Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

bne IntelliNews – Recesja spowalnia wzrost produkcji przemysłowej w Polsce do 1% r/rw grudniu

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w grudniu o 1% rok do roku w cenach stałych (wykres), po zrewidowanym wzroście o 4,5% r/rw poprzednim miesiącu, podał nieskorygowane dane GUS z 23 stycznia.

Grudniowy odczyt był o 0,7 pkt proc. poniżej konsensusu, osłabiając perspektywy wzrostu gospodarczego w IV kw. do ok. 1,5% r/r. W 2023 r. nastąpi dalszy spadek do 1%, co według analityków jest „miękkim lądowaniem” gospodarki w następstwie kryzysów spowodowanych wojną Rosji na Ukrainie.

Analitycy twierdzą, że produkcja z segmentów budownictwa i pokrewnych oraz segmentów zorientowanych na eksport była motorem wzrostu w grudniu.

„Osłabienie krajowej gospodarki i popyt z zagranicy wpływają na aktywność sektora, jednak podsektory korzystają z poprawiających się warunków w międzynarodowych łańcuchach dostaw” – napisał Bank Millennium w nocie.

Wyrównany sezonowo wzrost produkcji wzrósł do 5,6% r/rw grudniu po wzroście o 4,4% r/rw poprzednim miesiącu.

W nieskorygowanym ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa spadła w dwunastym miesiącu o 6,4%, po zrewidowanym wzroście o 2,8% m/mw listopadzie, podał GUS. Skorygowany wynik miesięczny wyniósł 0,7%, słabnąc po wzroście o 2,7% m/mw listopadzie.

W podziale na główne sektory iw sposób nieskorygowany, produkcja w sektorze przemysłowym wzrosła w grudniu o 3,4% r/r, zmniejszając się po skorygowanym wzroście o 6,4% r/rw listopadzie.

Produkcja w sektorze użyteczności publicznej spadła w grudniu o 16,3% r/r, po skorygowanym spadku o 12,6% r/rw poprzednim miesiącu.

W zaopatrzeniu w wodę i gospodarce odpadami produkcja wzrosła w grudniu o 1,8% r/r, po czym w listopadzie nastąpił zrewidowany wzrost o 0,6% r/r.

Produkcja w kopalniach i kamieniołomach spadła w grudniu o 6,9% r/r wobec wzrostu o 0,6% r/rw poprzednim miesiącu, podał też GUS.

Ogółem produkcja wzrosła w grudniu w 17 z 34 sektorów przemysłu, w porównaniu do 19 we wrześniu w ujęciu r/r. Najszybszy rozwój sektora nastąpił w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz maszyn i urządzeń. Produkcja gwałtownie spadła w sektorach metali i użyteczności publicznej.

READ  Wintom otwiera nowy hotel we Wrocławiu

Dane o produkcji przemysłowej nie zmienią znacząco perspektyw polskiej polityki pieniężnej. Od września referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 6,75%. Wznowienie podwyżek stóp procentowych jest już wykluczone.