Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Otwórzcie drzwi do NATO i UE – mówi Prezydent RP Duda

Otwórzcie drzwi do NATO i UE – mówi Prezydent RP Duda

Prezydent Polski Andrzej Duda mówi, że Unia Europejska i NATO powinny otworzyć swoje drzwi dla wszystkich krajów, które chcą do nich przystąpić.

Przemawiając na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, polski prezydent powiedział, że takie kraje jak Mołdawia i Gruzja również powinny cieszyć się z przyjęcia, jakie spotkało jego kraj.

„Polacy opowiadają się za polityką otwartych drzwi zarówno dla UE, jak i dla NATO” – powiedział Sasha Vakulina z Euronews. „Dlaczego? Między innymi dlatego, że sami kiedyś doświadczyliśmy tej zasady. Jeśli jesteśmy orędownikami demokracji, w najlepszym tego słowa znaczeniu, narody mają prawo decydować, czy do nich należą”.

Obejrzyj wywiad w odtwarzaczu wideo powyżej

Transkrypcja wywiadu

Sasha Vakulina, Euronews: Zbliżamy się do 24 lutego, dnia, w którym minie rok od inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Polska jest w tym roku liderem pod wieloma względami. Chcę zapytać, jak zmieniła się Polska w tym roku?

Andrzej Duda, Prezydent RP: Polska bardzo się zmieniła. Polacy dobrowolnie podjeżdżali do granicy, otwierali domy, przyjeżdżali samochodami, przyjmowali uchodźców, uciekających przed wojną, którzy szukali schronienia w Polsce. Wielokrotnie będąc na Ukrainie mówię obrońcom, żołnierzom, generałom Ukrainy: słuchajcie, walczcie pokojowo, brońcie państwa, walczcie z rosyjską agresją. Z nami wasze żony, wasze dzieci, wasze matki, wasze siostry, które przyjechały do ​​Polski, są bezpieczne. Dziś język ukraiński słychać wszędzie w Polsce, w każdej instytucji publicznej, w każdym sklepie, w tramwaju, autobusie, na ulicy, wszędzie. Taka jest nasza dzisiejsza rzeczywistość. Mieszkamy razem i dobrze się ze sobą czujemy. Jesteśmy dwoma przyjaznymi lub braterskimi krajami. I to jest wielka demonstracja, nie tylko dla nas jako społeczeństwa, ale dla całego świata, że ​​wolność, wolność, wolność, wolność nie jest dana na zawsze, jeśli chodzi o bezpieczeństwo militarne. W wyniku okupacji. Wolny, suwerenny, niepodległy kraj został brutalnie zaatakowany; Brutalny rosyjski najeźdźca niszczy domy, strzela rakietami do osad cywilnych i zabija ludzi. To zszokowało świat. Dla nas chodzi o większą mobilizację w celu wzmocnienia naszej obrony.

READ  33 krople Herbots, ze zdumieniem zawiozły Belgię do Polski

Sasha Vakulina: Czy sądzisz, że te wezwania do wzmocnienia bezpieczeństwa i większej troski o bezpieczeństwo staną się silniejsze po twoim wystąpieniu w Davos i po tym, jak przesłanie stało się głośniejsze na Światowym Forum Ekonomicznym?

Andrzej Duda: Prawda jest taka, że ​​to forum gospodarcze, które zawsze miało taki głównie ekonomiczny profil, dziś jest mocno zdominowane przez kwestie bezpieczeństwa. Oczywiście na to bezpieczeństwo patrzy się tylko przez militarny, czysto militarny pryzmat. Mówimy o tym, że trzeba wspierać Ukrainę i że trzeba cały czas wysyłać pomoc zbrojeniową na Ukrainę, żeby się broniła i zapobiegała rosyjskiej agresji. Dlatego dużo mówiliśmy wczoraj o polskiej próbie wysłania czołgów Panther na Ukrainę, aby w ramach wspólnej pomocy różnych krajów te czołgi Panther mogły zostać zmontowane i przynajmniej stanowić siłę pancerną dla Ukrainy. Mówimy też o bezpieczeństwie energetycznym, mówimy o niezależności energetycznej Europy, a polityka Rosji, jak wszyscy teraz widzimy, jest brutalnie zaprojektowana i nastawiona na dominację nad Europą, więc Nord Stream 1 i Nord Stream 2. To także powód naszych polskich protestów przeciwko Nord Streams, jeśli chodzi o gaz.Widzieliśmy w nim drogę do rosyjskiej dominacji na europejskim rynku energetycznym. Od lat dywersyfikujemy dostawy gazu do Polski, bo dostrzegamy ryzyko. Niestety nasze ostrzeżenia zostały zignorowane. Dlatego dziś w Davos mówimy o budowaniu bezpieczeństwa energetycznego, bo robimy to od dawna.

Sasha Vakulina: Polska dawała w przeszłości wiele ostrzeżeń, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, uzależnienie gospodarcze, całą sytuację bezpieczeństwa. Jak myślisz, jak wojna na Ukrainie zmieniła geopolityczną dynamikę bezpieczeństwa Europy dla Polski i krajów Europy Wschodniej?

Andrzej Duda: Po pierwsze, z pewnością zaskoczyło to Putina i rosyjskich okupantów. Jedność, jedność UE, jedność NATO. Coś, co do tej pory nie było jasne, bo Rosjanie nie spotkali się z taką solidarnością w 2008 r., kiedy zaatakowali Gruzję, ani w 2014 r., kiedy faktycznie po raz pierwszy zaatakowali Ukrainę. Teraz natknęli się na mur jedności ze strony europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po drugie, ta wojna pokazuje, że tak naprawdę nie ma dziś bezpieczeństwa bez bliskich powiązań euroatlantyckich czy transatlantyckich i że Stany Zjednoczone odgrywają główną rolę w budowaniu tego bezpieczeństwa europejskiego. Największa pomoc dla Ukrainy płynie dziś ze Stanów Zjednoczonych. Jestem bardzo dumny z tego, że jestem prezydentem Polski, ponieważ jesteśmy absolutnie w czołówce tej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Na tę pomoc wojskową wydaliśmy już 2,3 miliarda dolarów. Więc dla nas to duży koszt i duże poświęcenie, ale wiemy, że robimy to dla budowania bezpieczeństwa naszej części Europy, robimy to i będziemy to robić.

READ  Sąd UE nakazuje Polsce zmianę przepisów dotyczących lasów - EURACTIV.com

Sasha Vakulina: Unia Europejska nie rozszerzyła się zbytnio w ostatnich latach. Czy to również powinno zostać ponownie rozważone, włączając w to Ukrainę, Mołdawię i inne kraje w Europie?

Andrzej Duda: My, Polacy, popieramy politykę otwartych drzwi zarówno do UE, jak i do NATO. Czemu? Między innymi dlatego, że sami kiedyś doświadczyliśmy tej zasady. Jeśli jesteśmy orędownikami demokracji, w najlepszym tego słowa znaczeniu, narody mają prawo decydować o swojej przynależności. Kraje mają prawo decydować, w jakim kierunku powinny podążać ich państwa i w jakim kierunku powinny podążać ich rządy. Jeśli nasi sąsiedzi, Ukraińcy, chcą wstąpić do Unii Europejskiej, jeśli chcą należeć do NATO, to samo dotyczy mieszkańców Mołdawii, jeśli to samo dotyczy mieszkańców Gruzji, mają do tego prawo. Aby to zrobić. Ta wojna pokazuje, że Putin tego nie akceptuje. To właśnie Putin ze swoim autorytarnym charakterem i chęcią zniewolenia innych krajów i własnego społeczeństwa próbuje odebrać Ukraińcom tę szansę, odebrać im wolność, odebrać szansę, która im się należy. Społeczeństwa Zachodu, NATO, Unia Europejska. Nigdy nie możemy się na to zgodzić. Dziś Wołodymyr Zełenski oczekuje od NATO konkretnych kroków.

Sasha Vakulina: Po prawie osiemdziesięciu latach pokoju w Europie wojna powraca na kontynent. Patrząc z szerszej perspektywy, jak obecne pokolenie może uniknąć powtórzenia tragedii z przeszłości? Z polskiego punktu widzenia.

Andrzej Duda: Po pierwsze, trzeba zatrzymać Rosję. Dlatego dzisiaj jako wolny świat musimy z całych sił wspierać Ukrainę, także militarnie. Z drugiej strony zbrodnie wojenne muszą zostać ukarane. Cały świat musi zobaczyć, że nie możemy odpuścić zbrodni popełnionych przez Rosjan na Ukrainie. Ci, którzy popełniają przestępstwa, ponoszą odpowiedzialność karną. To Rosja napadła na Ukrainę bez powodu. A kara, jaką należy za to ponieść, powinna być bezwzględnie surowa.

READ  Piłka nożna: Liga Europy – Raków z Polski zmierzy się ze Sportingiem Atalantą w lidze angielskiej