Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny rozpoczynają pierwszą załogową misję budowy stacji kosmicznej


Chiny w czwartek wystrzeliły załogowy statek kosmiczny Shenzhou-12, który ma wysłać trzech astronautów do głównego modułu stacji kosmicznej Tianhe na trzymiesięczną misję.

Statek kosmiczny, znajdujący się na szczycie rakiety nośnej Long March-2F, został wystrzelony z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnego Jiuquan na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach.

Według Chińskiej Agencji Kosmicznej (CMSA) jest to siódma chińska misja załogowa w kosmos i pierwsza podczas budowy chińskiej stacji kosmicznej. Jest to również pierwsza od prawie pięciu lat po ostatniej misji załogowej w kraju.

Trzech astronautów to komandor Ni Haisheng, lat 56, który brał udział w misjach Shenzhou-6 i Shenzhou-10, Liu Beoming, lat 54, który był częścią misji Shenzhou-7, oraz Tang Hongbo, lat 45, który był częścią misji Misja Shenzhou-7. W swojej pierwszej misji kosmicznej.

Oczekuje się, że ustanowią nowy rekord w czasie trwania chińskiej załogowej misji kosmicznej, przekraczając 33 dni utrzymywane przez załogę Shenzhou-11 w 2016 roku.

Po wejściu na orbitę statek kosmiczny Shenzhou-12 zadokuje z modułem rdzenia orbitującej stacji kosmicznej Tianhe, tworząc kompleks z Tianhe i pojazdem towarowym Tianzhou 2. Astronauci będą stacjonować w module rdzenia.

Według Hao Chuna, dyrektora CMSA, ich praca będzie bardziej złożona i wymagająca niż poprzednie misje załogowe.

Załoga Shenzhou-12 wykona cztery główne misje na orbicie, powiedział Ji Zhiming, zastępca dyrektora CMSA na konferencji prasowej w centrum startowym w środę.

W pierwszej kolejności zajmą się obsługą i zarządzaniem kompleksem, w tym testami orbitalnymi jednostki Tianhe, weryfikacją systemu recyklingu i podtrzymywania życia, testowaniem ramion robotycznych i szkoleniem w zakresie obsługi, a także zarządzaniem materiałami i odpadami.

Po drugie, przeprowadzą, zmontują i przetestują skafandry kosmiczne EVA oraz wykonają dwie czynności związane z EVA, w tym montaż skrzynki narzędziowej EVA, podniesienie kamery panoramicznej i zainstalowanie rozszerzonych zestawów pomp.

Po trzecie, będą prowadzić eksperymenty z zakresu nauki o kosmosie i technologii, a także działania na rzecz świadomości społecznej.

READ  Rozbłyski kanibali wyzwalają spektakularny pokaz zorzy polarnej w całych Stanach Zjednoczonych

Po czwarte, będą zarządzać swoim zdrowiem poprzez codzienną opiekę, ćwiczenia fizyczne, regularne monitorowanie i ocenę swojego stanu zdrowia.