Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny ratują dziesiątki tysięcy prowincji Henan w obliczu trwających ulewnych deszczów

Dziesiątki tysięcy ludzi zostało przeniesionych z dotkniętych powodzią obszarów w środkowych Chinach, ponieważ urzędnicy podnieśli liczbę ofiar śmiertelnych z ulewnych deszczy, które przetoczyły się przez prowincję Henan przez prawie tydzień, do 33.

Więcej miast zostało zalanych, a uprawy zniszczone, gdy ciężka pogoda rozprzestrzeniła się na północ, a państwowa agencja informacyjna Xinhua poinformowała jak dotąd o bezpośrednich stratach ekonomicznych w wysokości 1,22 miliarda juanów (256 milionów dolarów).

Prowincjonalne biuro meteorologiczne w czwartek (czasu lokalnego) podniosło stan alarmowy dla burz w czterech miastach w północnej części Henan – Xinxiang, Anyang, Hebei i Jiaozuo – do czerwonego, najwyższego w czterostopniowym systemie ostrzegania pogodowego.

Wśród zabitych było 12 osób, które zginęły, gdy na początku tego tygodnia metro zostało zalane w stolicy prowincji Zhengzhou, około 650 km na południowy zachód od Pekinu.

Osiem osób zaginionych w całym hrabstwie.

W Zhengzhou, gdzie we wtorek zła pogoda osiągnęła apogeum, niebo było czyste, ale wody powodziowe wciąż sięgały do ​​pasa lub powyżej, a w wielu miejscach całe ulice znajdowały się pod wodą.

Mężczyzna jedzie na rowerze przez zalane skrzyżowanie.
Mieszkańcy są uwięzieni i utknęli w mieście Zhengzhou, w prowincji Henan w środkowych Chinach.(

AP: Chinatopics

)

Ekipy ratownicze wykorzystywały gumowe tratwy do przewożenia mieszkańców w bezpieczne miejsce, podczas gdy inni brodzili w wodzie z rzeczami na głowach lub czekali na odebranie częściowo zanurzonych samochodów.

Jedna rodzina zaniosła swoje małe dzieci do eksplodującego basenu, podczas gdy inna została przetransportowana przez wody powodziowe na ciężarówce-koparko-koparko.

Około 617 mm deszczu spadło w Zhengzhou od soboty do wtorku, w przybliżeniu równając się średniej rocznej w mieście wynoszącej 640,8 mm, zalewając metro i zatrzymując ludzi w pracy, podczas gdy inni ukrywali się w prowizorycznych schronach w muzeach, bibliotekach i kinach.

Ludzie na łodziach z ładowaczem czołowym przedzierają się przez zalaną drogę
Ludzie na łodziach i dziobowych dźwigach przedzierają się przez zalane drogi.(

Reuters: Ali Song

)

Xinxiang, małe miasto na północ od Zhengzhou, odnotowało 812 mm deszczu od wtorku do czwartku, bijąc lokalne zapisy meteorologiczne, podała Xinhua.

Miasto zalało siedem średniej wielkości zbiorników wodnych, dotykając dziesiątki okolicznych wsi i miasteczek.

Według danych Xinhua pod koniec środy ponad 470 000 ludzi i ponad 55 000 hektarów upraw ucierpiało w wyniku opadów deszczu w regionie Xinxiang.

Samorząd rozmieścił ponad 76 000 osób w ramach zespołu poszukiwawczo-ratowniczego.

Ładowanie

Śmiertelne powodzie w metrze w Zhengzhou skłoniły rząd do nakazania władzom lokalnym natychmiastowej poprawy kontroli przeciwpowodziowej na obszarach miejskich i reagowania kryzysowego.

„Powinni podjąć środki nadzwyczajne, takie jak zawieszanie pociągów, ewakuacja pasażerów i zamykanie stacji w nietypowych sytuacjach, takich jak silne burze” – powiedziało w oświadczeniu Ministerstwo Transportu.

Zmniejszyła się również publiczna kontrola terminów prognoz pogody dostarczanych przez lokalne służby meteorologiczne.

Powiatowe biuro meteorologiczne poinformowało państwowe media, że ​​dwa dni temu wydało raport ostrzegający o nadchodzących ulewnych deszczach.

Według Biura Meteorologicznego Henan od poniedziałku wieczorem (czasu lokalnego) departamenty meteorologiczne od prowincji do powiatu wysłały 120 milionów wiadomości tekstowych do użytkowników telefonów komórkowych, ostrzegając ich przed burzami.

Reuters

READ  Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że Europa jest jedynym regionem, w którym odnotowano wzrost zgonów z powodu COVID-19