Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowe badanie wykazało, że mikrobiom jelitowy dzieci nie ma wpływu na mikrobiom pochwy

Nowe badanie wykazało, że mikrobiom jelitowy dzieci nie ma wpływu na mikrobiom pochwy

Nowe badania sugerują, że ekspozycja na mikrobiom pochwy podczas porodu może nie wpływać na mikrobiom jelitowy dziecka tak długo, jak zakładano. Nowe badanie przeprowadzone przez zespół kanadyjskich naukowców ujawnia, że ​​skład mikrobiomu pochwy matki nie ma znaczącego wpływu na skład mikrobiomu znajdującego się w kale niemowlęcia we wczesnym okresie życia.

Źródło obrazu: Prostock-studio / Shutterstock.com

Kwestionowanie założenia, że ​​poród drogami natury lepiej odpowiada zdrowiu jelit dziecka

Od wielu lat panuje przekonanie, że poród siłami natury, w przeciwieństwie do cięcia cesarskiego, jest korzystny dla zdrowia dziecka. Wynika to z założenia, że ​​poruszając się po mikrobiomie pochwy, dziecko jest narażone na mikroby, które wpływają na rozwój jego mikrobiomu jelitowego.

To założenie zostało potwierdzone przez ostatnie badania wskazujące, że sposób porodu ma ogromny wpływ na mikroflorę jelitową niemowląt i że urodzonym przez cesarskie cięcie brakuje kluczowych drobnoustrojów. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Granice w mikrobiologii komórkowej i zakażeniachJednak odkrył dowody, które przeczą temu długo utrzymywanemu założeniu.

Nie ma związku między składem mikrobiomu pochwy i dzieciMikrobiom kału

Badanie było jednym z największych badań kohortowych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono między matką a niemowlęciem. Zrekrutowano ponad 600 kanadyjskich kobiet, które spodziewały się porodu drogą pochwową lub przez cesarskie cięcie. Naukowcy pobrali wymazy z pochwy od matek przed porodem, aby ocenić mikrobiom pochwy. Próbki kału pobrano również od niemowląt w ciągu 72 godzin od urodzenia, 10 dnia życia i ostatecznie w wieku trzech miesięcy.

Analiza próbek wykazała, że ​​skład mikrobiomu pochwy matki nie był predyktorem składu mikrobiomu kału niemowląt w żadnym z trzech punktów czasowych.

Wydaje się, że ekspozycja na mikroflorę pochwy matki w czasie porodu drogą pochwową nie ustala mikrobiomu stolca niemowlęcia.

Dr.. Deborah Mooney, profesor położnictwa, University of British Columbia

„Na podstawie tego badania i innych dalszych prac byliśmy w stanie wykazać, że przenoszenie bakterii z pochwy do jelita niemowlęcia jest ograniczone” – powiedział Scott Dos Santos, doktorant na Uniwersytecie Saskatchewan, który jest odpowiedzialny za pracę laboratoryjną i analiza danych do badania. Teoretyzuje się, że inne źródła, takie jak środowisko i mleko matki, mogą odgrywać ważniejszą rolę w kształtowaniu mikrobiomu jelitowego dziecka. Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć te potencjalne zależności.

READ  Nowe wytyczne mające na celu zmniejszenie wpływu raka jelita grubego poprzez badania przesiewowe

Rola antybiotyków w mikrobiomie

Badanie wykazało, że po 10 dniach i trzech miesiącach istniały znaczące różnice między składem mikrobiomu kału dzieci urodzonych drogą pochwową w porównaniu z tymi urodzonymi przez cesarskie cięcie. Money stawia hipotezę, że ta różnica może być związana ze stosowaniem antybiotyków: „Różnice, które stwierdziliśmy między składem mikrobiomu kału niemowlęcia w zależności od sposobu porodu we wczesnym okresie życia, wydawały się być spowodowane głównie ekspozycją na antybiotyki w czasie porodu”. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby w pełni zrozumieć wpływ antybiotyków na wzrost drobnoustrojów w jelitach dzieci.

Potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć mikrobiom jelitowy

Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie przypisywane mikrobiomowi jelitowemu w patologii wielu chorób, kluczowe znaczenie ma zrozumienie prawdziwego związku między sposobem urodzenia a mikrobiomem jelitowym dzieci.

Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć wyniki tego badania. Naukowcy zwrócili uwagę na ograniczenia związane z niepobieraniem próbek mikrobiomu kału od matek. Przyszłe badania analizujące tego typu informacje mogą zapewnić cenną perspektywę. Ponadto potrzebne są dalsze badania w celu zbadania wpływu stosowania antybiotyków na rozwój mikrobiomu jelitowego niemowląt.

źródła:

 • Callaway, E.; (2019) Dzieciom po cesarskim cięciu brakuje niezbędnych drobnoustrojów” Natura [Preprint]. Dostępne pod adresem: https://doi.org/10.1038/d41586-019-02807-x.
 • Chang, K.; i in. (2012) Mikroskopia sił atomowych w biologii i biomedycynie. Dziennik medyczny Tzu Chi24 (4), s. 162–169. Dostępne pod adresem: https://doi.org/10.1016/j.tcmj.2012.08.002.
 • Shaw, Y. i in. (2019) Hamowanie rozwoju bakterii i kolonizacja patogenów oportunistycznych podczas cesarskiego cięcia.” Natura574 (7776), s. 117–121. Dostępne pod adresem: https://doi.org/10.1038/s41586-019-1560-1.
READ  NASA przedstawia nową klasę kandydatów na astronautów

scenariusz

Sarah Moore

Po studiach z psychologii, a następnie neuronauki, Sarah wkrótce odnalazła radość w badaniach i pisaniu artykułów naukowych. Przekształcenie w pasję do łączenia pomysłów z ludźmi poprzez pisanie.

cytaty

Użyj jednego z poniższych formatów, aby zacytować ten artykuł w swoim artykule, eseju lub raporcie:

 • APA

  Moore, Sara. (2023, 30 marca). Nowe badanie wykazało, że mikrobiom jelitowy dzieci nie ma wpływu na mikrobiom pochwy. wiadomości medyczne. Pobrano 30 marca 2023 r. z https://www.news-medical.net/news/20230330/Babies-gut-microbiome-is-not-influenced-by-vaginal-microbiome-new-study-suggests.aspx.

 • MLA

  Moore, Sara. Nowe badanie wykazało, że „mikrobiom pochwy nie ma wpływu na mikrobiom jelitowy dzieci”. wiadomości medyczne. 30 marca 2023 r.

 • Chicago

  Moore, Sara. Nowe badanie wykazało, że „mikrobiom pochwy nie ma wpływu na mikrobiom jelitowy dzieci”. wiadomości medyczne. https://www.news-medical.net/news/20230330/Babies-gut-microbiome-is-not-influenced-by-vaginal-microbiome-new-study-suggests.aspx. (dostęp 30 marca 2023 r.).

 • Harvard

  Moore, Sara. 2023. Nowe badanie wykazało, że mikrobiom jelitowy dzieci nie ma wpływu na mikrobiom pochwy. News-Medical, dostęp 30 marca 2023 r., https://www.news-medical.net/news/20230330/Babies-gut-microbiome-is-not-influenced-by-vaginal-microbiome-new-study-suggests. aspx.