Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dane z polskiego budownictwa potwierdzają ożywienie gospodarcze  Muzyka pop

Dane z polskiego budownictwa potwierdzają ożywienie gospodarcze Muzyka pop

Duża poprawa aktywności budowlanej we wrześniu

Produkcja budowlana wzrosła we wrześniu o 11,5% r/r (ING: 4,5%; konsensus: 5,9%), po wzroście o 3,5% r/rw sierpniu. To kolejny sygnał ożywienia gospodarczego. Silnemu wzrostowi infrastruktury (budownictwo +17,9% r/r, wzrost z 11,8% w sierpniu) towarzyszyło ożywienie w budownictwie mieszkaniowym (+3,9% po -5,0% w poprzednim miesiącu) i dwucyfrowy wzrost (10 % r/r) (wobec 0,9% w sierpniu) w przedsiębiorstwach wyspecjalizowanych. Poprawę sytuacji w budownictwie widać także w danych wyrównanych sezonowo: +3,7% m/m.

Budownictwo to kolejny obszar polskiej gospodarki, który wykazuje oznaki ożywienia

Produkcja budowlana, % r/r

Źródło: GUS.

Inżynieria lądowa wspierana ze środków Unii Europejskiej

Utrzymujący się w ostatnich miesiącach ponad 10% wzrost w inżynierii lądowej można przypisać inwestycjom publicznym współfinansowanym z funduszy europejskich. Zgodnie z zasadą t+3 rok 2023 jest ostatnim rokiem, w którym możliwa będzie wypłata środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Zakończenie perspektywy budżetowej UE zwykle wiąże się z zaległościami w wydatkach, zatem w kolejnych miesiącach kategoria ta będzie się rozwijać.

Budownictwo ożywia się dzięki łatwemu dostępowi do kredytów na nieruchomości

Ożywienie w budownictwie łączymy z (1) złagodzeniem bufora regulacyjnego, który banki są zobowiązane stosować przy obliczaniu zdolności kredytowej, (2) spadkiem oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych w wyniku obniżek stóp procentowych banku centralnego i oczekiwań dalszych cięć oraz (3) uruchomienie w lipcu kredytu rządowego „2%”. Powyższe czynniki zwiększyły zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców i przełożyły się na wzrost popytu na nowe kredyty mieszkaniowe. W obliczu perspektywy zwiększonego popytu na mieszkania deweloperzy zareagowali zwiększeniem podaży.

Poprawa perspektyw na przyszłość dla wyspecjalizowanych przedsiębiorstw

Największą fluktuacją w ostatnich miesiącach charakteryzowały się prace specjalistyczne, które obejmują poszczególne etapy procesu budowlanego, od jego początku (rozbiórki, niwelacja terenu) po prace związane z końcową fazą (instalacje wodno-grzewcze, elektryczne itp.). . . Prawdopodobne jest, że wraz ze wzrostem aktywności w budownictwie mieszkaniowym nastąpi wzrost liczby prac specjalistycznych, zwłaszcza instalacyjnych.

Ożywienie gospodarcze już następuje

Ostatnie miesiące przyniosły oznaki ożywienia w budownictwie, co wpisuje się w ogólny obraz ożywienia polskiej gospodarki. Uważamy, że w budownictwie mieszkaniowym nastąpi dalsze ożywienie. Sytuacja infrastrukturalna będzie uzależniona od szybkiego uruchomienia środków unijnych, w tym Funduszu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Bez tego istnieje ryzyko, że zaobserwujemy istotne ograniczenie napływu środków europejskich w porównaniu do roku 2023 (okresu przejściowego pomiędzy perspektywami budżetowymi UE).

Okazuje się, że wrześniowe dane z realnej gospodarki były mocniejsze od naszych oczekiwań. W rezultacie obecnie szacujemy, że wzrost PKB w III kwartale 2023 r. wyniesie 0,5%. Podtrzymujemy naszą prognozę na 2023 rok na poziomie +0,4%. W 2024 r. spodziewamy się wzrostu gospodarczego na poziomie 2,5%, przy ryzyku przesuniętym w górę.