Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny uruchomiły główną część swojej pierwszej stałej stacji kosmicznej

Chiny uruchomiły bezzałogową jednostkę zawierającą pomieszczenia mieszkalne dla trzech członków załogi na stałej stacji kosmicznej, którą planują ukończyć do końca 2022 roku.

Jednostka o nazwie „Tianhe” lub „Harmony of the Heavens” została wystrzelona na rakiecie Long March 5B, największej chińskiej rakiecie nośnej, o godzinie 11:23 (czasu lokalnego) w czwartek z Wenchang Space Launch Center na Wyspie Południowej. . Hainan.

Tianhe jest jednym z trzech głównych elementów pierwszej w Chinach samodzielnie opracowanej stacji kosmicznej, rywalizującej z jedyną inną stacją w służbie – Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma wsparcie głównych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Rosji i Japonii. Stany Zjednoczone zakazały Chinom udziału w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tianhe będzie głównym pomieszczeniem mieszkalnym dla trzech członków załogi na chińskiej stacji kosmicznej, której żywotność będzie wynosić co najmniej 10 lat.

Wystrzelenie Tianhe było pierwszą z 11 misji wymaganych do ukończenia stacji kosmicznej, która będzie krążyć wokół Ziemi na wysokości od 340 do 450 kilometrów.

Pocisk Long March 5B z modułem chińskiej stacji kosmicznej startuje z miejsca startu statku kosmicznego Wenchang.
W ostatnich latach Chiny nadały priorytet eksploracji kosmosu, mając na celu osiągnięcie pozycji potęgi kosmicznej do 2030 roku.(

AP: Chinatopics

)

Program kosmiczny jest źródłem wielkiej dumy narodowej, a premier Li Keqiang oraz inni wyżsi rangą przywódcy cywilni i wojskowi obserwowali jego start na żywo z centrum kontroli w Pekinie.

W kolejnych misjach Chiny wystrzelą pozostałe dwie jednostki bazowe, cztery załogowe statki kosmiczne i cztery statki towarowe.

Prace nad programem stacji kosmicznej rozpoczęły się dekadę temu wraz z uruchomieniem laboratorium kosmicznego Tiangong-1 w 2011 roku, a później Tiangong-2 w 2016 roku.

Obaj pomogli Chinom przetestować możliwości programu w zakresie spotkań kosmicznych i dokowania.

W ostatnich latach Chiny nadały priorytet eksploracji kosmosu, mając na celu osiągnięcie pozycji potęgi kosmicznej do 2030 roku.

Premiera następuje w momencie, gdy Chiny są również na misjach bez załogi, szczególnie podczas eksploracji Księżyca, a łazik wylądował po drugiej stronie księżyca, który nie był zbytnio badany.

W grudniu sonda Chang’e 5 sprowadziła skały księżycowe z powrotem na Ziemię po raz pierwszy od misji USA w latach 70.

Reuters / Associated Press

READ  Gdy wulkan Vajradalsvilla wybuchł na Islandii po raz pierwszy od ośmiu miesięcy, widzowie byli oślepieni tańczącymi płomieniami.