Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Misja SpaceX ujawnia niesamowite obrazy, gdy cywilna załoga okrąża Ziemię

Oszałamiające zdjęcia ze SpaceX ujawniają wyjątkową perspektywę, jaką cztery cywile mają na Ziemię, biorąc udział w historycznej misji w kosmosie.

Załoga statku kosmicznego Dragon – znanego jako Inspiration 4 – leci obecnie w odległości 575 kilometrów od Ziemi.

Mapy śledzenia lotów pokazują załogę Inspiration4 orbitującą wokół Ziemi co około 90 minut.

Widok z kopuły statku kosmicznego SpaceX Dragon, znanego jako Inspiracja4, krążącego wokół Ziemi. (SpacjaX)

Inspiration4 kieruje Jared Isakman, znakomity pilot i poszukiwacz przygód.

Na pokładzie jest także główny lekarz Hayley Arsenault, asystentka lekarza w Szpitalu Dziecięcym St. Jude i osoba, która przeżyła raka u dzieci; specjalista ds. misji Chris Sembrowski, weteran sił powietrznych i inżynier danych kosmicznych; Misję zapoczątkował dr Sian Proctor, geolog, przedsiębiorca i wyszkolony pilot.

Żaden z członków załogi nie był szkolony na astronautów.

Wcześniej dzisiaj SpaceX dostarczyło aktualizację lotu, mówiącą, że „załoga jest zdrowa, szczęśliwa i wygodnie odpoczywa”.

Śledzenie lotów na żywo umożliwia publiczności śledzenie lotu pojazdu SpaceX Dragon znanego jako Inspiration4. (SpacjaX)

„Zanim załoga zasnęła, podróżowali 5,5 razy wokół Ziemi, ukończyli pierwszą rundę badań naukowych i zjedli dwa posiłki” – powiedział SpaceX w tweecie.

Po raz pierwszy spojrzeli także poza Smoczą Kopułę, odsłaniając niesamowity widok na ziemię poniżej.

A w specjalnym leczeniu pacjentów w St. Jude’s Hospital załoga wzięła udział w sesji pytań i odpowiedzi – z kosmosu.

Rakieta SpaceX Falcon 9, z czterema prywatnymi obywatelami na pokładzie, unosi się w tym czasie z wyrzutni 39-A w Kennedy Space Center, środa, 15 września 2021 r., w Cape Canaveral na Florydzie (AP Photo / John Raoux )
Rakieta SpaceX Falcon 9 z czterema prywatnymi obywatelami na pokładzie unosi się na tym czasowym zdjęciu z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego. (AFP)

Misja wystartowała wczoraj rano z NASA Kennedy Space Center na Florydzie.

Po osiągnięciu prędkości orbitalnych – ponad 27 000 km/h – kapsuła z czterema pasażerami oddzieliła się od rakiety i zaczęła manewrować w kierunku zamierzonej orbity.

Rakieta SpaceX Falcon 9, z czterema prywatnymi obywatelami na pokładzie, unosi się w tym czasie z wyrzutni 39-A w Kennedy Space Center, środa, 15 września 2021 r., w Cape Canaveral na Florydzie (AP Photo / John Raoux )
Pierwszy prywatny lot SpaceX na orbitę wystartował z dwoma zwycięzcami konkursu, pracownikiem służby zdrowia i bogatym sponsorem, co stanowi najbardziej ambitny skok w turystyce kosmicznej. (AFP)

W ciągu najbliższych trzech dni pasażerowie będą unosić się wokół kapsuły, która okrąża planetę raz na 90 minut.

Statek kosmiczny ponownie wejdzie w atmosferę, by ognisty i karabin maszynowy powrócił u wybrzeży Florydy.

Splashdown jest obecnie ustawiony na niedzielny poranek, ale może się to zmienić, jeśli pogoda lub inne problemy będą wymagać wcześniejszego lub późniejszego powrotu.

Załoga SpaceX Inspiration4 — pierwszy lot w kosmos bez profesjonalnego astronauty na pokładzie. (SpacjaX)

Kapsułka jest zaopatrzona w wystarczającą ilość jedzenia i zapasów na około tydzień.

Sonda Crew Dragon osiągnie wysokość 575 kilometrów, czyli nieco wyżej niż tam, gdzie obecnie znajduje się Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

To zdjęcie z 2 lipca 2021 r. dostarczone przez Jona Krause'a, po lewej, Sian Proctora, Chrisa Sembrussky'ego, Jareda Isakmana i Hayley Arsenox pozuje do zdjęcia w Duke Health w Durham w Północnej Karolinie podczas treningu hipoksji, aby zrozumieć, jak każdy członek załogi reaguje w środowisku niski poziom tlenu.  (John Krause/Inspiration4 przez AP)

Pierwsi turyści kosmiczni na orbicie Ziemi

Miejsce w samolocie kosztowało podobno około 75 milionów dolarów, choć dokładne liczby nie zostały ujawnione.

READ  Kopia zapasowa Teleskopu Hubble'a może zostać zarchiwizowana jeszcze w tym tygodniu za pośrednictwem Backup Instruments - IT Pro