Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Być może po 87 latach odnaleziono Amelię Earhart i jej samolot

Być może po 87 latach odnaleziono Amelię Earhart i jej samolot

Zespół ekspedycyjny w Południowej Karolinie twierdzi, że mógł odnaleźć samolot, którym leciała Amelia Earhart, gdy zaginęła w lipcu 1937 roku.

Wydrukuj artykuł

Obraz sonarowy zarejestrowany „na obszarze Pacyfiku nietkniętym przez znane wraki statków” może w końcu uchylić jedną z najtrwalszych tajemnic kraju, stwierdziła w notatce prasowej firma zajmująca się robotyką Deep Sea Vision (DSV).

Mówi się, że to zdjęcie dna oceanu wykonane na zachód od planowanego miejsca lądowania pionierskiego pilota odzwierciedla „wyjątkowy i wolumetryczny podwójny ogon” statku Lockheed 10-E Electra firmy Earhart.

DSV stwierdziło, że ustaliło lokalizację zdjęcia w oparciu o teorię linii daty z 2010 roku, która sugeruje, że wyczerpany nawigator Earharta zapomniał cofnąć kalendarz dzień po przekroczeniu międzynarodowej linii zmiany daty. Mogło to spowodować błąd nawigacji na niebie, w wyniku którego samolot wylądował 96 kilometrów na zachód od zamierzonego celu.

DSV twierdzi, że nikt jeszcze nie zbadał tego obszaru. Dyrektor generalny firmy, Tony Romeo, powiedział, że wrak, który zauważyli, wydawał się nienaruszony.

Amelia Earhart
Zaginięcie amerykańskiej lotniczki Amelii Earhart w 1937 roku pozostaje trwałą tajemnicą. (zdjęcie AP)
„Zawsze uważaliśmy, że (Earhart) zrobiłaby wszystko, co w jej mocy, aby delikatnie wylądować na wodzie, a sygnatura samolotu, którą widzimy na obrazie sonaru, sugeruje, że tak może być” – powiedział.

Z pomocą podwodnych archeologów eksperci ds. robotyki morskiej DSV spędzili 90 dni na przeszukiwaniu dna Oceanu Spokojnego o powierzchni 8370 kilometrów kwadratowych za pomocą łodzi podwodnej HUGIN 6000.

Mówi się, że boczny sonar pojazdu ma zasięg prawie czterokrotnie większy niż wcześniej używany sprzęt tego typu. Firma przechowuje dokładne współrzędne znaleziska w oczekiwaniu na dalsze badania.

DSV nie odpowiedziało na prośbę o dalsze informacje.

Earhart i jej nawigator Fred Noonan zniknęli podczas próby okrążenia globu podczas liczącego 4000 km lotu z Nowej Gwinei na wyspę Howland. Od tego czasu spekulacje na temat ich ostatniej podróży przyciągają uwagę całego narodu.

Naukowcy z Międzynarodowej Grupy Restauracji Zabytkowych Samolotów z siedzibą w Pensylwanii oświadczyli w 2014 roku, że ich zdaniem kawałek gruzu odkryty na odległym atolu Pacyfiku w 1991 roku pochodzi z samolotu Earharta.

W 2018 roku profesor antropologii na Uniwersytecie Tennessee oświadczył, że według niego fragmenty szkieletu znalezione w 1940 roku w zachodniej części Oceanu Spokojnego należą do 37-letniego lotnika. Dziesiątki rzekomych świadków twierdziło, że słyszało, jak Earhart wołała przez radio o pomoc, gdy jej stan się pogarszał.

Dorothy Cochrane, kustosz lotnictwa w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian, powiedziała Smithsonian, że zdjęcie wykonane przez DSV jest „interesujące” i zasługuje na dalsze zbadanie.

Przejdź do następnego artykułu

READ  Nowa Zelandia: Chris Hepkins zastępuje Jacindę Ardern w środę | Polityka Nowej Zelandii