Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Celem Turcji i Egiptu jest zwiększenie ciepła dyplomatycznego na szczycie w Kairze  Aktualności

Celem Turcji i Egiptu jest zwiększenie ciepła dyplomatycznego na szczycie w Kairze Aktualności

Prezydenci Erdogan i Sisi zakończyli dziesięciolecia dyplomatycznych urazów na spotkaniu w Kairze.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że wojna w Gazie będzie głównym tematem szczytu ze swoim egipskim odpowiednikiem, prezydentem Abdelem Fattahem El-Sisim.

„Będziemy omawiać z panem Sisi różne kwestie, w tym gospodarkę, handel, turystykę, energię i obronność” – powiedział Erdogan podczas telewizyjnego przemówienia przed ich środowym spotkaniem w Egipcie.

Po latach wrogości dyplomatycznej stosunki między obydwoma krajami uległy ostatnio poprawie. Jednakże, chociaż jakikolwiek przełom został powszechnie przyjęty z zadowoleniem, analitycy byli ostrożni co do tego, jak wielką różnicę może on mieć dla toczącej się wojny w Gazie.

Po rozmowach między ministerstwami spraw zagranicznych obu krajów obaj prezydenci wykorzystali Mistrzostwa Świata w Katarze w 2022 r. jako platformę do robienia zdjęć uścisków dłoni przed mianowaniem ambasadorów w lipcu ubiegłego roku.

Stare nieporozumienia

Stosunki są napięte od czasu, gdy były generał Sisi obalił sojusznika Erdogana, przywódcę Bractwa Muzułmańskiego Mohameda Morsiego, w „ludowym zamachu stanu” w 2013 r.

Od tego czasu, oprócz wymiany zadziorów, oba kraje rywalizują w różnych konfliktach regionalnych, od wspierania rywalizujących parlamentów w wojnie domowej w Libii po zajmowanie przeciwstawnych stanowisk w sprawie blokady Kataru, kiedy Turcja zapewniła temu krajowi wsparcie dyplomatyczne i praktyczne w czasie kryzysu od 2017 r. Do 2017 r. 2021 r., kiedy Egipt i inne kraje zerwały stosunki.

Gaza od dawna znajduje się w czołówce polityki zagranicznej obu krajów. Egipt utrzymuje pełne stosunki dyplomatyczne z Izraelem od 1979 roku, nawiązane w ramach porozumień z Camp David. Jednak w Kairze często te relacje były wystawiane na próbę przez działania Izraela wobec Gazy i Palestyny.

Stosunki Turcji z Izraelem były mniej przyjazne. Erdogan konsekwentnie wypowiadał się w imieniu narodu palestyńskiego, a ostatnio wzywał do tego Izrael Uznanie niepodległego Palestyńczyka Kraj na granicach z 1967 roku.

READ  Próba sprowadzenia do Australii 31 narzeczonych i dzieci ISIS

„Jest mało prawdopodobne, aby współpraca Turcji i Egiptu miała znaczący wpływ na izraelską operację wojskową w Gazie” – powiedział Saif al-Islam, pracownik londyńskiej firmy S-RM zajmującej się analizą ryzyka.

Dodał: „Będą przede wszystkim wzywać Izrael do wyrażenia zgody na trwałe zawieszenie broni lub przynajmniej ograniczenia ofiar cywilnych w Gazie i zażądać napływu większej pomocy humanitarnej do Gazy”.

Islam stwierdził, że żadna ze stron nie chce dalej zaogniać napięcia, a Sisi prawdopodobnie miał nadzieję pozyskać wsparcie Turcji, Arabii Saudyjskiej i innych krajów, aby pomóc złagodzić humanitarne skutki wojny w Gazie.

Linki, które łączą

Niezależnie od bieżących okoliczności i przeszłych trudności, stosunki gospodarcze są kontynuowane. Egipt i Turcja od dawna cieszą się zdrowymi stosunkami handlowymi, przy czym bardzo wyróżniają się sektory podróży, turystyki i energii.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (z prawej) ściska dłoń prezydentowi Egiptu Abdelowi Fattahowi El-Sisi podczas finałów Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Doha w Katarze
Prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi (po lewej) i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podają sobie dłonie podczas Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Doha w Katarze [Photo by Handout / Press Office of the Presidency of Turkey / AFP]

„Powiązania finansowe pozostały bez kontroli” – powiedział Ahmed Morsi, starszy badacz w Sztokholmskim Instytucie Badań nad Pokojem (SIPRI). ,” on dodał.

Droga naprzód

Analitycy twierdzą, że budowanie relacji między obydwoma krajami będzie uzależnione od zidentyfikowania obszarów będących przedmiotem wspólnego praktycznego zainteresowania.

Morsi powiedział: „Myślę, że widzimy tymczasową przerwę w konkurencji w różnych regionach, takich jak Libia i Syria, a nie pojawienie się jakiejkolwiek nowej dynamiki regionalnej”.

„Każde państwo szuka obszarów, na których może budować i z których może czerpać korzyści”.

Eksport Egiptu do Turcji wzrósł do 4 miliardy dolarów w 2022 roku z 3 miliardów dolarów Statystyki rządowe pokazały za ubiegły rok.

We wrześniu ubiegłego roku egipski minister handlu ogłosił, że ma nadzieję na zwiększenie w jakimkolwiek stopniu dwustronnej wymiany handlowej między obydwoma krajami 10-15 miliardów dolarów W ciągu najbliższych pięciu lat.

gratulacje
W Turcji w 2011 r. uzyskano znaczne poparcie dla protestów Arabskiej Wiosny przeciwko egipskiemu prezydentowi Hosniemu Mubarakowi [File: Tolga Bozoglu/EPA]

Potrzebę współpracy dodatkowo zwiększyła zwiększona konkurencja w zakresie energii, która nastąpiła od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co doprowadziło do wyższych cen. Wspomniałem o tym problemie Obaj przywódcy omawiali tę kwestię na marginesie zeszłorocznego szczytu G20 w Indiach.

READ  Elon Musk na stałe zakazuje celebrytom podszywającym się pod niego na Twitterze

W związku z wygaśnięciem wielu długoterminowych kontraktów Türkiye coraz bardziej patrzy w przyszłość do Egiptu w celu dostaw skroplonego gazu ziemnego (skroplony naturalny gaz).

Podobnie przy stosunkowo niskich kosztach pracy i funcie egipskim cierpią tureckie firmy Bardzo chcieli się ruszyć Do Egiptu, aby uzyskać lepszy dostęp do rynków międzynarodowych.

Islam dodał, że chociaż ani Turcja, ani Egipt nie stały się jeszcze od siebie zależne gospodarczo, złożone trudności gospodarcze w kraju przedkładają dialog w obu krajach nad przechwałki polityczne.

„Zniesienie blokady Kataru stworzyło także możliwości dla krajów, które różniły się znacząco, podjęcie próby pogodzenia tych różnic.

„Egipt i Turcja w rzeczywistości wolniej niż inne kraje próbowały naprawić stosunki, ale ostatnie problemy, takie jak kryzys w Gazie i sytuacja w zakresie bezpieczeństwa na Morzu Czerwonym, skłaniają je do pilniejszego współdziałania”.

Chociaż zbliżenie między Egiptem a Turcją było stopniowe, niewielu wątpiłoby, że wojna w Gazie nadała mu dynamikę.

Naklejka z YouTube'a