Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Co wyjaśnia słodko-gorzki wynik Kongresu w sondażach Karnataka Lok Sabha |  Najnowsze wiadomości z Indii

Co wyjaśnia słodko-gorzki wynik Kongresu w sondażach Karnataka Lok Sabha | Najnowsze wiadomości z Indii

Nowe Delhi: Kongres wygrał dziewięć z 28 okręgów parlamentarnych w Karnatace. W ten sposób Kongres powtórzył w stanie wynik z 2014 roku. Zarówno lata 2014, jak i 2024 były najlepszymi wynikami Kongresu w historii tego stanu od 1999 r., kiedy to Kongres zdobył 18 komputerów w Karnatace.

BJP zwolniła BS Yediyurappę ze stanowiska głównego ministra stanu przed wyborami do Lok Sabha (ANI) w 2023 roku.

Kongres dodał wprawdzie osiem mandatów do swojego wyniku w 2019 r., ale wyniki stanowią rozczarowanie po ogromnym zwycięstwie Kongresu w wyborach do Zgromadzenia w maju 2023 r.

Oglądaj finałowy rozdział wyborów do Lok Sabha na HT z liczeniem głosów na żywo i wynikami. Dowiedzieć się teraz! Dowiedzieć się teraz!

Co wyjaśnia fatalne wyniki Kongresu w tym stanie?

Odpowiedzią na to pytanie jest subregionalna dynamika i sojusz pomiędzy BJP a (świecką) Janatą Dal. Centrum Danych Politycznych Trivedi (TCPD) dzieli Karnatakę na sześć podregionów – Bengaluru Karnataka, Bombaj Karnataka, Środkowa Karnataka, Przybrzeżna Karnataka, Hyderabad Karnataka i Południowa Karnataka. Bombaj i Południowa Karnataka to dwa największe podregiony, każdy z siedmioma okręgami parlamentarnymi. Central i Hyderabad Karnataka mają po pięć i cztery komputery. Bengaluru Karnataka ma trzy komputery, podczas gdy Coastal Karnataka ma dwa komputery.

Najlepszy wynik Kongresu odnotowano w podregionie Hyderabad-Karnataka, gdzie Kongres zdobył wszystkie cztery PC. Reszta stanu dała Kongresowi tylko pięć dodatkowych komputerów. Hyderabad Karnataka to dystrykt, do którego należy prezydent Kongresu Mallikarjun Kharge. Partia Kongresowa radzi sobie w tym obszarze bardzo dobrze nawet w wyborach do Lok Sabha w 2023 roku.

Spis ludności dystryktu Karnataka (HT GFX)

Wyniki Partii Kongresowej na szczeblu regionalnym wyraźnie odbiegają od jej wyników w wyborach do Zgromadzenia Państwowego, które odbyły się zaledwie rok temu.

W wyborach do zgromadzeń stanowych w 2023 r. Kongres zapewnił co najmniej 50% udziału w mandatach w każdym okręgu stanu z wyjątkiem przybrzeżnej Karnataki.

READ  Jak często występuje rok przestępny? Następny dzień przestępny po 2024 roku przypada na rok 2028

Nawet w regionach Bombaju i Karnataki Central odsetek mandatów wyniósł odpowiednio 66% i 75%. Obydwa okręgi są bastionem byłego głównego ministra BS Yediyurappy, który pochodzi ze społeczności Lingayat – kasty dominującej w tych okręgach.

BJP usunęła Yeddyurappę ze stanowiska głównego ministra stanu przed wyborami do Zgromadzenia w 2023 r., ale mianowała jego syna P. Vijayendrę na szefa stanu po ogłoszeniu wyników stanu. Wyniki wyborów do Lok Sabha pokazują, że zaowocowało to znaczną kontrolą szkód dla BJP.

Udział mandatów w Kongresie na szczeblu okręgu w wyborach stanowych w 2023 r. (HT GFX)

Innym czynnikiem, który mógł utrzymać niską frekwencję Kongresu w stanie, jest sojusz BJP z Janata Dal (świecką), który mógł doprowadzić do całkowitej konsolidacji głosów Vokkaligi za NDA. Dane dotyczące udziału głosów na poziomie okręgów wyraźnie to pokazują, ponieważ różnica w głosach Kongresu w stosunku do NDA jest największa w Południowej Karnatace.

Jeśli BJP i JD(S) pozostaną razem i zapewnią zjednoczenie głosów Lingayat i Vokkaliga, może to wywołać nowe zamieszanie w polityce państwa.