Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny prowadzą gry wojenne w „poważnym ostrzeżeniu” dla Tajwanu

Chiny prowadzą gry wojenne w „poważnym ostrzeżeniu” dla Tajwanu

William Lai, faworyt przyszłorocznych wyborów prezydenckich na Tajwanie i zdeklarowany przeciwnik roszczeń Pekinu do wyspy, wrócił w piątek z podróży do Paragwaju, podczas której zatrzymywał się w Nowym Jorku i San Francisco.

Chiny zareagowały gniewnie na pauzę ze strony Stanów Zjednoczonych, twierdząc w sobotę, że Lai jest „wichrzycielem”, obiecując jednocześnie podjęcie „zdecydowanych środków… w celu ochrony suwerenności narodowej i integralności terytorialnej”.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza „rozpoczęła w sobotę wspólne patrole powietrzne i morskie oraz ćwiczenia wojskowe sił morskich i powietrznych wokół wyspy Tajwan” – powiedział rzecznik wojskowy Xi Yi.

Tajwan powiedział, że 42 samoloty bojowe weszły do ​​​​strefy obrony powietrznej od 9 rano (0100 GMT), a osiem chińskich okrętów współpracowało w ćwiczeniach.

Ministerstwo obrony wyspy poinformowało w oświadczeniu, że 26 samolotów bojowych przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej.

Xinhua powiedział, że ćwiczenia przeprowadzono „na wodach i przestrzeni powietrznej na północy i południowym zachodzie wyspy Tajwan”, aby przetestować zdolność Armii Ludowo-Wyzwoleńczej do „kontrolowania przestrzeni powietrznej i morskiej” oraz walki „w rzeczywistych warunkach bojowych”.

Ma również służyć jako „surowe ostrzeżenie przed współudziałem i prowokacjami separatystów w sprawie niepodległości Tajwanu” – napisano w oświadczeniu.

Film w mediach społecznościowych opublikowany w sobotę przez Armię Ludowo-Wyzwoleńczą pokazał żołnierzy w symulowanych mundurach biegnących przez obiekt wojskowy i myśliwce unoszące się nad chmurami w drodze do muzyki w stylu filmu akcji.

Tajwan powiedział, że zdecydowanie potępia „takie irracjonalne i prowokacyjne zachowanie” i wyśle ​​„odpowiednie siły”, aby odpowiedziały „praktycznymi środkami”.

Tajwańskie Ministerstwo Obrony Narodowej powiedziało: „Przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych tym razem pod pretekstem nie tylko sprzyja pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, ale także podkreśla (chińską) mentalność wojskową”.

– „Nowy prowokacyjny ruch” –

Chiny twierdzą, że Tajwan jest częścią ich terytorium i obiecały, że pewnego dnia przejmą go siłą, jeśli zajdzie taka potrzeba.

READ  Aktualizacje na żywo z wojny Ukraina-Rosja: Ukraińskie wojska ostrożnie czołgają się na terytoria odzyskane, gdy Rosja ponownie rozmieszcza swoje siły

Rozpoczęła duże ćwiczenia wojskowe po tym, jak ówczesna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi odwiedziła Tajwan w zeszłym roku, a później, kiedy prezydent Tsai Ing-wen przekroczył Stany Zjednoczone.

Jednak Sifu Ou z Tajwańskiego Instytutu Obrony Narodowej i Badań nad Bezpieczeństwem powiedział agencji AFP, że wierzy, że „zakres ćwiczeń ALW (tym razem) będzie umiarkowany”.

„Wywrze presję na Tajwan i nie spowoduje negatywnych skutków, które pomogą Williamowi Laiowi” – ​​powiedział Oye.

Minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu oskarżył Chiny o próbę ingerencji w styczniowe wybory prezydenckie na Tajwanie.

„Chińska Republika Ludowa dała jasno do zrozumienia, że ​​chce kształtować nadchodzące wybory krajowe na Tajwanie” – napisał Wu w mediach społecznościowych.

„Cóż, decyzja należy do naszych obywateli, a nie do łobuza z sąsiedztwa”.

Kiedy Chiny wcześniej rozpoczęły ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu w roku wyborczym, były postrzegane jako pomoc kandydatom z rządzącej w Lai Demokratycznej Partii Postępu, która jest w dużej mierze postrzegana jako pro-Waszyngton.

Wezwała Stany Zjednoczone do zachowania spokoju w związku z wizytą Lai, którą określiła jako rutynową podróż.

Lai zatrzymał się w Nowym Jorku i wrócił przez San Francisco w drodze do iz Paragwaju, jednego z kurczących się krajów, które dyplomatycznie uznały Tajpej.

Xinhua powiedział w sobotę urzędnik z Tajwańskiego Biura Pracy Partii Komunistycznej „zdecydowanie potępił” podróż Lai jako „nowy prowokacyjny ruch” DPP w celu „dalszej zmowy ze Stanami Zjednoczonymi”.

Podczas lunchu w Nowym Jorku podczas podróży Lai obiecał „przeciwstawić się aneksji” i nadal przestrzegać podstawowych zasad administracji Tsai.

Lai był bardziej otwarty na temat niepodległości niż Tsai, który już przygotowuje Pekin, odrzucając jego pogląd, że Tajwan jest częścią Chin.

Podczas piątkowego szczytu przywódcy Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej powiedzieli, że sprzeciwiają się „niebezpiecznemu i agresywnemu zachowaniu” Chin, dochodząc roszczeń morskich w regionie Indo-Pacyfiku.

READ  Australijski turysta ostrzega Londyn przed epidemią kradzieży telefonów

„Potwierdzamy znaczenie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej jako nieodzownego elementu bezpieczeństwa i dobrobytu społeczności międzynarodowej” – dodano w oświadczeniu.

reb-dhc-tjx / dhc / lb