Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Cyberatak uderza w Ukrainę, gdy amerykański wywiad ostrzega, że ​​Rosja przygotowuje się do inwazji

Przedstawiciele amerykańskiego wywiadu ustalili, że rosyjskie starania są w toku, aby stworzyć pretekst dla swoich sił do dalszej inwazji na Ukrainę.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​wywiad pokazuje, że Rosja toruje drogę do inwazji, planując fałszywy incydent i prowadząc kampanię dezinformacyjną w mediach społecznościowych, która przedstawia Ukrainę jako agresora.

„Obawiamy się, że rosyjski rząd przygotowuje się do inwazji na Ukrainę, co może doprowadzić do powszechnych naruszeń praw człowieka i zbrodni wojennych, jeśli dyplomacja nie osiągnie swoich celów” – powiedziała Psaki.

Urzędnik amerykański, który nie był upoważniony do komentowania i wypowiadania się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że wiele informacji wywiadowczych uzyskano z przechwyconych komunikatów i obserwacji ruchów ludzi.

Odkrycia, które zostały odtajnione i udostępnione sojusznikom USA przed upublicznieniem, szacują, że inwazja wojskowa może rozpocząć się między połową stycznia a połową lutego.

Cyberatak wymierzony w rząd Ukrainy

W piątek na Ukrainę doszło do cyberataku, co skłoniło rządowe strony internetowe do opublikowania ostrzeżenia, aby „obać się i oczekiwać najgorszego”.

Atak nastąpił zaledwie kilka godzin po zakończeniu rozmów o bezpieczeństwie, bez przełomu między Moskwą a zachodnimi sojusznikami.

Na ekranie laptopa pojawia się komunikat ostrzegawczy w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim
Cyberatak uderzył w strony ukraińskiego rządu.(Reuters: Valentin Ogirenko)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że ​​wstępne wyniki śledztwa wskazują na zaangażowanie „grup hakerskich powiązanych z rosyjskimi służbami wywiadowczymi”.

Powiedziała, że ​​większość stron wznowiła pracę, treść nie została zmieniona, a dane osobowe nie wyciekły.

Ostrzeżenia dotyczące operacji fałszywej flagi

Ukraińskie media podały w piątek, że władze uważają, że rosyjskie służby specjalne planują możliwy incydent pod fałszywą flagą, aby sprowokować dodatkowy konflikt.

Amerykański wywiad poparł tę teorię.

Pani Psaki oskarżyła, że ​​Rosja wysłała już agentów przeszkolonych w zakresie działań wojennych w miastach, którzy mogli używać materiałów wybuchowych do przeprowadzania aktów sabotażu przeciwko rosyjskim siłom zastępczym – i obwiniają Ukrainę – jeśli rosyjski prezydent Władimir Putin zdecyduje, że chce kontynuować inwazję.

Rosyjskie media podały, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył takim doniesieniom, opisując je jako oparte na „bezpodstawnych” informacjach.

Kobieta robi ze stojaka tytuł, na którym jest napisany "Biały Dom – Waszyngton"
A sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedział, że Rosja może planować fałszywą operację. (AP: Andrew Harnick)

Rosyjska kampania dezinformacyjna

Doradca Białego Domu ds. Bezpieczeństwa Narodowego Jake Sullivan powiedział w czwartek, że amerykańskie agencje wywiadowcze nie oceniły, że Rosjanie, którzy zgromadzili około 100 000 żołnierzy na granicy z Ukrainą, definitywnie zdecydowali się na kurs wojskowy.

Ale Sullivan powiedział, że Rosjanie planują „działania wywrotowe i operacje medialne”, oskarżając Ukrainę o przygotowanie nieuchronnego ataku na siły rosyjskie we wschodniej Ukrainie.

Powiedział, że jest to podobne do tego, co zrobił Kreml w okresie poprzedzającym aneksję przez Rosję w 2014 roku Krymu, półwyspu nad Morzem Czarnym, który od 1954 roku znajduje się pod jurysdykcją Ukrainy.

Amerykańskie środowisko wywiadowcze zwróciło uwagę na mobilizację rosyjskich wpływowych mediów społecznościowych, aby uzasadnić interwencję podkreślając pogarszające się prawa człowieka na Ukrainie, wskazując na coraz większe zatwardzenie ukraińskich przywódców i obwinianie Zachodu za eskalację napięć.

– Znowu przygotowują te dowody.

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszenia, strzałki w prawo iw lewo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 3 minuty 1 sekunda

Ukraiński dyplomata odrzuca twierdzenia Rosji, że nie planuje inwazji na kraj.

Rosja prosi NATO, by nie obejmowało Ukrainy

Rosjanie, podkreślając, że nie planują inwazji na Ukrainę, domagają się od Stanów Zjednoczonych i NATO pisemnych gwarancji, że sojusz nie rozszerzy się na wschód.

Stany Zjednoczone określiły te żądania jako nieaktorów, ale oświadczyły, że są gotowe negocjować z Moskwą w sprawie ewentualnego przyszłego rozmieszczenia rakiet ofensywnych na Ukrainie oraz nałożyć ograniczenia na ćwiczenia wojskowe USA i NATO w Europie Wschodniej.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ostrzegł w piątek, że Moskwa nie będzie czekać w nieskończoność na odpowiedź Zachodu, mówiąc, że oczekuje, że Stany Zjednoczone i NATO udzielą pisemnej odpowiedzi w przyszłym tygodniu.

Ławrow określił żądania Moskwy dotyczące wiążących gwarancji, że NATO nie obejmie Ukrainy ani żadnego innego byłego państwa sowieckiego, ani nie rozmieści tam swoich sił i broni, jako konieczne do podjęcia wysiłków dyplomatycznych mających na celu rozładowanie eskalacji napięć wokół Ukrainy.

Zabrakło nam cierpliwości” – powiedział Ławrow na konferencji prasowej.

Zachód kierowany jest arogancją i zaostrzył napięcia, łamiąc jego zobowiązania i zdrowy rozsądek.

Reuters/Associated Press

READ  Meng Wanzhou, dyrektor generalny Huawei, udaje się do Chin po porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi, a Pekin wypuścił Michaelsa