Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ceny domów w Sydney, Brisbane i Melbourne: oczekiwany wzrost o 22% w skali kraju

Ogromny boom w stolicach Australii skłonił ekspertów do anulowania swoich wstępnych prognoz dotyczących wzrostu cen mieszkań.

Jeśli jesteś mieszkańcem Sydney i chcesz w najbliższym czasie wydać pieniądze na dom (lub zrujnowany domek), możesz teraz kliknąć ten artykuł, aby uchronić się przed migreną.

Na początku tego miesiąca potencjalni nabywcy domów zostali dotknięci zaskakującą nową statystyką: średnie ceny domów w Sydney wzrosły. 300 000 $ w tym rokuPo raz pierwszy średnia cena domu w całym mieście wynosi 1,3 miliona dolarów.

Australijski rynek mieszkaniowy wzrósł o 17,6 procent w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku, a roczny wzrost w kraju przyspieszył w tempie niespotykanym od czerwca 1989 roku.

Nowe statystyki z bazy danych nieruchomości Oceanii CoreLogic pokazują, że National Home Value Index wzrósł o kolejne 1,5 procent tylko we wrześniu, umieszczając Sydney wygodnie na liście trzech największych miast na świecie pod względem kosztów nieruchomości.

Teraz ta liczba ma jeszcze wzrosnąć przed końcem roku.

Eksperci z Westpac zrewidowali teraz swoje prognozy rynkowe dla Harbour City po tym, jak ceny przekroczyły początkową prognozę 22-procentowego wzrostu na 2021 r.

Wartość domów w Sydney przekroczyła już wcześniejszą prognozę banku o 1 procent w tym miesiącu, zmuszając ekonomistów takich jak Bill Evans i Matthew Hassan do ponownej oceny.

Nowe modele sugerują, że do końca roku ceny domów w Sydney mogą wzrosnąć o 27 procent, ponieważ rynki nadal przewyższają oczekiwania.

Nowy korepetytor określa średnią cenę domu w Sydney ponad 14-krotność średniej pensji w pełnym wymiarze godzin w kraju (90 300 USD). Dla porównania płace w Australii wzrosły o zaledwie 1,7 procent w 2021 roku.

Oczywiście nie tylko Sydney walczy z rosnącymi cenami domów. Rynki nieruchomości w stolicach Australii wzrosły w 2021 r., pomimo przedłużających się blokad i rosnącego bezrobocia.

„Ceny nadal notują solidne wzrosty pomimo niedawnych dłuższych zamknięć w NSW, Victorii i ACT” – napisali ekonomiści.

READ  Pełna lista alertów lokalizacyjnych pokazująca 364 miejsca, aktualizowana codziennie

„Nawet na najbardziej dotkniętych rynkach Sydney, Melbourne i Canberry, wzrost cen utrzymał silne dwucyfrowe tempo roczne.”

Westpac spodziewa się, że ceny w Melbourne wzrosną o 18 proc. – 2 proc. więcej niż poprzednie prognozy banku dla wiktoriańskiej stolicy. Z drugiej strony oczekuje się, że wartości domów w Brisbane wzrosną o 22 proc. Perth o 15 proc., a Adelaide o 18 proc.

Nieruchomości w Hobart również mają tendencję do wzrostu o aż 25 procent.

Oczekuje się, że rynek nieruchomości w Sydney wzrośnie o 6 procent w przyszłym roku, nadal o 2 procent więcej niż poprzednia diagnoza Westpac.

„Wraz z ponownym otwarciem na horyzoncie łagodzące skutki blokad znikną z obrazu” – kontynuowali ekonomiści.

Spodziewamy się, że wzmocnienia zostaną ponownie otwarte, aby zrównoważyć wszelkie początkowe przeszkody wynikające z niedawno ogłoszonych środków makroostrożnościowych.

„Nadal spodziewamy się znacznego spowolnienia tempa do 2022 r., ponieważ zwiększona przystępność cenowa łączy się z zaostrzeniem makroostrożnościowym, a w dalszej części roku oczekiwanie, że Bank Rezerw rozpocznie cykl zaostrzania na początku 2023 r., zaczyna ciążyć na zaufaniu”.

Jednak Westpac spodziewa się, że krajowy rynek nieruchomości wzrośnie tylko o osiem procent w przyszłym roku, po decyzji australijskiego regulatora ostrożnościowego podjętej w zeszłym tygodniu.

The Guardian poinformował, że Urząd Nadzoru Bankowego zwrócił się do banków o ocenę zdolności nowych nabywców domów do spłaty kredytów przy oprocentowaniu co najmniej o trzy punkty procentowe powyżej stopy, o którą się ubiegają.

Westpac spodziewa się „stopniowego” zaostrzenia polityki, aby ograniczyć wzrost kredytów od początku przyszłego roku.

„Kiedy wchodzimy w 2023 r., wpływ cyklu zacieśniania RBA będzie miał większy wpływ na rynki nieruchomości, ponieważ zdolność kredytowa zostanie dotknięta bezpośrednio i zmianami nastrojów” – powiedzieli Evans i Hassan.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Finder.com.au wykazało, że większość ankietowanych ekonomistów spodziewała się, że banki Wielkiej Czwórki podniosą swoje referencyjne oprocentowanie pożyczek poza cyklem w Banku Rezerw w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

READ  Wartość netto Elona Muska: dyrektor generalny Tesli traci 50 miliardów dolarów po opublikowaniu „najdroższego tweeta w historii”

„Spowolnienie wśród kupujących pierwszy dom można zobaczyć w danych dotyczących kredytów, ponieważ liczba pierwszych kredytów na zakup domu dla właścicieli domów spadła o 20,5% między styczniem a lipcem” – kontynuował Lawless.

„W tym samym okresie liczba nabywców pierwszego domu zaciągających inwestycyjny kredyt mieszkaniowy, aczkolwiek z niskiej bazy, wzrosła o 45%, co wskazuje, że coraz więcej nabywców pierwszego domu wybiera „wynajem kurtki” jako sposób na wejście w życie. drzwi.”

Na całym świecie tylko Hongkong i Vancouver mają wyższe koszty życia, zgodnie z rankingami przystępności mieszkaniowych ich demografów. Sydney (trzecie) i Melbourne (piąte) to jedyne dwa australijskie miasta na liście, a nowozelandzkie Auckland zajmuje czwarte miejsce przed Toronto.

Miasta ze wskaźnikiem P/E większym niż 5,1 są uważane za „zbyt drogie”.

Hongkong odnotował imponujący stosunek ceny do dochodu wynoszący 20,7, czyli o siedem punktów więcej niż 13. w Vancouver.

Miasto Adelajda zajęło 13. miejsce na świecie pod względem przystępności cenowej, ze wskaźnikiem zadłużenia do dochodu wynoszącym 7,7. Brisbane zajmuje 18. miejsce z wynikiem 6,6, a Perth zajmuje 23. miejsce ze wskaźnikiem zadłużenia do dochodów wynoszącym 6.