Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chińscy astronomowie odkryli rekordowy rozbłysk gamma

Chińscy astronomowie odkryli rekordowy rozbłysk gamma

Chińscy astronomowie wykryli najjaśniejszy błysk światła, jaki kiedykolwiek widziano w przypadku zdarzenia spowodowanego prawdopodobnie formowaniem się czarnej dziury.

Trzy chińskie detektory – Duże obserwatorium z prysznicami powietrznymi na dużej wysokości (LHAASO), który krąży wokół High Energy Explosion Finder (HEBS) i Insight Modulating Steel X-ray Telescope (Insight-HXMT) — zwróć uwagę na niezwykle jasną, długotrwałą pulsację wysokoenergetycznego promieniowania z rozbłysku gamma o godzinie 9 :17 czasu pekińskiego 9 października, według Instytutu Fizyki Wysokich Energii Chińskiej Akademii Nauk.

O nazwie GRB 221009A naukowcy z całego świata obserwowali eksplozję i jej późniejsze świecenie.

NASA donosi, że sygnał, który pochodził z kierunku konstelacji Sagitta, przebył około 1,9 miliarda lat, aby dotrzeć do Ziemi.

Po raz pierwszy Chiny wykryły rozbłysk gamma z obserwatorium na Ziemi i satelitów orbitujących w tym samym czasie. Połączone zastosowanie trzech detektorów zapewniło dokładniejsze obserwacje w wielu zakresach spektralnych.

Astrofizyk Brendan O’Connor powiedział AFP, że rozbłyski gamma trwające setki sekund, jak to miało miejsce w niedzielę, są uważane za spowodowane śmiercią masywnych gwiazd 30 razy większych od naszego Słońca.

„Rozbłyski gamma na ogół uwalniają taką samą ilość energii, jak nasze Słońce w ciągu swojego życia w ciągu kilku sekund – a to zdarzenie jest najjaśniejszym rozbłyskiem gamma”.

Gwiazda eksploduje w supernową, zapada się w czarną dziurę, a następnie materia formuje się w dysku wokół czarnej dziury, opada do środka i wystrzeliwuje w postaci strumienia energii poruszającego się z 99,99% prędkości światła.

Błysk uwolnił fotony niosące 18 TeV energii – czyli 18 z 12 zerami za nimi – i wpłynął na długofalową komunikację radiową w jonosferze Ziemi.

„To naprawdę rekordowe, zarówno pod względem ilości fotonów, jak i energii fotonów, które do nas docierają” – powiedział O’Connor.

Oczekuje się, że wybuchy supernowych będą również odpowiedzialne za produkcję ciężkich pierwiastków – takich jak złoto, platyna i uran – a astronomowie będą również szukać ich sygnatur.

READ  Obejrzyj bolesny film przedstawiający księżyce Marsa i Jowisza uczestniczące w kosmicznym tańcu

(z wejściem z AFP)