Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bóle odrodzenia demokratycznego Polski |  Strateg

Bóle odrodzenia demokratycznego Polski | Strateg

W październiku polscy wyborcy udowodnili, że potrafią wygrać nawet najbardziej nierówne wybory wbrew autorytarnym stanowiskom. The Zwycięstwo opozycjiA późniejsza ponowna demokratyzacja kraju może dostarczyć przydatnych lekcji dla podobnie myślących mocarstw na Węgrzech, w Turcji i gdzie indziej.

W Polsce tzw Pokonany przywódca populizmuJarosław Kaczyński z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w namacalny sposób przedstawia zasady demokracji. Nowo wybrany parlament. Przez ostatnie osiem lat nie zadawał pytań w Sejmie ani gdziekolwiek indziej, nie współpracował też z żadnymi mediami niekontrolowanymi przez PiS. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek sumiennie zastosowała się do jego poleceń. do góry nogami BIS stracił głosy. Dopuszczone były jedynie partie opozycyjne 30 sekund pytania, a Witek często nakładał kary na przedstawicieli opozycji i wyłączał im mikrofony.

Kaczyński stawał na mównicy, kiedy chciał, wykorzystując ją jako podpórkę do obrażania polityków opozycji. Otoczył się szczegółami bezpieczeństwa, a Sejm barykadami i policją – absurdalny widok w nominalnie demokratycznym kraju. Bilet prasowy dla dziennikarzy zajmujących się Parlamentem jest ściśle określoneA Kaczyński wchodził zawsze prywatnym wejściem mówcy.

W niedawnej kampanii wyborczej Kaczyński był na tyle pewny siebie, że w celu mobilizacji zaplecza PiS oparł się wyłącznie na agresywnej retoryce antyunijnej. Od dawna wzoruje się na podręczniku premiera Węgier Viktora Orbána. Jak Orbán powiedział Podczas niedawnego wiecu: „Dzisiaj pojawiają się rzeczy, które przypominają nam epokę sowiecką. … Na szczęście Bruksela to nie Moskwa. Moskwa to tragedia. Bruksela to żałosna współczesna parodia… musimy tańczyć, gdy Moskwa gwiżdże, a Bruksela musi gwizdać.

Na początku tego roku Kaczyński zastosował taktykę Orbana i ogłosił referendum. zaprojektowany Aby przestraszyć Polaków perspektywą, że kraj wkrótce zostanie zalany uchodźcami.

Ale to nie zadziałało, i to od nowego Sejmu zmontowane 13 listopada Kaczyński był całkowicie zagubiony. Po raz pierwszy musiał wejść głównym wejściem razem ze wszystkimi. Kiedy reporterzy go przesłuchiwali, on Rzucił się, krzycząc: „Jaka arogancja, niesamowita niegrzeczność, niemiecka chamstwo części bazy cywilnej”. Następnie opisano Donalda TuskaPrawdopodobny następny premier jest „głośny”.

READ  Polska powinna zezwalać izraelskim podróżnikom bez konieczności izolacji

Pół godziny później musiał stać i przyglądać się nowej większości parlamentarnej został wybrany Szymon Hołownia zastąpił Witka na stanowisku marszałka partii Polska 2050. Była wtedy Stracił głos Z powodu naruszeń regulaminu parlamentu przed objęciem funkcji wicemarszałka. Kaczyński i jego koledzy z PiS byli na to zupełnie nieprzygotowani. Ale nie mogą nikogo winić: głosowali przeciwko kandydatom wszystkich pozostałych partii (każda partia ma przydzielonego jednego posła w Prezydium Sejmu, choć rząd PiS tej zasady nie przestrzega).

W chwili pisania tego tekstu PiS ma mandat wicemarszałka pusty. Partia zdecydowała się nie wystawiać innych kandydatów i tym samym nie ma wpływu na obrady Sejmu. Coś podobnego wydarzyło się także w Senacie, gdzie obecny był także kandydat na wicemarszałka PiS Odrzucony.

W trakcie tych obrad doszło do symbolicznie gorzkiego momentu, gdy Kaczyński próbował usiąść na podwyższeniu, ale nowy marszałek go odrzucił – nie na złość, ale dlatego, że Holonia rzeczywiście przestrzegała zasad procedury parlamentarnej. Tymczasem na ulicy zwykli polscy obywatele rozbierali barykady wokół parlamentu i Trybunału Konstytucyjnego. Jak na razie funkcjonariusze policji podlegli BIS ich nie zatrzymali.

Niektórzy mogliby dojść do wniosku, że Kaczyński, który sprawia wrażenie coraz starszego i chorego, jest po prostu zdezorientowany. Być może przyjął jednak strategię celowej agresji, aby zobaczyć, którzy członkowie PiS przełamią szeregi. Tak czy inaczej, groźnie silni stali się teraz bezsilni, zdesperowani i śmieszni.

Na domiar złego Kaczyński musi teraz szukać wsparcia u prezydenta Andrzeja Dudy, byłego członka PiS, którego przez lata spychał na bok. Choć Duda nie pokazał ani niezależności, ani umiejętności zbudowania platformy politycznej, wie też, że po odejściu z urzędu na Zachodzie nie czeka go żadna wygodna synekura. Rozpoczyna więc własną walkę o przywództwo na polskiej prawicy, gdzie jego głównym rywalem jest premier Mateusz Morawiecki.

READ  Polska wstrzymuje import ukraińskiego zboża - POLITICO

Tak było, gdy Duda podjął pierwszą próbę utworzenia PiS Nowy rządOsiodłał z Morawieckim Niemożliwe zadanie Tworzenie koalicji większościowej tam, gdzie jej nie ma. Kiedy jego czas minie 28 dniSojusz Porozumienie Platforma Obywatelska Zmierzch, Polska 2050 Holowni, Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewy wejdzie w życie. Wszelkie wątpliwości co do tego, kto tak naprawdę wygrał październikowe wybory, rozwiały się, gdy Hołownia pokonała Witka w wyścigu na spikera.

Kaczyński i jego partia nie tylko okłamywali Polaków. Okłamują także samych siebie. W obliczu powrotu demokracji zwolennicy pozostania w UE mogą czerpać inspirację ze swojej porażki.