Córka supergwiazdy muzyki pop, Paula McCartneya, zajrzała z bliska do uświęconych sal Abbey Street, studia, w którym on – i wiele innych gwiazd muzyki – nagrywał arcydzieła.
Mary McCartney wyreżyserowała nowy film dokumentalny If These Walls Could Sing, który zostanie wydany na całym świecie w serwisie Disney+ 6 stycznia, po grudniowej premierze w Ameryce Północnej.
Londyńskie studio nazwało się na cześć ukochanej płyty Beatlesów, „Abbe Road” z 1969 roku. To właśnie na pobliskim przejściu dla pieszych Fab Four zrobili swoje legendarne zdjęcie na okładkę.
„Mam osobisty związek ze studiem” – powiedziała Mary McCartney AFP.
„Dorastałem, przyjeżdżając tutaj, mieszkaliśmy niedaleko. Mam bardzo zabawne zdjęcie, które uwielbiam – moja mama (Linda McCartney) prowadzi kucyka przez przejście dla pieszych”.
The Beatles nieuchronnie stanowili dużą część 90-minutowego filmu dokumentalnego, ponieważ nagrali tam nie mniej niż 190 z 210 piosenek.
Ale Abbey Road ma długą historię, ponieważ została założona w 1931 roku przez firmę fonograficzną EMI.
Przeznaczony początkowo do muzyki klasycznej, posiadał najnowszą technologię w tamtym czasie i był używany przez kompozytora i dyrygenta Edwarda Elgara na krótko przed jego śmiercią w 1934 roku.
„Wiele osób przychodzi na Abbey Road na przejście dla pieszych, ale nie wchodzą do środka, ponieważ jest to bardzo pracowita praca w studio, więc chciałem przenieść sceny do środka” – powiedział McCartney.
Studio stało się „kryjówką” Beatlesów po tym, jak histeria otaczająca grupę doprowadziła ich do rezygnacji z koncertowania w 1966 roku, wspomina w filmie Giles Martin, syn ich producenta George’a Martina.
Od tego czasu wiele gwiazd starało się wykorzystać magię tego miejsca, od Eltona Johna i Pink Floyd po Led Zeppelin i Oasis – wszystkie pojawiają się w nowym filmie.
„Każdy opowiada inną historię, różne aspekty tego, co sprawia, że Abbey Road jest całością” — powiedziała Mary McCartney.
Fani Beatlesów byli ostatnio oszołomieni, ponieważ nowy dokument pojawia się nieco ponad rok po „Get Back”, w którym reżyser Peter Jackson skrupulatnie odtworzył materiał filmowy zespołu piszący i przygotowujący się do albumu „Let it Be”, w tym ich słynny występ na Surface . Z Abe Street… AFP
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024