Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny zaostrzają uprawnienia Xi Jinpinga wobec Zachodu za pomocą nowego prawa

Chiny zaostrzają uprawnienia Xi Jinpinga wobec Zachodu za pomocą nowego prawa

podpis pod zdjęciem,

Nowe chińskie prawo dotyczące stosunków zagranicznych zwiększa ogromne uprawnienia Xi Jinpinga

Chiny dodają do ogromnych uprawnień Xi Jinpinga nowe prawo, które potwierdza interesy Pekinu na arenie światowej.

Prawo grozi karaniem podmiotów, które działają w sposób „szkodliwy” dla chińskich interesów, ale nie określa granic, których nie należy przekraczać.

Eksperci twierdzą, że ustawa podkreśla agresywną dyplomację Chin, ale nie jest jeszcze jasne, jak energicznie będzie egzekwowana, gdy wejdzie w życie 1 lipca.

W końcu Chiny chętnie przyciągają zagraniczne inwestycje po Covid.

Znaczna część prawa to „stosunkowo pusta retoryka, która jest aż nazbyt znajoma”, ale zapowiada bardziej asertywną politykę zagraniczną i silniejszy sprzeciw wobec Stanów Zjednoczonych, powiedział Jack Delisle, profesor prawa i nauk politycznych na University of Pennsylvania.

Państwowe media, Global Times, określiły ustawę jako „ważny krok w kierunku wzbogacenia narzędzi prawnych przeciwko zachodniej hegemonii”.

Był to „sygnał”, że Pekin zamierza „aktywnie realizować swoje interesy w sposób, który wiąże się z większym przymusem i presją, nawet ciesząc się atrakcyjnością współpracy i korzyściami ekonomicznymi” – powiedział dr Chung Ja-ian, naukowiec niebędący rezydentem w Carnegie China .

Manoj Kewalramani, który kieruje programem studiów chińskich w indyjskim think tanku Takashila Institute, powiedział, że chińscy przywódcy odczuwają „nieodłączne napięcie” między dążeniem do rozwoju gospodarczego a ochroną bezpieczeństwa narodowego i interesów.

„Ta walka prawdopodobnie będzie kontynuowana” – powiedział.

Stosunki między Pekinem a Waszyngtonem były szczególnie napięte w ostatnich latach, kiedy to dwa supermocarstwa handlowały serią sankcji handlowych wet za wet.

Chińskie władze podjęły szereg działań przeciwko zachodnim firmom, w tym naloty i zamknięcie lokalnych biur kilku amerykańskich firm konsultingowych w tym roku.

Dr Zhong powiedział, że nowe prawo dotyczące stosunków zagranicznych może prowadzić do większej zgodności międzynarodowej z interesami Chin, ale może również prowadzić do sprzeciwu ze strony innych rządów.

Zagraniczne firmy mogą chcieć ponownie rozważyć swoją ekspozycję na chiński rynek lub zajmowane stanowiska publiczne, w tym polityczne, jeśli jeszcze tego nie zrobiły.

„Ustawodawstwo zapewnia więcej podstaw prawnych dla nalotów i dochodzeń, które już mają miejsce w przypadku zagranicznych firm” – powiedział.

Jednak prawo nie gwarantuje, że Chiny podejmą tak zdecydowane kroki.

Czołowi liderzy biznesu z USA, w tym Elon Musk i Jamie Dimon z JPMorgan, odwiedzili Chiny w ostatnich tygodniach, podkreślając znaczenie Chin dla gospodarki USA.

Eksperci twierdzą, że szczególnie niezwykły jest sposób, w jaki prawo definiuje stosunki zagraniczne Chin w kontekście ideologicznym.

Prawo stanowi, że „Chińska Republika Ludowa nawiązuje stosunki zagraniczne w celu podtrzymania swojego systemu socjalistycznego o cechach chińskich, ochrony swojej suwerenności, zjednoczenia i integralności terytorialnej oraz promowania rozwoju gospodarczego i społecznego”.

Prawo po raz pierwszy mówi na piśmie, że rządząca Partia Komunistyczna, a nie państwo, kieruje polityką zagraniczną – i reprezentuje to również silny uścisk Xi na władzy.

„[The law] Rażąco głośno o przywództwie partii w stosunkach zagranicznych, podkreślając trendy ery Xi w migracji władzy – od państwa do partii i wewnątrz partii do Xi” – powiedział dr Delisle.

Najwyższy dyplomata Chin Wang Yi nazwał to „ważnym środkiem wzmocnienia scentralizowanego i zjednoczonego kierownictwa Centralnej Komisji Spraw Zagranicznych KPCh” – wynika z artykułu wstępnego opublikowanego w czwartek w państwowym dzienniku „People’s Daily”.

Kewalramani powiedział, że nowe prawo może jednak stłumić dyskusje i nieporozumienia w kwestiach polityki zagranicznej.