Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiński statek kosmiczny Chang'e-6 wystrzeliwuje z niewidocznej strony Księżyca z próbkami skał  Wiadomości kosmiczne

Chiński statek kosmiczny Chang'e-6 wystrzeliwuje z niewidocznej strony Księżyca z próbkami skał Wiadomości kosmiczne

Pomyślny wyjazd sondy z Księżyca oznacza, że ​​Chiny są coraz bliżej zostania pierwszym krajem, który przywiezie próbki z niewidocznej strony Księżyca.

Według mediów państwowych chiński statek kosmiczny przewożący próbki skał i gleby z niewidocznej strony Księżyca wystartował z powierzchni Księżyca i rozpoczął podróż na Ziemię.

Wtorkowe osiągnięcie jest pierwszym i ostatnim na świecie w ramach trwającego od kilkudziesięciu lat chińskiego programu kosmicznego, którego celem jest wysłanie załogowej misji na Księżyc do 2030 roku.

Sonda wznosząca się sondy Chang'e-6 wystartowała we wtorek o 7:38 czasu lokalnego (23:38 GMT) i weszła na ustaloną orbitę wokół Księżyca – podała agencja informacyjna Xinhua, powołując się na Chińską Narodową Administrację Przestrzeni Kosmicznej. księżyc.

Opisała ten krok jako „bezprecedensowe osiągnięcie w historii ludzkiej eksploracji Księżyca”.

Sonda Chang'e-6 została wystrzelona w zeszłym miesiącu, a jej lądownik wylądował w niedzielę na niewidocznej stronie Księżyca. Według agencji informacyjnej Xinhua do wydobywania gleby na powierzchni Księżyca i pod nią wykorzystano koparkę i ramię robota.

Dodała, że ​​po pomyślnym pobraniu próbek Chang'e-6 po raz pierwszy podniósł chińską flagę narodową po niewidocznej stronie Księżyca.

Agencja zacytowała informację Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej, że statek kosmiczny zgodnie z planem przechował pobrane próbki w pojemniku wewnątrz wznoszącej się części sondy.

Kontener zostanie przeniesiony do kapsuły powrotnej, która ma powrócić na Ziemię na pustyniach w chińskim regionie Mongolii Wewnętrznej około 25 czerwca.

Misje na niewidoczną stronę Księżyca są trudniejsze, ponieważ nie jest on zwrócony w stronę Ziemi, co wymaga satelity przekazującego komunikację do utrzymania łączności. Teren jest również bardziej nierówny i ma mniej płaskie obszary.

Xinhua powiedziała, że ​​miejscem lądowania sondy jest Basen Antarktyczny-Itkin, krater uderzeniowy, który powstał ponad 4 miliardy lat temu, ma głębokość 13 kilometrów (8 mil) i średnicę 2500 kilometrów (1500 mil).

READ  Kolejne 24 godziny są krytyczne pośród 6 nowych przypadków Covid-19

Xinhua stwierdziła, że ​​jest to najstarszy i największy krater na powierzchni Księżyca, więc może dostarczyć pierwszych informacji na jego temat, dodając, że ogromne uderzenie mogło doprowadzić do wyrzucenia materiałów z głębi powierzchni.

Misja ta jest szóstą w programie eksploracji Księżyca Chang'e, nazwanym na cześć chińskiej bogini księżyca. Jest to druga sonda przeznaczona do zwracania próbek, po Chang'e 5, która zrobiła to z bliskiej strony w 2020 roku.

Naukowcy z całego świata śledzą powrót próbek Księżyca i mają nadzieję, że gleba zebrana przez Chang'e-6 pomoże odpowiedzieć na pytania dotyczące pochodzenia Układu Słonecznego.

Chiński program księżycowy wpisuje się w rosnącą konkurencję ze Stanami Zjednoczonymi – które pozostają liderem w eksploracji kosmosu – i innymi krajami, w tym Japonią i Indiami.

Chiny umieściły na orbicie swoją stację kosmiczną Tiangong i regularnie wysyłają tam załogi.

Wschodząca potęga światowa zamierza wysłać człowieka na Księżyc przed 2030 rokiem, co czyni ją drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, który to zrobi.

Stany Zjednoczone planują ponownie wylądować astronautów na Księżycu – po raz pierwszy od ponad 50 lat – chociaż NASA przesunęła docelową datę na 2026 rok na początku tego roku.