Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Były prezydent Tajwanu składa bezprecedensową wizytę w Chinach  Tajwan

Były prezydent Tajwanu składa bezprecedensową wizytę w Chinach Tajwan

Ma Ying-jeou, były prezydent Tajwanu, odwiedzi Chiny w tym miesiącu jako pierwsza wizyta obecnego lub byłego przywódcy od czasu ucieczki pokonanego rządu nacjonalistycznego na wyspę pod koniec wojny domowej w 1949 roku.

Ma i jego partia, opozycyjny Kuomintang, przedstawili tę głośną wizytę jako okazję do ożywienia przyjaznej wymiany przez cieśninę w czasie głębokich zakłóceń, które zostały wywołane i zaostrzone przez plany Pekinu dotyczące aneksji Tajwanu. epidemia. Jednak prawdopodobnie spowoduje to również zaognienie wewnętrznego podziału politycznego między Kuomintangiem a rządzącą Demokratyczną Partią Postępu w stosunkach z Chinami.

Biuro Ma powiedziało, że lot zaplanowano na 27 marca do 7 kwietnia, z przystankami w Nanjing, Wuhan, Changsha, Chongqing i Szanghaju. Jednak lokalne media podały, że Rada ds. Kontynentalnych Tajwanu nie otrzymała jeszcze raportu z planowanej podróży, o co prosili poprzedni prezydenci.

Wizyta Ma, który pełnił funkcję prezydenta Republiki Chińskiej – oficjalna nazwa Tajwanu – w latach 2008-2016, ma miejsce w związku z rosnącymi wysiłkami Pekinu na rzecz włączenia Tajwanu do Chińskiej Republiki Ludowej jako prowincji. Poprzez presję militarną i dyplomatyczną Pekin ma nadzieję na pokojowe osiągnięcie tego, co nazywa „ponownym zjednoczeniem”, ale nie wyklucza użycia siły. Ludność i rząd Tajwanu – zarówno rządząca Demokratyczna Partia Postępu, jak i były Kuomintang Ma, obecnie opozycja – odrzucają perspektywę chińskich rządów.

Ma i przedstawiciele KMT podkreślali, że celem podróży był kult przodków – tradycyjna chińska praktyka okazywania szacunku zmarłym przodkom – Promuj wymianę studencką i pozarządową między Tajwanem a Chinami.

„Były przewodniczący Ma wierzy, że młodzi ludzie po obu stronach cieśniny rozumieją się nawzajem” – powiedział Hsiao Hsu-tsien, dyrektor wykonawczy Fundacji Ma Ying-jeou. Hsiao powiedział, że takie wymiany stają się coraz pilniejsze w świetle działań wojennych między dwoma rządami.

„Im więcej kontaktów między uczniami, tym silniejsza przyjaźń między obiema stronami. Im głębsza przyjaźń, tym mniejsze szanse na nieporozumienia.”

READ  Chiny prowadzą gry wojenne w „poważnym ostrzeżeniu” dla Tajwanu

KMT opowiada się za przyjaźniejszymi stosunkami z Chinami, ale sprzeciwia się ponownemu zjednoczeniu i zaprzecza, że ​​jest pro-pekińska. Pekin nazwał Demokratyczną Partię Postępu, kierowaną obecnie przez Tsai Ing-wen podczas jej drugiej i ostatniej kadencji prezydenckiej, „separatystami”, ale twierdzi, że Tajwan jest już suwerennym państwem i nie ma potrzeby ogłaszania niepodległości.

Proponowana przez Ma wizyta odbędzie się mniej więcej w tym samym czasie, w którym Tsai ma odwiedzić Stany Zjednoczone i ma spotkać się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym. Oczekuje się, że ta wizyta, potwierdzona na początku tego miesiąca, rozwścieczy Pekin, który sprzeciwia się wszelkim działaniom legitymizującym suwerenność Tajwanu. Po tym, jak była przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi odwiedziła Tajwan w zeszłym roku, Armia Ludowo-Wyzwoleńcza oblegała główną wyspę dniami ćwiczeń wojskowych z ostrzałem.

Planowana wizyta Ma wywołała nagłówki gazet i kontrowersje na Tajwanie przed wyborami prezydenckimi na początku przyszłego roku i ma miejsce wkrótce po kontrowersyjnej wizycie w Pekinie wiceprzewodniczącego Kuomintangu Andrew Hsia w lutym. Członkowie rządzącej Prokuratury oskarżyli Hsię o „flirt z komunistami”.

Przedstawiciele Ma powiedzieli, że delegacja odwiedzi również miejsca związane z II wojną światową, rewolucją 1911 i wojną chińsko-japońską. Hsiao nie wykluczył spotkania Ma z wyższymi chińskimi urzędnikami.

„Wycieczka jest do środkowych Chin, a my nie umówiliśmy się na wyjazd do Pekinu” – powiedział Hsiao. „Jako goście jesteśmy do dyspozycji naszych gospodarzy.”