Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny wydają krajowy alert o suszy, gdy temperatury rosną w dorzeczu Jangcy

Chiny wydały w tym roku swoje pierwsze krajowe ostrzeżenie o suszy, ponieważ władze zwalczają pożary lasów i mobilizują wyspecjalizowane zespoły do ​​ochrony upraw przed palącymi temperaturami w dorzeczu Jangcy.

Ogólnokrajowy „żółty alarm”, wydany pod koniec czwartku, pojawił się po tym, jak obszary od Syczuanu na południowym zachodzie do Szanghaju w delcie Jangcy doświadczyły tygodni upałów, a urzędnicy rządowi wielokrotnie podawali jako przyczynę globalne zmiany klimatyczne.

Poziom alarmowy jest o dwa poziomy powyżej najpoważniejszego ostrzeżenia w Pekinie.

Jezioro Poyang w ważnym zbiorniku przeciwpowodziowym w rzece Jangcy w prowincji Jiangxi w środkowych Chinach zmniejszyło się teraz do jednej czwartej normalnej wielkości o tej porze roku, podała w czwartek agencja informacyjna Xinhua.

Aż 66 rzek w 34 hrabstwach w południowo-zachodniej prowincji Chongqing wyschło, poinformował w piątek państwowy nadawca CCTV.

Cytując dane władz lokalnych, CCTV powiedział, że opady w Chongqing w tym roku spadły o 60 procent w porównaniu do średniej sezonowej, a gleba na wielu obszarach ma poważny brak wilgoci.

Kobieta spacerująca po otwartym strumieniu rzeki Jangcy
Alarm jest o dwa stopnie niższy niż najpoważniejsze ostrzeżenie.(Reuters: cnsphoto)

Według Chińskiego Biura Meteorologicznego, dzielnica Beibei, na północ od centrum Chongqing, doświadczyła w czwartek temperatury 45 stopni Celsjusza.

W piątek rano Chongqing uchwycił sześć z 10 najgorętszych miejsc w kraju, a temperatury w regionie Beishan już zbliżały się do 39 stopni Celsjusza.

READ  Były prezydent RPA Jacob Zuma uwięziony po oddaniu się policji