Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy nowy wariant Covid-19 jest groźniejszy?

Czy nowy wariant Covid-19 jest groźniejszy?

Wariant XBB.1.16 jest również znany jako Arcturus

Indie odnotowały 9111 nowych przypadków COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin. W ciągu ostatnich kilku tygodni w kraju zaobserwowano gwałtowny wzrost codziennych przypadków. Według danych Ministerstwa Zdrowia w kraju jest obecnie 60 313 aktywnych przypadków COVID-19. Dzienny wskaźnik pozytywności w Indiach utrzymuje się na poziomie 8,40 procent. Nowy wariant firmy Omicron, XBB.1.16, odpowiada za ostatni wzrost liczby przypadków w kraju. Światowa Organizacja Zdrowia trzymała tę alternatywę w ryzach. Według doniesień wariant ten odkryto dotychczas w 29 krajach. Jest również znany jako Arcturus. Oto, co wiemy o tej alternatywie.

Wariant Arcturus lub XBB.1.16: czy jest bardziej niebezpieczny?

Arcturus został po raz pierwszy odkryty w styczniu. Jest to podwariant Omicron, który można łatwo rozprzestrzeniać. Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​wariant XB.1.16 jest podobny do wariantu XBB.1.5, ale zawiera dodatkową mutację. Tak więc może się szybko rozprzestrzeniać, ale może nie prowadzić do niczego poważnego.

Według raportu WHO w Indiach Arcturus zastąpił inne warianty. Szybko rozprzestrzenia się w kraju, ale wskaźnik hospitalizacji pozostaje niski. Alternatywa prowadzi do łagodnych objawów i jak dotąd nie zaobserwowano poważnych powikłań.

Jakie są symptomy Arcturusa lub wariantu XBB.1.16?

Niektóre z typowych objawów odnotowanych do tej pory obejmują:

  • Gorączka
  • ból głowy
  • ból gardła
  • Katar
  • wyczerpanie
  • problemy z brzuszkiem
  • kaszel

Ostatnio do listy dodano nowe objawy, które są zgłaszane szczególnie u dzieci. Eksperci podkreślili, że wielu pacjentów odtworzyło swędzące oczy, zapalenie spojówek i różowe oczy (bez ropy). Te objawy związane z oczami nie pojawiały się w poprzednich falach.

Zastrzeżenie: Ta zawartość, zawierająca wskazówki, zawiera jedynie ogólne informacje. W żaden sposób nie zastępuje wykwalifikowanej opinii lekarskiej. Zawsze skonsultuj się ze specjalistą lub lekarzem, aby uzyskać więcej informacji. NDTV nie ponosi odpowiedzialności za te informacje.