Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Były nazistowski sekretarz, lat 97, został skazany za ponad 10 000 morderstw

Były nazistowski sekretarz, lat 97, został skazany za ponad 10 000 morderstw

97-latek jest byłym sekretarzem w firmie a nazi Obóz koncentracyjny został skazany za udział w zabiciu 10 505 osób podczas Holokaustu, co może być ostatnim tego rodzaju procesem.
Irmgard Forschner pracowała jako stenografka i maszynistka w obozie Stutthof pod Gdańskiem na terenach okupowanych przez nazistów. PolskaOd 1943 do końca reżimu nazistowskiego w 1945 roku.
We wtorek została skazana na dwa lata więzienia w zawieszeniu – poinformował rzecznik sądu w Itzihoe na północy kraju. Niemcy.
97-letnia była sekretarka została skazana w nazistowskim obozie koncentracyjnym za udział w zabiciu 10 505 osób podczas Holokaustu (fot. wtorek, 20 grudnia 2022 r.) (Christian Charisius/Zdjęcie basenu za pośrednictwem DPA)

Sąd potwierdził CNN, że Forschner była nastolatką w czasie popełnienia zbrodni.97-latka została osądzona przed sądem dla nieletnich, a jej orzeczenie przewiduje umieszczenie jej w zawieszeniu.

W swoim oświadczeniu końcowym Forschner powiedziała, że ​​żałuje tego, co się stało i żałuje, że była wtedy w Stutthofie.

Forschner zaczęła uciekać na kilka tygodni przed planowanym rozpoczęciem jej procesu, ale władze odnalazły ją kilka godzin później. Postępowanie ostatecznie rozpoczęło się pod koniec ubiegłego roku.

„Dzisiejszy werdykt jest najlepszym werdyktem, jaki można uzyskać, biorąc pod uwagę fakt, że była sądzona przed sądem dla nieletnich” – powiedział Ephraim Zuroff, starszy łowca nazistów w Centrum Szymona Wiesenthala.

To niedatowane zdjęcie z 1945 roku przedstawia nazistowski obóz koncentracyjny Stutow w Szczetowie w Polsce.
Irmgard Forschner pracowała jako stenografka i maszynistka w obozie Stutthof pod Gdańskiem w okupowanej Polsce od 1943 do końca reżimu nazistowskiego w 1945 roku. (Archiwum Muzeum Stutthof za pośrednictwem AP)
To niedatowane zdjęcie z 1941 roku przedstawia bramę nr 3 nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutow w Stutowie w Polsce.
Ponieważ Forschner był nastolatkiem w czasie zbrodni, 97-latek stanął przed sądem dla nieletnich. (Archiwum Muzeum Stutthof za pośrednictwem AP)

„W świetle niedawnego oświadczenia Forschner w sądzie, że„ wszystkiego żałuje ”, obawialiśmy się, że sąd może zaakceptować przyznanie się jej obrońcy do niewinności” – powiedział Zuroff w oświadczeniu.

„Jednak biorąc pod uwagę jej twierdzenie, że nie była świadoma zabójstw popełnionych w obozie, jej żal nie był przekonujący”.

Prokuratorzy z Itzihoe stwierdzili w trakcie postępowania, że ​​proces Forchnera może być ostatnim tego rodzaju.

96-letni oskarżony Irmgaard F. w tym czasie siedzi na sali sądowej na początku dnia procesu w Itzehoe, Niemcy, wtorek, 9 listopada 2021 r.
Forschner zaczęła uciekać na kilka tygodni przed planowanym rozpoczęciem jej procesu, ale władze odnalazły ją kilka godzin później. (zdjęcie: 9 listopada 2021) (Christian Charisius/Pool przez AP)

W ostatnich latach Niemcy ścigały się, by postawić przed sądem sprawców nazistowskich zbrodni wojennych, zanim będzie za późno. Ale eksperci twierdzą, że tylko niewielki procent zaangażowanych osób kiedykolwiek stanął przed sądem.

Dziesiątki tysięcy ludzi przetrzymywano w obozie Stutthof w brutalnych warunkach, a ponad 60 tysięcy tam zginęło.

Według muzeum w Stutthofie przebywali głównie nieżydowscy magnaci, a także duża liczba Żydów z polskich miast Warszawy i Białegostoku oraz z okupowanych przez nazistów krajów bałtyckich.