcznie) oraz wzrost o 0,2% (maj + 0,8% m/m) po korekcie.

W podziale na główne segmenty produkcja wzrosła o skorygowane 19,4% r/r (+32,4% r/rw maju). Produkcja w zakresie zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami wzrosła o 13,3% r/r (maj + 17,4% r/r).

Sektor użyteczności publicznej również odnotował wzrost o 14,8% r/r (+14% r/rw maju). Produkcja w kopalniach i kamieniołomach spadła o 1,9% r/r (marzec + 5,5% r/r).

W sumie produkcja w ujęciu r/r wzrosła w czerwcu w 32 z 34 segmentów przemysłowych, w tym samym tempie co w maju.

Dane o produkcji przemysłowej za czerwiec sprzyjają wzrostowi PKB Polski w 2021 r., szacowanemu obecnie na 5%. W ubiegłym roku nastąpiła recesja o 2,7%.

READ  Polski bank centralny rośnie o 25 pb, a CPI nadal rośnie: sondaż Reuters | Potężny 790 KFGO