Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy lato i zima na Ziemi wyglądały inaczej 11 000 lat temu?

Czy lato i zima na Ziemi wyglądały inaczej 11 000 lat temu?

Boulder, Kolorado. – Jaka była pogoda tysiące lat temu? Naukowcy mają teraz lepszy pomysł po zmapowaniu ziemskich letnich i zimowych – w ciągu ostatnich 11 000 lat!

Ambitny projekt rzuca nowe światło na zmiany klimatyczne. Jest to pierwszy sezonowy rekord temperatury tego rodzaju z dowolnego miejsca na świecie. Wyniki w czasopiśmie Natura Opiera się na próbkach lodu wydobytych z Antarktydy.

„Celem zespołu badawczego było przesunięcie granic tego, co jest możliwe przy poprzednich wyjaśnieniach klimatu, a dla nas oznaczało to próbę zrozumienia klimatu w jak najkrótszych skalach czasowych, w tym przypadku sezonowo, od lata do zimy, rok po roku przez tysiące lat. lat” – mówi. Główny autor badania, Tyler Jones, adiunkt i członek Instytutu Badań Arktyki i Alp (INSTAAR), mówi w Wydanie uniwersyteckie.

Odkrycia datowane są na początek tak zwanego holocenu, kiedy mamuty włochate wędrowały po tundrze Europy i Ameryki Północnej. Badanie to potwierdza również zjawisko pogodowe zwane cyklami Milankovicia – wyjaśniające sezonową reakcję temperaturową w regionach polarnych.

Sto lat temu serbski naukowiec Milutin Milanković twierdził, że zmiany położenia Ziemi względem Słońca – spowodowane powolnymi zmianami jej orbity i osi – są potężnym motorem epok lodowcowych. niezależnie od wpływu człowieka.

„Jestem szczególnie podekscytowany, ponieważ nasz wynik potwierdza kluczowe przewidywanie teorii używanej do wyjaśnienia cykli klimatycznych epoki lodowcowej na Ziemi: intensywność światła słonecznego kontroluje letnie temperatury w regionach polarnych, a tym samym topi również lód” – mówi Kurt Coffey. Jest współautorem badania i profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Historia klimatu Ziemi uwięziona w lodzie

Bardzo szczegółowe dane dotyczące długoterminowych wzorców klimatycznych w przeszłości mają również istotne implikacje dla obecnych skutków emisji gazów cieplarnianych. Cykle planetarne pomagają określić wpływ ludzi na planety Zmiana klimatu i jego wpływ na globalne temperatury.

READ  Nowy radykalny porządek oświetla leczenie raka

„Te badania są czymś, do czego ludzie naprawdę mogą się odnosić, ponieważ częściowo doświadczamy świata poprzez zmieniające się pory roku – i dokumentujemy, w jaki sposób lato A zmiana temperatur zimowych w czasie przekłada się na to, jak rozumiemy klimat” – mówi Jones.

Cienkie cylindryczne kolumny lodu wydobyte ze starożytnych pokryw lodowych na Antarktydzie i Grenlandii otwierają okno na wcześniejsze stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze oraz przeszłe temperatury powietrza i oceanów.

Naukowcy z całego świata wykorzystują rdzenie lodowe — cylindryczne kolumny lodu wywiercone z prastarych pokryw lodowych — zebrane z biegunów do badania klimatu Ziemi w przeszłości. (Źródło: Bradley Markle)

Jest cięty na małe skrawki i bezpiecznie transportowany do instytucji akademickich, takich jak Stable Isotope Lab w Kolorado. Najdłuższy to przedział pokrywy lodowej Zachodniej Antarktydy (WAIS) i mierzy ponad 2 mile (11 171 stóp). Ma około pięciu cali szerokości i zawiera informacje sięgające prawie 68 000 lat wstecz.

Dr Jones i współpracownicy przeanalizowali ciągły zapis stosunków izotopów wody z WAIS. Ujawniło przejścia między epokami lodowcowymi a ciepłymi okresami w przeszłości Ziemi. Zespół wykorzystał pomiary o wysokiej rozdzielczości i postęp w analizie rdzeni lodowych w ciągu ostatnich 15 lat.

„Nawet wtedy musieliśmy opracować zupełnie nowe sposoby pracy z tymi danymi, ponieważ nikt wcześniej ich nie widział. Musieliśmy wyjść poza to, co ktokolwiek robił w przeszłości” – dodaje Jones.

– To byłaby naprawdę wielka sprawa.

Od ponad trzech dekad naukowcy badają różne stabilne izotopy. Nieradioaktywne formy atomów o unikalnej sygnaturze molekularnej można znaleźć wszędzie, od wewnętrznego rdzenia lodowego i węgla w wiecznej zmarzlinie po powietrze atmosferyczne.

„Mam wyraźne wspomnienie, jak wszedłem do mojego doradcy, biura Jima White’a około 2013 roku, i udowodniłem mu, że będziemy mogli wyjść latem i zima Wartości w tym rejestrze dla ostatnich 11 000 lat– co jest niezwykle rzadkie. W naszym rozumieniu nikt wcześniej tego nie zrobił” — wyjaśnia Jones. „Spojrzeliśmy na siebie i powiedzieliśmy: „Wow, to będzie naprawdę wielka sprawa”.

READ  Odprawa naukowa: NASA zlekceważy deklarację przywódcy Roskosmosu o sankcjach USA i stacji kosmicznej; W Argentynie znaleziono skamieniałość dinozaura z solidną głową i małymi ramionami

Następnie zajęło prawie dekadę, aby znaleźć właściwy sposób interpretacji danych z próbek lodu wywierconych wiele lat przed tym spotkaniem. Następnym krokiem jest próba interpretacji próbek rdzeni lodowych o wysokiej rozdzielczości z innych lokalizacji, takich jak Antarktyda iw jej obrębie Północno-wschodnia Grenlandiagdzie rdzenie zostały już wywiercone, aby lepiej zrozumieć zmienność klimatu naszej planety.

Jones podsumowuje: „Ludzie są zasadniczo ciekawi, jak działa świat i co wydarzyło się w przeszłości, ponieważ może to również wpłynąć na nasze zrozumienie tego, co może się wydarzyć w przyszłości”.

Pisarz Southwest News Service, Mark Waghorn, przyczynił się do powstania tego raportu.

wideo z YouTube'a