Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czescy i polscy przywódcy osiągają porozumienie w sprawie awantury z minami lądowymi

Czescy i polscy przywódcy osiągają porozumienie w sprawie awantury z minami lądowymi

Przywódcy Czech i Polski uzgodnili porozumienie, które ma zakończyć długotrwały spór o odkrywkową kopalnię węgla Toro po polskiej stronie granicy, spór, który dotarł do sądu najwyższego w Unii Europejskiej.

Premier Polski Mateusz Morawiecki i czeski odpowiednik Peter Viala podpisali porozumienie w Pradze.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej, Fiala powiedział, że porozumienie przyniesie korzyści czeskim społecznościom dotkniętym przez kopalnię, zapewniając rekompensatę w wysokości 45 milionów euro (71 milionów dolarów) na finansowanie modernizacji infrastruktury na dotkniętym obszarze.

Zgodnie z umową, powiedział Morawiecki, Czechy zgodziły się na wycofanie odwołania do sądu.

Porozumienie ma miejsce po tym, jak w zeszłym roku rozmowy między sojusznikami w Europie Środkowej nie rozstrzygnęły sporu o szkody środowiskowe spowodowane przez ogromną kopalnię.

Nowy rząd Fayali, który objął urząd w grudniu, wznowił negocjacje, które koncentrowały się na odszkodowaniach i zabezpieczeniach środowiskowych, takich jak podziemna bariera chroniąca źródła wody.

Czesi skarżyli się, że kopalnia wysysa wody gruntowe ze studni w sąsiednich czeskich wsiach i powoduje inne szkody.

Spór wybuchł po tym, jak Polska zdecydowała się przedłużyć prace Turowa poza wcześniej ogłoszony termin, ze względu na jego znaczenie dla gospodarki i zaopatrzenia w energię.

Szukał porozumienia, aby zakończyć spory prawne.

W zeszłym roku Sąd Najwyższy UE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu rozstrzygnięcia czeskich postępowań prawnych.

Sąd nałożył również na Polskę karę dzienną w wysokości 500 000 euro za odmowę wstrzymania działalności, której zapłacenie odmówili również urzędnicy w Warszawie.

Doradca najwyższego sądu UE podtrzymał czeskie wyzwanie prawne wcześniej w czwartek, mówiąc, że Polska naruszyła prawo UE, przedłużając życie Toro bez oceny oddziaływania na środowisko.

READ  Hit szczepionki Pfizer: pracownik służby zdrowia QLD „okaleczony”, twierdzi, że jest dyskryminowany pomimo zwolnienia państwowego