W obszernym artykule zatytułowanym „Polski cud. Jak kraj Europy Wschodniej urósł w siłę i dobrobyt”, opublikowanym w amerykańskim wydaniu magazynu w środę, John Petro podkreśla niezwykłą historię sukcesu Polski w ciągu ostatnich 30 lat.
„Postęp był imponujący” — mówi Pietro. Według Banku Światowego PKB Polski w 2021 r. był o 300 proc. wyższy (w stałych dolarach amerykańskich z 2015 r.) niż w 1990 r., w porównaniu do 155 proc. dla całej Unii Europejskiej.
Według autora Polska wyróżnia się jako świetlany przykład triumfu w ramach byłego imperium sowieckiego, prawdopodobnie dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej prawie dwie dekady temu.
W porównaniu z innymi nowicjuszami Polska ze szczególną przezornością i sukcesem wykorzystała te pieniądze, np. na modernizację infrastruktury kraju – od dróg i kolei po transport publiczny. widz.
Nawet w niespokojnych czasach Polska poradzi sobie lepiej niż większość gospodarek Europy Zachodniej, zauważa magazyn.
Pietro twierdzi, że A.J Siła kraju nie zależy wyłącznie od siły ekonomicznej, a niedawny brak przywództwa z Berlina i Paryża stworzył lukę, którą Warszawa z radością wypełniła.
Petro napisał: „Kiedy Francja, Niemcy, a nawet Ameryka wycofały się, Polska zadziałała… Od zeszłorocznej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Polska jest na czele poparcia Kijowa”.
Zauważa, że miliony ukraińskich uchodźców napływały do Polski i były przyjmowane z otwartymi ramionami.
Polska ma tę reputację [it] Była przeciwna imigracji… a potem miałeś 3, 4 miliony ludzi na przestrzeni dwóch tygodni lub miesięcy. I wszyscy znaleźli miejsce na nocleg u polskich rodzin” Cytowano wypowiedź eksperta.
Wśród wyzwań Petro wymienia sztywność rządów prawa, obawy o siłę polskich instytucji państwowych i zaciekłe stosunki z Unią Europejską, odkąd rządząca konserwatywna koalicja rozpoczęła reformę sądownictwa po dojściu do władzy w 2015 roku.
Według innego eksperta Warszawa „może zmienić się z bycia ostoją NATO w innego problematycznego członka – niedemokratyczne państwo szybko podążające za militaryzmem”.
Petro mówi, że w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi Polacy mogą różnić się sympatiami politycznymi, ale bezpieczeństwo i obronność to obszar, w którym jest mało prawdopodobne, aby odczuwał duże zamieszanie.
Autor konkluduje: „Zarówno rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, jak i opozycyjna Platforma Obywatelska mają bardzo podobne (choć nie identyczne) poglądy na temat bezpieczeństwa Polski wobec NATO, Stanów Zjednoczonych i Rosji”.
(miesiąc/g)
źródło: thespectator.com
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu