Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Delhi i Bombaj przestały działać, a liczba infekcji wzrosła dwukrotnie do 200 000 w ciągu 10 dni

Dwa największe miasta Indii – o łącznej populacji ponad 37 milionów ludzi – zostały skutecznie zamknięte po tym, jak liczba dziennych przypadków koronawirusa w kraju podwoiła się w ciągu 10 dni.

Drugi pod względem liczby ludności kraj na świecie odnotował 200 000 nowych zakażeń w ciągu nocy, gdy władze borykały się z niedoborem szczepionek, terapii i łóżek szpitalnych.

Po uwolnieniu się od czujności podczas masowych festiwali religijnych, wieców politycznych i tłumów na meczach krykieta, Indie przeżywają drugą gwałtowną falę, w której tylko w tym miesiącu odnotowano prawie dwa miliony nowych infekcji.

W tym tygodniu wyprzedziła Brazylię, stając się po Stanach Zjednoczonych krajem z drugą co do wielkości liczbą przypadków zachorowań na świecie.

Dane Ministerstwa Zdrowia pokazały, że ostatniego dnia odnotowano również ponad 1000 zgonów, co daje łącznie 175 000, chociaż Indie w przeliczeniu na mieszkańca pozostają daleko w tyle za wieloma innymi krajami.

Po tym, jak ogólnokrajowa blokada rok temu spowodowała powszechną nędzę i jedną z najpoważniejszych recesji w każdej dużej gospodarce, rząd desperacko stara się uniknąć powtórki niepopularnej blokady.

Ale wiele stanów zaciska śruby, zwłaszcza Maharasztra i jej stolica, Bombaj, które w tym tygodniu nałożyły surowsze ograniczenia na 125 milionów mieszkańców.

Związane z: Indie zostały oskarżone o ukrywanie prawdy o rozprzestrzenianiu się COVID-19

To skłoniło wielu pracowników migrujących do ucieczki z Mumbaju i innych miast w stanie, w scenach przypominających masowy exodus w zeszłym roku, kiedy rząd wstrzymał wszystkie działania niemal z dnia na dzień.

Stolica New Delhi jako ostatnia nałożyła w czwartek godzinę policyjną w weekendy i wymagała zamknięcia centrów handlowych, siłowni i spa od piątku wieczorem.

W tym mega-mieście, liczącym około 25 milionów mieszkańców, odnotowano w środę ponad 17 000 nowych przypadków, najwyższy w ciągu jednego dnia od wybuchu pandemii.

READ  Jak często występuje rok przestępny? Następny dzień przestępny po 2024 roku przypada na rok 2028

Pod koniec czwartku Ministerstwo Kultury poinformowało, że wszystkie zabytki, w tym największa atrakcja turystyczna Indii, Tadż Mahal, będą zamknięte do 15 kwietnia ze względu na wzrost.

Marmurowe mauzoleum w południowym New Delhi zostało ponownie otwarte we wrześniu po zamknięciu dla zwiedzających w marcu ubiegłego roku.

W międzyczasie Uttar Pradesh, stan w północnych Indiach z populacją przekraczającą 240 milionów, wprowadził godzinę policyjną w głównych miastach, próbując kontrolować niedawny wzrost liczby przypadków – w czwartek premier Yuji Adityanath trafił do szpitala z wirusem.

Niepokojący trend, ponieważ szpitale zostały poważnie dotknięte

Indyjskie szpitale borykają się teraz z niedoborami łóżek, tlenu i leków na koronawirusa, takich jak Remdesivir.

W nowym niepokojącym trendzie lekarze w najbardziej dotkniętych miastach poinformowali AFP, że zaobserwowali wzrost liczby pacjentów z Covid-19 w wieku poniżej 45 lat i cierpiących na cięższe objawy w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Widzimy również dzieci w wieku od 12 do 15 lat z objawami w drugiej fali. „W zeszłym roku praktycznie nie było żadnych objawów u dzieci” – powiedział Khasraf Bagan, konsultant w Narodowym Szpitalu PD Hinduja w Bombaju.

Krajowe dążenie do zaszczepienia 1,3 miliarda ludzi również napotkało przeszkody – według władz lokalnych do tej pory wykonano zaledwie 114 milionów zastrzyków, a zapasy się kurczą.

New Delhi nałożyło ograniczenia eksportowe z Instytutu Serum – który dostarczył dziesiątkom krajów szczepionki przeciwko COVID – aby nadać priorytet potrzebom krajowym.

Nawet przy wysokim wskaźniku zarażenia nadal trwa wiele świąt religijnych, w tym Kumbh Mela w Haridwar w północnych Indiach, podczas którego prawie pięć milionów hinduskich pielgrzymów zebrało się w tym tygodniu nad świętą rzeką Ganges, większość bez masek.

Urzędnicy podali w środę, że wirus został wykryty u prawie 2000 osób w ciągu zaledwie 48 godzin w Haridwar.

„Nasza wiara jest dla nas najważniejsza. To właśnie z powodu tego silnego przekonania wielu ludzi przyjechało tu pływać w Ganga” – powiedział AFP Siddharth Chakrabani, członek jednego z komitetów organizacyjnych w Kumbh Mela.

READ  Nowy Jork miał najgorszą jakość powietrza na świecie z powodu pożarów lasów w Kanadzie

„Wierzą, że Ma (matka) Ganga uratuje ich przed epidemią”. Według doniesień prasowych, wiele krematoriów również boryka się z problemami. „Od 9 rano czekamy na zewnątrz”. Krewny przed krematorium w Bangalore powiedział: „Teraz jest pierwsza po południu, a my potrzebujemy jeszcze dwóch lub trzech godzin na naszą kolej.

„Czekają tu setki ludzi takich jak my”.