Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Policja w Hongkongu aresztuje wydawców „wywrotowych” książek dla dzieci przedstawiających wilki i owce

Policja w Hongkongu aresztowała pięć osób pod zarzutem podburzania za publikowanie książek dla dzieci, które rzekomo podżegają do nienawiści wobec władz miasta.

Aresztowania były ostatnimi, które obejmowały podejrzanych krytyków rządu Hongkongu i wzbudziły obawy dotyczące kurczenia się przestrzeni dla sprzeciwu od czasu, gdy Pekin nałożył w czerwcu 2020 r. prawo bezpieczeństwa narodowego, aby zakończyć protesty prodemokratyczne w tym półautonomicznym mieście.

Policja twierdzi, że z protestami powiązana była książka zatytułowana Defenders of Sheep Village.

W opowieści wilki chcą zająć wioskę i zjeść owce, które z kolei używają swoich rogów do walki.

Dwóch mężczyzn i trzy kobiety należały do ​​cechu logopedów, które produkowało książki dla dzieci.

Cała piątka została aresztowana pod zarzutem spisku mającego na celu opublikowanie prowokacyjnych materiałów zgodnie z prawem epoki kolonialnej, które były rzadko wykorzystywane przed rozpoczęciem protestów antyrządowych w byłej kolonii brytyjskiej.

Osoba z kajdankami i torbą na głowie jest wyprowadzana z budynku.
Pięć osób aresztowanych za działalność wywrotową należało do Cechu Logopedów.(

Reuters: Tyron Seo

)

Naczelny nadinspektor Steve Lee powiedział podczas briefingu dla mediów, że policja jest zaniepokojona książkami, ponieważ zawarte w nich informacje dla dzieci „przekształcają ich umysły i rozwijają standardy moralne, które są przeciwko społeczeństwu”.

Inna książka opowiadała historię 12 owiec, które wilki zabrały do ​​wioski potworów, gdzie miały być gotowane.

Podobno odnosi się do 12 osób z Hongkongu, które zostały aresztowane przez Chiny w sierpniu zeszłego roku na morzu podczas próby ucieczki z miasta łodzią.

Przełożony powiedział mi, że historia nie jest realistyczna i wzbudza nienawiść wobec władz.

Trzecia książka opowiada historię wilków wkradających się przez dziurę do wioski owiec i pokazujących wilki brudne, a owce czyste.

Przełożony powiedział mi, że miało to wywołać nienawiść do rządu.

Stosy książek dla dzieci z chińskimi napisami na okładkach.
Wszystkie trzy książki cytowane przez policję obejmowały Wilki i owce.(

Reuters: Tyron Seo

)

Policja stwierdziła, że ​​pierwsze wyroki skazujące na podstawie ustawy o podżeganiu mogą grozić maksymalnym wyrokiem dwóch lat więzienia.

Nie można było uzyskać komentarza do Generalnej Federacji Logopedów w Hongkongu.

Aresztowania miały miejsce, gdy sąd w Hongkongu odmówił zwolnienia za kaucją czterem starszym redaktorom i dziennikarzom z wygasłego prodemokratycznego Apple Daily.

Zostali aresztowani w środę pod zarzutem zmowy z obcymi mocarstwami w celu zagrożenia bezpieczeństwa narodowego.

Do tej pory aresztowano ośmiu byłych pracowników. Apply Daily wstrzymało działalność w czerwcu po tym, jak policja wtargnęła do biura gazety, skonfiskowała dyski twarde i laptopy oraz skonfiskowała jej aktywa.

Władze zaprzeczyły jakiejkolwiek erozji praw i wolności w Hongkongu – który powrócił do Chin w 1997 r. w ramach formuły „jeden kraj, dwa systemy” mającej na celu zachowanie wolności i roli centrum finansowego – ale twierdzą, że bezpieczeństwo narodowe Chin jest czerwona linia.

Funkcjonariusze bezpieczeństwa powiedzieli, że działania organów ścigania opierają się na dowodach i nie mają nic wspólnego z pozycją polityczną, pochodzeniem czy zawodem danej osoby.

Reuters/Associated Press

READ  Ivana Trump, pierwsza żona byłego prezydenta Donalda Trumpa, zmarła w wieku 73 lat