Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja ratuje załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po wycieku kapsuły

Rosja ogłosiła, że ​​w przyszłym miesiącu wystrzeli kolejny statek kosmiczny Sojuz, aby uratować dwóch kosmonautów i amerykańskiego astronautę z… Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) po tym, jak jego oryginalna kapsuła została uderzona przez mały meteoryt i zaczęła przeciekać.

Niewielki wyciek – mniejszy niż 1 mm – spowodował wyciek w zewnętrznym układzie chłodzenia kapsuły Sojuz MS-22.

Była to jedna z dwóch kapsuł zadokowanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, które mogły zabrać załogę do domu.

Rosja zapowiedziała, że ​​w lutym 2023 r. rozpocznie misję ratunkową mającą na celu powrót załogi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. (AP)

Urzędnicy powiedzieli, że Rosja wyśle ​​nową kapsułę w przyszłym miesiącu, aby przywieźć z powrotem trzech członków załogi stacji kosmicznej, których oryginalny lot został uszkodzony.

Urzędnicy rosyjscy i NASA powiedzieli dziennikarzom, że Rosjanie i Amerykanie spędzą kilka dodatkowych miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w wyniku zmiany kapsuły, co może wydłużyć ich misję do prawie roku.

Kosmonauci Siergiej Prokopjew i Dmitrij Petlin oraz kosmonauta Frank Rubio mieli wrócić w marcu w tej samej kapsule Sojuz, która zabrała ich we wrześniu ubiegłego roku.

Ale ta kapsuła została uderzona przez mały meteoryt 14 grudnia, który wyrwał małą dziurę w zewnętrznym chłodziwie i wysłał chłodziwo w kosmos.

Z wyjątkiem sytuacji awaryjnej na stacji kosmicznej byłoby zbyt niebezpieczne dla załogi, aby użyć tej kapsuły do ​​powrotu na Ziemię, powiedział Siergiej Krikalow, szef lotów kosmicznych w Rosyjskiej Agencji Kosmicznej.

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która ma zostać uratowana po uszkodzeniu oryginalnej kapsuły kosmicznej. Od lewej: amerykański astronauta Frank Rubio, rosyjscy kosmonauci Siergiej Prokopjew i Dmitrij Petlin, (AP)

Chociaż rosyjscy inżynierowie uważają, że kapsuła może bezpiecznie przetrwać powrót i lądowanie, temperatura w kabinie może osiągnąć 40 stopni przy wysokiej wilgotności, ponieważ nie może ona uwolnić ciepła generowanego przez komputer i inną elektronikę, zauważył kosmonauta Krikalow.

Nowa kapsuła Sojuz zostanie wystrzelona z Kazachstanu 20 lutego, miesiąc wcześniej niż planowano. Nikogo nie będzie na pokładzie. Kapsuła będzie latać w trybie automatycznym.

NASA uczestniczyła we wszystkich dyskusjach i zatwierdziła plan.

Rejestracja tutaj Aby otrzymywać nasze codzienne biuletyny i powiadomienia o najświeższych wiadomościach, wysyłane bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą.

Obrazy NASA pokazują niesamowite piękno zimy na Marsie

READ  Naukowcy z Cedars-Sinai odkrywają delirium spowodowane infekcją dróg moczowych