Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chińska polityka Covid Zero, słabnąca gospodarka pozostawia niepewność eksportu Australii

Od czasu, gdy ponad 120 lat temu kolonie Australii zostały po raz pierwszy sfederowane w nowoczesny, niezależny kraj, losy gospodarcze Australii zależały od eksportu.

W momencie powstania kraju w 1901 roku Australia była silnie uzależniona od eksportu produktów rolnych do Wielkiej Brytanii i reszty Imperium Brytyjskiego.

W następnych dziesięcioleciach argumentowano, że losy gospodarcze Australii jechały na grzbiecie owiec, ze względu na wpływ, jaki wzrost i upadek fortuny przemysłu wełnianego mógł mieć na szerzej pojętą gospodarkę.

Obecnie fortuny gospodarcze Australii krążą po masowcu wielkości boiska piłkarskiego AFL Eksport bogactwa mineralnego kraju do Chin i reszty świata.

Podczas gdy rosnące ceny węgla energetycznego i LNG, silnie napędzane wojną na Ukrainie, w istotny sposób zmieniły bilans kierunków eksportu, w dłuższym horyzoncie czasowym, zależność Australii od Chiny Nadal w dużym stopniu importujemy nasze minerały.

Covid do zera

Na początku grudnia chiński rząd ogłosił koniec okrucieństwa Zero Covidowe podejście do walki z pandemiąi wprowadzić szereg poważnych zmian politycznych mających na celu zmianę strategii Chin w kierunku radzenia sobie z Covid-19.

Ta zmiana wywołała wiele pozytywnych komentarzy na temat przyszłej ścieżki chińskiej gospodarki, a także spekulacje, że ponowne otwarcie może pomóc w zwiększeniu presji inflacyjnej przy jednoczesnym zwiększeniu popytu na towary i inne towary.

Oczekuje się, że eksport australijskich minerałów znacznie skorzysta na ponownym otwarciu chińskiej gospodarki. Jednak rzeczywistość może wyglądać nieco inaczej niż pozytywna narracja prezentowana przez Wall Street.

13 grudnia Bloomberg poinformował, że Pekin przełoży Centralną Konferencję Roboczą Gospodarczą o kilka dni, ponieważ liczba przypadków COVID-19 gwałtownie wzrosła w stolicy.

Wśród niskiego poziomu testów i znacznie mniejszej liczby przypadków na papierze, listy oczekujących na zewnątrz i tam kliniki Covid rosną Coraz więcej dowodów na to, że przypadki Covid stają się znacznie bardziej rozpowszechnione.

READ  Ciało zostało znalezione podczas poszukiwania podróżnika, którego ostatnio widziano na selfie na szczycie góry

Dziedzictwo Covid-0

Pomimo oficjalnego odejścia od Zero-Covid, obawy chińskiej opinii publicznej dotyczące wirusa nie zniknęły. Według niedawnego raportu agencji Reuters wielu mieszkańców Pekinu pozostaje obecnie w domu, głównie dlatego, że nie chcą zarazić się Covid-19.

Odkąd zaczęło się odejście od Zero Covid, chińskie media państwowe i główny doradca medyczny narodu Zhong Nanshan wielokrotnie powtarzali, że wariant Omicron Covid jest tak samo niebezpieczny jak grypa.

Po większej części trzech lat spędzonych na unikaniu Covid jak zarazy (gra słów nie jest zamierzona), wczesne oznaki wskazują, że chińska opinia publiczna nie jest gotowa przyjąć tych stwierdzeń za dobrą monetę. Biorąc pod uwagę fakt, że ograniczenia obowiązywały prawie miesiąc temu, zrozumiałe jest, że członkowie społeczeństwa czują się niekomfortowo z myślą o życiu z wirusem.

Co to może oznaczać dla Australii?

Powszechnie oczekuje się, że ponowne otwarcie Chin przyniesie Australii ogromne korzyści, głównie dzięki wyższym cenom towarów i większym dochodom wpływającym do kasy stanowej i federalnej.

Istnieje jednak duża niepewność, czy to się utrzyma. Pozostaje niejasne, jak może wyglądać ponowne otwarcie Chin, czy będzie odzwierciedlać nadzieje inwestorów, czy też zatrzyma się dalej, rozpocznie określoną relację przez niechęć chińskiej opinii publicznej do wznowienia nawyków wydatkowych sprzed Covid-19.

Istnieje również inna zmienna, która może odegrać ważną rolę w tym, jak Chiny wpłyną na losy australijskiej gospodarki w 2023 r., czyli ponowny nacisk chińskiego rządu na stworzenie gospodarki napędzanej przez konsumentów.

Chociaż tego typu cel nie jest niczym nowym, wraz z przejściem z Wzrost napędzany budownictwem W dążeniu do bardziej samowystarczalnej gospodarki, co jest ważnym celem od czasu, gdy były prezydent Hu Jintao był prezydentem Xi podczas jego pierwszej kadencji, walki w sektorze nieruchomości i malejące zwroty z inwestycji infrastrukturalnych zwiększyły stopień pilności reform.

READ  Trumna przewożąca samolot przez cały czas ustanawia rekord śledzenia lotu

Ostatecznym celem jest stworzenie gospodarki napędzanej przez konsumentów, w której budownictwo i bodźce nie odgrywają już dużej roli w napędzaniu codziennej działalności gospodarczej. Około 26 procent chińskiego PKB pochodzi z sektora budowlanego, w porównaniu do zaledwie 4,3 procent w Stanach Zjednoczonych i 8 procent w Australii.

Jeśli Pekinowi uda się osiągnąć dobrze rozwiniętą gospodarkę konsumpcyjną, a należy zauważyć, że jest ona dość duża, to ostatecznie nie będzie musiał dalej budować infrastruktury o wątpliwej opłacalności ekonomicznej ani dużej liczby nowych domów.

Wpłynie to na popyt na kluczowe australijskie towary eksportowe, takie jak ruda żelaza i węgiel koksujący, wywierając presję na ceny i prawdopodobnie wolumeny w zależności od tego, gdzie źródła eksportu leżą na krzywej kosztów produkcji.

Australia i Chiny oraz 2023 r

Pomimo potencjalnych przeciwności związanych ze zmieniającą się chińską gospodarką i problemami związanymi z pandemią, problemy te mogą nie mieć większego wpływu na fortunę gospodarczą Australii.

Na przykład chiński popyt na stal w 2022 r. pozostawał słaby przez większą część drugiej połowy roku, ale pomimo tej słabości ceny rudy żelaza utrzymywały się znacznie powyżej średniej z 2019 r. przez większą część tego okresu. To imponujące, biorąc pod uwagę brak podaży przez większą część 2019 r. z powodu katastrofy w kopalni Vale w Brazylii, w której doszło do katastrofalnego zawalenia się tamy, w wyniku którego zginęło 270 osób.

Ostatecznie perspektywa jest w najlepszym razie mętna.

Z drugiej strony wschodzące rynki towarowe mogą oznaczać duże zyski dla Australii, ponieważ ponowne otwarcie Chin po raz kolejny dowodzi, że los tego szczęśliwego kraju spoczywa na masowcach.

Z drugiej strony ciągłe ograniczanie ryzyka związanego z sektorem nieruchomości, wstrzymywanie/rozpoczęcie ponownego otwierania i próby odwrócenia chińskiej gospodarki mogą osłabić popyt na towary do produkcji stali, z których słynie Australia i od których zależy.

READ  Kobieta winna podpalenia wiejskiego domu, zabijając cztery osoby, została skazana na dożywocie

Musimy tylko poczekać i zobaczyć, który scenariusz jest bliższy celu.

Tarik Brooker jest niezależnym dziennikarzem i komentatorem społecznym @pracownik

Przeczytaj powiązane tematy:Chiny