Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Burza słoneczna uderza w Ziemię po otwarciu dziury w słońcu

Kolejna dziura koronalna otworzyła się w Słońcu, uwalniając gazy, które mają uderzyć w Ziemię w czwartek i piątek.

Będzie to druga burza słoneczna w ciągu tygodnia, po tym jak wiatry słoneczne z krateru „trzydzieści razy większego od Ziemi” rozpaliły zorzę polarną w zeszły piątek, tworząc olśniewający pokaz świetlny widziany z Tasmanii i południowych miejsc na kontynencie.

Obejrzyj wideo powyżej: Jasne południowe światła przesuwają się nad Perth, wprawiając obserwatorów w zdumienie.

Oglądaj najnowsze wiadomości na Channel 7 lub streamuj za darmo na 7plus >>

Nowa dziura odkryta we wtorek jest nieco mniejsza niż poprzednia, ale nadal rozciąga się „20 razy większa od Ziemi”, a wiatr wieje z prędkością do 2,9 miliona km/h, kierując się w naszą stronę.

Jednak „zorze polarne w Arktyce są możliwe tylko wtedy, gdy nadejdzie wiatr słoneczny”, według Live Science.

Burze słoneczne wpływają na pole magnetyczne Ziemi i mogą zakłócać sygnały radiowe i GPS, budząc obawy przed masowymi przerwami w dostawie prądu.

powiedziała dr Hannah Schoeneker, fizyk i ekspert ds. energii słonecznej z University of Newcastle Stróż wcześniej, że burze mogą „generować prądy, które mogą zakłócać elektronikę. Może to oznaczać wszystko, od ingerencji w satelity na orbicie wokół Ziemi, aż po wpływ na linie energetyczne na powierzchni”.

„Jeśli burza jest bardzo silna, może zakłócać twoją moc i może całkowicie zniszczyć system elektroenergetyczny, więc nastąpi lokalna awaria, jeśli w elektrowni będzie wystarczająco dużo szkód”.

NASA donosi, że w porównaniu z rokiem 1989 kanadyjska prowincja Quebec doznała rozległych przerw w dostawie prądu po burzy słonecznej, która uszkodziła sieć energetyczną kilka dni po tym, jak na Słońcu zaobserwowano masową erupcję masy koronalnej.

To było jak energia tysięcy bomb atomowych eksplodujących w tym samym czasie. NASA poinformowała, że ​​chmura burzowa wystrzeliła ze Słońca bezpośrednio w kierunku Ziemi z prędkością miliona mil na godzinę.

READ  Chiny chcą podnieść poprzeczkę przed wyścigiem w kosmosie za pomocą „drabiny powietrznej” na Marsa, która może przewozić ludzi i towary w kapsule

Burza geomagnetyczna spodziewana w tym tygodniu była wcześniej klasyfikowana jako burza G2 lub burza umiarkowana Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i AtmosferycznaWpływ takich burz na technologię i infrastrukturę jest na ogół niewielki.

Druga dziura, która otwiera się na Słońcu w ciągu tygodnia, jest 20 razy większa od Ziemi. kredyt: NASA

Silniejsza burza geomagnetyczna spowodowana rozbłyskiem słonecznym może zakłócić krajową sieć energetyczną i spowodować wyłączenie wież telefonicznych i sieci komunikacyjnych.

Burze mogą również wywoływać spektakularne zorze polarne na całym świecie, niszcząc naszą atmosferę i wzburzając zawarte w niej gazy.

Astrofizycy z ANU, Brad Tucker, powiedział 7NEWS.com.au, że zorza polarna i zorza polarna to „zasadniczo burze, które opuszczają Słońce, podróżują w przestrzeni kosmicznej, a następnie uderzają w ziemską atmosferę”.

„Ponieważ gaz opuszczający Słońce jest zasadniczo naładowany elektrycznie – to plazma – kiedy uderza w naszą atmosferę, wytwarza prądy elektryczne.

„Tak więc ten naładowany elektrycznie gaz uderza w naszą bańkę magnetyczną i pobudza gaz w naszej atmosferze, powodując, że świeci on na zielono, fioletowo i czerwono. To naturalne światło neonowe.”

Zorza polarna jest wynikiem burz słonecznych, które uwalniają gazy do atmosfery ziemskiej. kredyt: W pogoni za światłem – fot. J/Obrazy Getty’ego

Pole magnetyczne Słońca zmienia się co 11 lat, powiedział Tucker, iw tym czasie więcej energii jest wypychane na zewnątrz ze Słońca.

„Właściwie dostajesz szczyty, w których masz lata dobrego oglądania (aurora borealis), i lata mniej. Właśnie wkraczamy w ten okres, więc w ciągu najbliższych trzech do czterech lat będziemy mieli więcej powszechnych przypadków zorzy polarnej zorza polarna” – powiedział Tucker 7NEWS.com.au.

Nie oczekuje się, aby burza słoneczna w ciągu najbliższych kilku dni znacząco wpłynęła na Ziemię, ale jest to kolejna oznaka nadchodzących większych eksplozji koronalnych.

Jeśli chcesz zobaczyć tę zawartość, dostosuj się .

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak używamy plików cookie, zobacz Przewodnik po plikach cookie.