Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chińscy astronauci wracają na Ziemię po 90 dniach w kosmosie

Trzech chińskich astronautów spędza swoją pierwszą noc na Ziemi od trzech miesięcy po zakończeniu najdłuższej misji w programie kosmicznym tego kraju.

Ni Hai Sheng, Liu Beoming i Tang Hongbo wylądowali na statku kosmicznym Shenzhou-12 około 15:30 czasu AEST po opuszczeniu chińskiej stacji kosmicznej w czwartek rano, kończąc swój 90-dniowy pobyt.

Państwowy nadawca CCTV pokazał materiał ze statku kosmicznego lecącego na spadochronie na pustynię Gobi, gdzie został odebrany przez helikoptery i pojazdy terenowe.

Kilka minut później ekipa techników zaczęła otwierać właz kapsuły, który wydawał się nienaruszony.

Trzej astronauci pojawili się około 30 minut później i widziano ich siedzących na rozkładanych krzesłach tuż za kapsułą, aby dać im czas na dostosowanie się do ziemskiej grawitacji po trzech miesiącach życia w nieważkości.

„Wraz z rosnącą potęgą Chin i wzrostem poziomu chińskiej technologii, mocno wierzę, że będzie nawet [be] Więcej astronautów, którzy ustanowią nowe rekordy” – powiedział przywódca misji Ni. CCTV.

Trzech astronautów siedzi na półleżących ławkach na pustyni po wylądowaniu z misji.
Chińscy astronauci Tang Hongbo, Ni Hesheng i Liu Beoming po powrocie ze swojej stacji kosmicznej.(

Xinhua przez The Associated Press: Zhou Zhenhua

)

Począwszy od 17 czerwca trzej astronauci udali się na dwa spacery kosmiczne, rozmieścili 10-metrowe mechaniczne ramię i przeprowadzili wideorozmowę z przywódcą partii komunistycznej Xi Jinpingiem.

Chociaż chińskie wojsko, które prowadzi program kosmiczny, ogłosiło niewiele szczegółów, oczekuje się, że trzej astronauci będą podróżować przez 90-dniowe misje na stacji w ciągu najbliższych dwóch lat, aby uzyskać pełną operacyjność.

Rząd nie ogłosił nazwisk kolejnej grupy astronautów ani daty startu Shenzhou-13.

Chiny wysłały w kosmos 14 astronautów od 2003 roku, kiedy stały się trzecim krajem po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, które zrobiły to samotnie.

Chiński program kosmiczny rozwijał się w miarowym tempie iw dużej mierze pozwolił uniknąć wielu problemów, które charakteryzowały programy amerykańskie i rosyjskie, które utknęły w ostrej konkurencji w pierwszych dniach lotów kosmicznych.

Chiny rozpoczęły własny program stacji kosmicznej w latach 90. po wykluczeniu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w dużej mierze z powodu sprzeciwu USA wobec tajności chińskiego programu kosmicznego i wsparcia wojskowego.

W międzyczasie Chiny ruszyły naprzód z misjami bezzałogowymi, umieszczając łazik po drugiej stronie Księżyca, aw grudniu sonda Chang’e 5 zwróciła skały księżycowe na Ziemię po raz pierwszy od lat 70. XX wieku.

W tym roku Chiny również wylądowały na Marsie swoją sondę kosmiczną Tianwen-1, a towarzyszący jej łazik Jurong wyruszył na poszukiwanie dowodów na istnienie życia.

Inny program wymaga pobrania próbek z asteroidy, obszaru, w którym konkurencyjny japoński program kosmiczny poczynił ostatnio postępy.

Chiny planują również wysłać kolejną misję w 2024 r., aby zwrócić próbki księżycowe i prowadzą potencjalną misję załogową na Księżyc i ostatecznie budują tam bazę naukową, chociaż nie zaproponowano harmonogramu takich projektów.

Podobno powstaje ściśle tajny samolot kosmiczny.

AP

READ  Powiększ największe dotychczas zdjęcie Teleskopu Webba