Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Co dzieje się z bogatymi i sławnymi w Chinach, kiedy wpadają w kłopoty z prawem?

Wartość netto Jacka szacowana była na 50 miliardów dolarów (64,9 miliarda dolarów), kiedy nagle zniknął w zeszłym roku.

Przygotowywał się na wielki przełom.

Szczery miliarder zmienił swoją firmę finansową Alipay w nowe przedsięwzięcie, Ant Group, które miało wejść na giełdy w Hongkongu i Szanghaju.

Miał być największym w historii i oczekuje się, że pozyska od inwestorów około 34,5 miliarda dolarów (44 miliardy dolarów). Mrówkę można było wycenić na ponad 300 miliardów dolarów.

Ale dwa dni przed planowanym ogłoszeniem Ant na 5 listopada, chińscy organizatorzy nagle wyciągnęli wtyczkę i pan Ma zniknął.

Przez trzy miesiące krążyły pogłoski, że pan nie przebywał w areszcie domowym, nie był uwięziony ani prawdopodobnie nie żył.

Wreszcie, w styczniu 2021 roku, Pan Ma pojawił się w tytule krótkiego filmu z akcji charytatywnej.

Od tego czasu widziano go grającego w golfa na wyspie Hainan. Poza tym wszechobecny wcześniej biznesmen starał się pozostać poza zasięgiem wzroku.

Ale pan Ma nie jest jedyną prominentną osobą, która sprzeciwia się Komunistycznej Partii Chin.

Bycie super bogatym i sławnym w Chinach stało się w ostatnich latach ryzykowną propozycją.

„Niech niektórzy najpierw chwalą”.

Rewolucja kulturalna, krwawa czystka wśród naukowców i kapitalistów pod przywództwem Mao Zedonga, pozostawiła kraj w gruzach.

Czarno-białe zdjęcie Deng Xiaopinga w fabryce
Deng Xiaoping (w środku) powiedział, że Chiny powinny przyjąć reformy gospodarcze i „pozwolić niektórym ludziom się wzbogacić”.

W 1978 roku Deng Xiaoping, najwyższy przywódca Chińskiej Republiki Ludowej, powiedział, że kraj nie ma innego wyboru, jak tylko przeprowadzić reformy i „najpierw pozwolić niektórym ludziom się wzbogacić”.

Od tego czasu Chiny stały się potęgą gospodarczą, Miliarderzy produkują szybciej niż jakikolwiek inny kraj na Ziemi.

W samym Pekinie mieszka teraz więcej miliarderów niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie, W tym Nowy Jork.

Światowa pandemia nie przeszkodziła jej wzrostowi, w miarę rozwoju technologii Pomaganie chińskim miliarderom zwiększyć ich majątek o 1,94 biliona dolarów.

READ  Organizatorzy śmiercionośnego ultramaratonu 2021 w Chinach zostali skazani na karę więzienia

To dramatyczna zmiana od lat 70. XX wieku, kiedy to dostatecznie patrzyło na zamożność 88 procent Chińczyków żyje za mniej niż 2,59 dolara dziennie.

Jednak wzbogacenie się w narodzie, który wciąż powołuje się na ideały socjalistyczne, nie jest pozbawione ryzyka.

W 2018 roku najlepiej opłacana chińska gwiazda Fan BingBing zniknęła na kilka miesięcy po tym, jak popularny prezenter telewizyjny na platformie mediów społecznościowych Weibo ujawnił dwie kopie swojego kontraktu na film Cell Phone 2.

Według chińskich mediów gwiazda filmowa Fan Bingbing została ukarana grzywną za uchylanie się od płacenia podatków.
Fan Bingbing zniknął na kilka miesięcy, zanim zgodził się zapłacić grzywnę za uchylanie się od płacenia podatków. (

Reuters: Stephan Mahe

)

Jeden ustalił jej wypłaty na 10,8 miliona dolarów za kilka dni pracy, podczas gdy drugi powiedział, że otrzyma tylko 1,9 miliona dolarów.

Wśród zarzutów, że używała kontraktów „yin-yang”, aby uniknąć urzędu skarbowego, Wycofałem się z opinii publicznej. Podobnie jak w przypadku wielu zaginięć bogatych i sławnych w Chinach, nikt nie wie na pewno, co się z nią stało.

Ale pojawiła się później, publikując długie oświadczenie w mediach społecznościowych, przepraszając za swoje czyny i zgadzając się na zapłacenie grzywny w wysokości 167 milionów dolarów.

Zabij kurczaka, aby przestraszyć małpy

W Chinach istnieje stare powiedzenie: „Zabij kurczaka, aby przestraszyć małpy”.

Opiera się na starej ludowej historii, w której artysta uliczny zarabia pieniądze na tańczącej małpie.

Kiedy małpa przestała tańczyć, zabiła kurczaka, aby przestraszyć go z powrotem do współpracy.

Chińskie władze rzadko wahają się przed dawaniem przykładu bogatym w kraju.

Ale w 2012 r. Presja na chińską elitę kapitalistyczną nasiliła się, gdy Xi Jinping, sekretarz generalny partii komunistycznej, ogłosił stłumienie korupcji.

Xi Jinping podnosi kubek czerwonego wina do pieczenia
Xi Jinping rozpoczął kampanię antykorupcyjną w 2012 roku, co skłoniło wiele znanych chińskich postaci do popadnięcia w kłopoty prawne. (

Reuters: Thomas Peter

)

Od tego czasu wielki biznes był oskarżany o wykorzystywanie informacji poufnych, przekupstwo i nie tylko. Niektórzy zostali skazani na lata więzienia. Niektórzy zginęli.

Według autora Duncana Clarka, który napisał Alibaba: The House Jack Ma Built, w Chinach jest to delikatna równowaga dla tych, którzy chcą zarabiać.

– Muszą współpracować z partią i muszą współpracować z rządem, a jeśli wolisz, musisz trochę przypominać ból głowy partii – powiedział.

„Jest dużo miejsca na współpracę między biznesem a imprezą.

„Sztuczka polega na tym, aby nie sprzeciwić się rządowi”.

Eksperci twierdzą, że najpoważniejszym grzechem mistrza nie jest konfrontacja z rządem, ale niepowodzenie w uzyskaniu odpowiednich kontaktów, aby wydostać się z kłopotów.

„Wszystko się zmieniło pod tym kierownictwem”.

Pan Ma nie był pierwszym człowiekiem, który wzbogacił się w komunistycznych Chinach, ale do 2020 roku stał się ich ostatecznym praktykiem.

Gigant handlu elektronicznego założył Alibabę w 1999 roku i zarobił miliardy dla siebie i tych, którzy postawili na byłego nauczyciela angielskiego.

Założyciel Alibaba Group Holding Ltd Jack Ma (w środku) i Joseph Tsai (w środku L), wiceprezes i współzałożyciel, pozują z pracownikami przybywających na pierwszą ofertę publiczną firmy (IPO) na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku 19 września 2014.
Współzałożyciel Alibaba był tak wysoko, dopóki chińskie organy regulacyjne nie wstrzymały notowań jego giganta fintech, Ant Group, w zeszłym roku. (

Reuters: Brendan McDermid

)

Ale pan Ma nie był usatysfakcjonowany samym zdobyciem handlu detalicznego i starał się wykorzystać swoją ogromną bazę klientów, aby zarobić więcej pieniędzy.

W 2004 roku stworzył Alipay, pchnięcie do tradycyjnie kontrolowanego przez państwo świata finansów.

Banki nie miały szans. Baza klientów Alipay wzrosła do 730 milionów użytkowników, co czyni go najpopularniejszym systemem płatności w Chinach.

Zanim przygotowywał się do unoszenia zestawu Ant, pan Ma był u szczytu kariery i gotów podzielić się swoją mądrością – nawet z tymi, którzy o to nie prosili.

Na tyle pewny siebie, że otwarcie skrytykował chińskie elity finansowe, zaatakował regulatorów za tłumienie innowacji i bankowości. Pracować z mentalnością „lombardu”.

Wygląda na to, że to była kropla, która złamała wielbłądowi plecy, aby nieznany kraj spotkał się z krytyką.

Według naukowca Wu Qianga, pan Ma tańczył na jednej z „czerwonych linii” systemu partii komunistycznej.

„Biznesmeni nie mogą angażować się w sprawy polityczne” – powiedział były wykładowca polityki na Uniwersytecie Tsinghua.

Istnieją uzasadnione powody, dla których rządy chcą zmniejszyć wpływ dużych firm technologicznych. W szczególności Europa jest liderem Traf gigantów technologicznych ogromnymi grzywnami, gdy łamią zasady.

Jack Ma uśmiecha się i macha
Eksperci twierdzą, że Jack Ma nie miał odpowiednich powiązań politycznych, aby wydostać się z kłopotów, kiedy próbował spławić Ant Group. (

Reuters: Charles Plateau

)

Obecnie w Ameryce toczy się debata polityczna na temat tego, czy należy zorganizować więcej dużych firm technologicznych, takich jak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.

Clark mówi, że w Chinach obowiązują pewne zasady i przeliczył się.

„Jako przedsiębiorca musisz oczywiście nieco przesunąć granicę” – powiedział Clark – „To jest sens bycia przedsiębiorcą, to zakłócanie rzeczy”.

Ale pod tym przywództwem sytuacja się zmieniła i partia stała się bardziej asertywna.

Wu Qiang powiedział, że pan Ma miał pewne powiązania polityczne, ale głównie z byłym przywódcą Jiang Zeminem.

Nie jest to szczególnie pomocne w kontaktach z obecną administracją Xi.

Powiedział, że mistrz nie walczył nawet o spotkanie z elitami politycznymi w miesiącach swojego „zaginięcia”.

„[Mr Ma] Często podróżował do Pekinu i próbował spotkać się z urzędnikami z banku centralnego lub biura politycznego, ale nie znalazł sposobu, żeby się tam dostać ”.

Jack Ma unika więzienia, ale nie kary

Zaczynamy teraz widzieć, jak państwo karze człowieka, który przez długi czas wydawał się nietykalny.

Chiny teraz agresywnie podcinają skrzydła swoich interesów handlowych.

Zaliczka w tym miesiącu, Alibaba „przyjął” 3,6 miliarda dolarów grzywny za swoje antykonkurencyjne zachowanie.

„Aby wywiązać się ze swojej odpowiedzialności wobec społeczeństwa, Alibaba będzie działać zgodnie z prawem z najwyższą starannością i będzie nadal wzmacniać swoje systemy zgodności i rozwijać się poprzez innowacje” – powiedział Alibaba w oświadczeniu.

W międzyczasie Ant Group została poddana bardziej rygorystycznym przepisom, co czyni ją znacznie mniej wartościową ofertą.

Ale Jack nadal ma swoją wolność – przynajmniej na razie.