Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Co najmniej sześć osób zginęło na Hawajach, ponieważ pożary zmuszają ludzi do ucieczki do oceanu

Co najmniej sześć osób zginęło na Hawajach, ponieważ pożary zmuszają ludzi do ucieczki do oceanu

Co najmniej sześć osób zginęło w wyniku pożarów, które wybuchły na hawajskiej wyspie Maui, potwierdził burmistrz Richard Pessen Jr.

„Z przykrością informuję, że tuż przed przyjazdem potwierdzono śmierć sześciu osób” – powiedział na konferencji prasowej. „Nadal jesteśmy w trybie poszukiwawczo-ratowniczym”.

Besen dodał, że wiele osób zaginęło.

Czerwone niebo, budynki zniszczone podczas pożaru na Hawajach

Pożary, które podpaliły idylliczną wyspę Hawaje, wymknęły się spod kontroli, ale prawdziwa skala zniszczeń pozostaje nieznana.

To dlatego, że piekło wyłączyło usługi komórkowe, utrudniło komunikację alarmową i uwięziło mieszkańców i turystów na wyspie, która ma populację około 117 000 osób.

Ogień i dym wypełniają niebo z pożaru na skrzyżowaniu Hokiokio Place i Lahaina Bypass na Maui na Hawajach we wtorek, 8 sierpnia 2023 r. (Zik Kalua/hrabstwo Maui przez AP)

Pożary były tak katastrofalne, że niektórzy ludzie rzucili się nawet do oceanu, aby uciec przed płomieniami. Gubernator Hawajów, który w tym tygodniu był na osobistej wycieczce, powiedział, że w środę wrócił do stanu.

„Bohaterskie wysiłki ratowników zapobiegły wielu ofiarom, ale należy się spodziewać kilku ofiar śmiertelnych” – powiedział gubernator Josh Green.

Ale nawet ekipy ratunkowe mogą nie być w stanie pomóc wszystkim, którzy tego potrzebują. Pożary, podsycane częściowo przez huragan Dora oddalony o 1600 km, odcięły 911 i inne połączenia w wielu częściach Maui.

„911 nie działa, nie działają telefony komórkowe, nie działają telefony” – powiedziała CNN Sylvia Locke, wicegubernator Hawajów.

„Nasz system szpitalny na Maui jest przeciążony pacjentami z oparzeniami i osobami cierpiącymi na inhalację” – powiedziała.

„Rzeczywistość jest taka, że ​​musimy wywieźć ludzi z Maui, aby zapewnić im wsparcie w przypadku oparzeń, ponieważ szpital na Maui nie może prowadzić intensywnego leczenia oparzeń”.

Według PowerOutage.us katastrofa pozbawiła również prądu około 14 000 domów i firm na Maui.

Wicegubernator Hawajów powiedział, że kryzys rozwijający się na Maui jest niezwykły.

„Fakt, że mamy pożary na wielu obszarach pośrednio spowodowane przez huragan, jest bezprecedensowy” – powiedział Locke.

Członkowie zespołu przeciwpożarowego Departamentu Ziemi i Zasobów Naturalnych Hawajów na wyspie Maui walczą z pożarem w Kula na Hawajach we wtorek, 8 sierpnia 2023 r. (Matthew Thayer/The Maui News przez AP)

Przerażająca ucieczka do lasu deszczowego

Alain Dekar właśnie dowiedział się, że jedna z jego wynajmowanych nieruchomości płonie, gdy widzi centrum gospodarcze Maui pochłonięte przez pożar.

– Front Street eksplodowała – powiedział Dekar.

Dikar, który mieszka w okolicy od 24 lat, powiedział, że zostało niewiele czasu na ucieczkę.

Powiedział: „Złapałem ludzi, których widziałem na ulicy, którzy wydawali się nie mieć dobrego planu. Powiedziałem im:„ Bierz swoje rzeczy i wsiadaj do mojej ciężarówki ”.

„Jest tylko jedna droga, która prowadzi z Lahainy, więc najwyraźniej jest zabezpieczona” – powiedział Dekar. „Podrzuciłem wszystkich innych, a potem pojechałem do miejsca w innej części Maui, która była bardzo daleko. Kiedy tam dotarłem, cały ten obszar musiał zostać ewakuowany z powodu zupełnie innego pożaru. … Jak tylko ja tam dotarłem, cały ten obszar został ewakuowany”.

Dekar ostatecznie uciekł do odległej części Maui. „Myślałem, że to wystarczy, a tutaj przynajmniej jestem bezpieczny przed ewakuacją z powodu pożaru, ponieważ jest to las deszczowy” – powiedział.

Clint Hansen nagrał film z drona we wtorek wieczorem, pokazujący pożary rozprzestrzeniające się na północ od Kihei.

„Lahaina była zdruzgotana” – powiedział Hansen w rozmowie z CNN. „Ludzie skaczą do oceanu, aby uciec przed płomieniami, i są ratowani przez Straż Przybrzeżną. Wszystkim właścicielom łodzi mówi się, aby ratowali ludzi. To okropne”.

Dym unosi się nad zboczem wulkanu Haleakala na Maui na Hawajach podczas pożaru w regionie Upper Maui we wtorek, 8 sierpnia 2023 r. (Matthew Thayer/The Maui News przez AP)

I nie jest jasne, gdzie nastąpi katastrofa.

Przedstawiciele straży pożarnej Maui ostrzegają, że nieregularne wiatry, trudny teren, strome zbocza i niska wilgotność, a także kierunek i lokalizacja warunków pożarowych utrudniają przewidywanie ścieżki i prędkości pożarów, według urzędników hrabstwa Maui.

„Pożar może znajdować się milę lub więcej od twojego domu, ale w ciągu minuty lub dwóch może się pojawić w twoim domu” – powiedział Jeff Jessia, zastępca szefa straży pożarnej w hrabstwie Maui. „Płonące materiały unoszące się w powietrzu mogą wywołać pożary w dużej odległości od głównej części ognia”.

Dym i płomienie wypełniają powietrze z pożaru szalejącego na Front Street w centrum Lahaina na Maui we wtorek, 8 sierpnia 2023 r. (Alain Dekar za pośrednictwem The Associated Press)

Utracone połączenia i zagubieni turyści

Locke powiedział, że urzędnicy stanowi współpracują z hotelami i lokalnymi liniami lotniczymi, próbując ewakuować turystów na inną wyspę. Ale zerwana komunikacja utrudniała dotarcie do wszystkich.

„Ośrodki wypoczynkowe, odwiedzający i obszary handlowe utraciły łączność z powodu zawalenia się wież komórkowych i linii stacjonarnych działających tylko na bardzo lokalnych obszarach. W rezultacie usługa 911 jest obecnie zakłócona” – powiedziała Mahina Martin, dyrektor ds. Komunikacji w Maui Emergency Management Agencja.

Locke powiedział, że urzędnicy hrabstwa Maui nie byli w stanie porozumieć się z wieloma osobami na West Side – w tym z okolic Lahaina.

Wicegubernator powiedział, że telefony satelitarne są jedynym niezawodnym sposobem na kontakt z niektórymi obszarami, w tym z hotelami.

„To, co próbujemy zrobić, to rozmieścić ludzi w obszarach, w których działa telefonia satelitarna” – powiedział Locke. „Byliśmy połączeni może tylko z jednym hotelem, ponieważ jedyny hotel i ludzie odpowiedzialni za ten hotel mają telefony satelitarne”.

„To jedyny sposób, w jaki możesz się komunikować. Utrudnia komunikację… i bardzo się tym martwimy”.

Urzędnik ds. Zarządzania kryzysowego powiedział, że w niektórych częściach Maui obowiązują nakazy ewakuacji.

Departament Transportu Hawajów opublikował w mediach społecznościowych, że lotnisko Kahului było domem dla około 1800 pasażerów z „odwołanych lotów i przylotów”.

Linie lotnicze Hawaiian Airlines powiedziały CNN, że stan odradza wszelkie nieistotne podróże na Maui z powodu pożarów.

Członkowie Gwardii Narodowej Hawajów pomagają w katastrofie na Maui — więcej w drodze.

Hara napisał, że nocne rozmieszczenie zostało przyspieszone przez dynamiczne warunki pożarowe, dodając, że więcej personelu Gwardii Narodowej przybędzie do hrabstw Maui i Hawajów w późniejszą środę.