Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dąży do połączenia polskiego systemu obronnego z „Tarczą Bałtycką”: oficjalna – sekcja angielska

Dąży do połączenia polskiego systemu obronnego z „Tarczą Bałtycką”: oficjalna – sekcja angielska

Tomczyk złożył oświadczenie podczas spotkania Północnej Grupy Europejskich Ministrów Obrony w Połądze na Litwie w czwartek.

„To bardzo interesujące, w jaki sposób Litwa, Łotwa i Estonia budują swoją linię obrony”. Tomczyk powiedział na konferencji prasowej.

Dodał: „Skoro premier Polski Donald Tusk zdecydował się na kontynuację inicjatywy Tarcza Wschód, chcemy ją połączyć z Tarczą Bałtycką. To dla nas bardzo ważne”.


Na początku miesiąca Tusk ogłosił plany przeznaczenia 10 mld zł (2,35 mld euro) na poprawę bezpieczeństwa granic kraju. W ramach tego ruchu zbudowano skomplikowany system fortów granicznych, zwany „Tarczą Wschodu”.

Czwartkowe spotkanie Grupy Północnej, składającej się z 12 krajów – pięciu krajów nordyckich (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja), trzech krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia), Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii —dotyczy problemów bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i w regionie północnoatlantyckim, podała polska państwowa agencja informacyjna PAP.

Kluczowe tematy to wsparcie dla Ukrainy, zwiększenie budżetów obronnych do nie mniej niż 2 proc. PKB oraz przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie.

(jh/gs)

Źródło: IAR, PAPKA

READ  Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że naruszono prawo dwóch polskich sędziów do rzetelnego procesu sądowego