Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ciemne niebo, spotkanie Jowisza z Księżycem i start Boeinga America: co można zobaczyć na nocnym niebie w tym tygodniu

W każdy poniedziałek wybieram niebiańskie światła półkuli północnej (północne średnie szerokości geograficzne) na następny tydzień, ale sprawdź to Sprawdź mój główny kanał Więcej szczegółowych artykułów na temat obserwacji gwiazd, astronomii, zaćmień i nie tylko.

Co zobaczyć na nocnym niebie w tym tygodniu: 26 lipca – 1 sierpnia 2021

Ten tydzień jest świetny do spędzenia wpatrywania się w planetę. Saturn i Jowisz pojawiają się w swoich “kontrastach”, corocznych wydarzeniach, w których Ziemia przechodzi kolejno między nimi a Słońcem. Wokół tych dwóch dat – 3 sierpnia dla Saturna i 19 sierpnia dla Jowisza – są w 100% oświetlone i tak duże i jasne, jak zawsze na nocnym niebie. Spójrz na południowy wschód dwie godziny po zmroku, a już nie można przegapić Jowisza na czystym niebie.

W tym tygodniu księżyc odwiedza tę gigantyczną planetę, deszcz meteorów uderza w Delta Aquarid, a następnie oświetla słabnącego Marsa obok jasnej gwiazdy Regulus. To także wspaniały tydzień, aby zobaczyć letnią konstelację Skorpiona i jego jasną gwiazdę Antares (szczegóły poniżej!).

Entuzjaści lotów kosmicznych będą również śledzić postępy drugiej części „Launch America”, ponieważ Boeing licytuje SpaceX, wystrzeliwując astronautów NASA na orbitę. W tym tygodniu (miejmy nadzieję) nadejdzie ostatni lot testowy.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby zobaczyć to wszystko i więcej:

Poniedziałek, 26 lipca 2021: Księżyc i Jowisz

Jowisz dominuje teraz na nocnym niebie dwie godziny po zmroku, świecąc jasno przy -2,8 stopnia na południowo-wschodnim niebie. Dziś wieczorem odwiedza go oświetlony w 93% księżyc Gibbsa, który będzie świecił o 4 stopnie w lewym dolnym rogu. Spójrz na prawą górną część Jowisza, a zobaczysz wyraźnie słabego Saturna o jasności 0,2 magnitudo.

Środa, 28 lipca 2021: deszcz meteorów Delta Aquarid

Dzisiejsza noc jest szczytem tego deszczu meteorów średniego zasięgu, który może zobaczyć około 15-20 “meteorów” na godzinę z ciemnego nieba. Ponieważ księżyc będzie oświetlony w 72% i wzejdzie około północy, wątpliwe jest, abyś widział ich tyle, ale najlepszą porą są prawdopodobnie godziny przed świtem.

Czwartek, 29 lipca 2021: Mars i Regulas

Ten jest dla planety o twardych oczach. Wyjdź na zewnątrz z niskim widokiem na zachodni horyzont tuż po zachodzie słońca, a możesz zobaczyć Marsa – teraz niesamowicie przyćmionego i zauważalnego tylko za pomocą pomocy wizualnych – zaledwie 0,6 stopnia od Regulusa, najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Lwa.

Piątek, 30 lipca 2021: Start specjalnego samolotu Boeinga dla Ameryki

Jest druga połowa maja 2020 r.”Premiera w Ameryce! Dziś jest 14:53 EDT NASA TV i youtube Możesz oglądać start statku kosmicznego „Starliner” Boeinga bez załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Ten test lotu orbitalnego 2 jest ostatnim – teoretycznie – zanim Starliner zabierze astronautów NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną, tak jak SpaceX rozpoczęło swoją działalność w zeszłym roku. Ten test jest następny Nieudany lot testowy w grudniu 2019 r..

Sobota 31 lipca 2021: ostatnia kwadra księżyca

Dziś o 13:16 UTC nasz satelita osiągnie ostatnią ćwiartkę. Zasadniczo oznacza to, że księżyc wschodzi po północy, ustawiając scenę na dziesięć kolejnych nocy ciemnego, bezksiężycowego nieba.

Cel tygodnia: Antares, rywal Marsa.

Około 550 lat świetlnych od nas, poniżej konstelacji Wężownika i pomiędzy Wagą a Strzelcem, Antares jest jedną z największych znanych nam gwiazd. Rozciągnie się na orbitę Marsa, jeśli zostanie umieszczony w centrum naszego Układu Słonecznego.

Czerwony olbrzym, często mylony z Marsem ze względu na jego pomarańczowo-czerwony metaliczny wygląd (szczególnie przez lornetkę). Antares, mający zaledwie 12 milionów lat, należy do Towarzystwa Scorpius-Centaurus, luźnej grupy stosunkowo bliskich gwiazd w Scorpius i Crux (ta ostatnia konstelacja jest widoczna tylko z półkuli południowej).

Gwiazdozbiór tygodnia: Skorpion, Skorpion

Znalazłeś już główną gwiazdę Scorpiusa, Antaresa. Najlepiej oglądać od czerwca do sierpnia, aby zobaczyć charakterystyczną linię gwiazd, która składa się z Skorpiona, jest naprawdę przyjemnością. W pobliżu horyzontu czubek zakrzywionego ogona skorpiona znajduje się Shaula i Lesath, czasami nazywani „kocimi oczami”.

Podane godziny i daty dotyczą północno-środkowych szerokości geograficznych. Aby uzyskać najdokładniejsze informacje dotyczące lokalizacji, skonsultuj się z planetariami online, takimi jak stellarium i Niebo na żywo. Sprawdzać Planeta wschodząca/Grupa planetarnai zachód słońca wschód słońca i Wschód / Zachód Księżyca razy dla tego, gdzie jesteś.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  Coronavirus Australia: NSW Health przełącza się na rejestrowanie zgonów z „z” zamiast „z” Covid