Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Delhi i Bombaj przestały działać, a liczba infekcji wzrosła dwukrotnie do 200 000 w ciągu 10 dni

Dwa największe miasta Indii – o łącznej populacji ponad 37 milionów ludzi – zostały skutecznie zamknięte po tym, jak liczba dziennych przypadków koronawirusa w kraju podwoiła się w ciągu 10 dni.

Drugi pod względem liczby ludności kraj na świecie odnotował 200 000 nowych zakażeń w ciągu nocy, gdy władze borykały się z niedoborem szczepionek, terapii i łóżek szpitalnych.

Po uwolnieniu się od czujności podczas masowych festiwali religijnych, wieców politycznych i tłumów na meczach krykieta, Indie przeżywają drugą gwałtowną falę, w której tylko w tym miesiącu odnotowano prawie dwa miliony nowych infekcji.

W tym tygodniu wyprzedziła Brazylię, stając się po Stanach Zjednoczonych krajem z drugą co do wielkości liczbą przypadków zachorowań na świecie.

Dane Ministerstwa Zdrowia pokazały, że ostatniego dnia odnotowano również ponad 1000 zgonów, co daje łącznie 175 000, chociaż Indie w przeliczeniu na mieszkańca pozostają daleko w tyle za wieloma innymi krajami.

Po tym, jak ogólnokrajowa blokada rok temu spowodowała powszechną nędzę i jedną z najpoważniejszych recesji w każdej dużej gospodarce, rząd desperacko stara się uniknąć powtórki niepopularnej blokady.

Ale wiele stanów zaciska śruby, zwłaszcza Maharasztra i jej stolica, Bombaj, które w tym tygodniu nałożyły surowsze ograniczenia na 125 milionów mieszkańców.

Związane z: Indie zostały oskarżone o ukrywanie prawdy o rozprzestrzenianiu się COVID-19

To skłoniło wielu pracowników migrujących do ucieczki z Mumbaju i innych miast w stanie, w scenach przypominających masowy exodus w zeszłym roku, kiedy rząd wstrzymał wszystkie działania niemal z dnia na dzień.

Stolica New Delhi jako ostatnia nałożyła w czwartek godzinę policyjną w weekendy i wymagała zamknięcia centrów handlowych, siłowni i spa od piątku wieczorem.

W tym mega-mieście, liczącym około 25 milionów mieszkańców, odnotowano w środę ponad 17 000 nowych przypadków, najwyższy w ciągu jednego dnia od wybuchu pandemii.

READ  Donald Trump: Córka Ivanki pomija rozpoczęcie kampanii prezydenckiej

Pod koniec czwartku Ministerstwo Kultury poinformowało, że wszystkie zabytki, w tym największa atrakcja turystyczna Indii, Tadż Mahal, będą zamknięte do 15 kwietnia ze względu na wzrost.

Marmurowe mauzoleum w południowym New Delhi zostało ponownie otwarte we wrześniu po zamknięciu dla zwiedzających w marcu ubiegłego roku.

W międzyczasie Uttar Pradesh, stan w północnych Indiach z populacją przekraczającą 240 milionów, wprowadził godzinę policyjną w głównych miastach, próbując kontrolować niedawny wzrost liczby przypadków – w czwartek premier Yuji Adityanath trafił do szpitala z wirusem.

Niepokojący trend, ponieważ szpitale zostały poważnie dotknięte

Indyjskie szpitale borykają się teraz z niedoborami łóżek, tlenu i leków na koronawirusa, takich jak Remdesivir.

W nowym niepokojącym trendzie lekarze w najbardziej dotkniętych miastach poinformowali AFP, że zaobserwowali wzrost liczby pacjentów z Covid-19 w wieku poniżej 45 lat i cierpiących na cięższe objawy w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Widzimy również dzieci w wieku od 12 do 15 lat z objawami w drugiej fali. „W zeszłym roku praktycznie nie było żadnych objawów u dzieci” – powiedział Khasraf Bagan, konsultant w Narodowym Szpitalu PD Hinduja w Bombaju.

Krajowe dążenie do zaszczepienia 1,3 miliarda ludzi również napotkało przeszkody – według władz lokalnych do tej pory wykonano zaledwie 114 milionów zastrzyków, a zapasy się kurczą.

New Delhi nałożyło ograniczenia eksportowe z Instytutu Serum – który dostarczył dziesiątkom krajów szczepionki przeciwko COVID – aby nadać priorytet potrzebom krajowym.

Nawet przy wysokim wskaźniku zarażenia nadal trwa wiele świąt religijnych, w tym Kumbh Mela w Haridwar w północnych Indiach, podczas którego prawie pięć milionów hinduskich pielgrzymów zebrało się w tym tygodniu nad świętą rzeką Ganges, większość bez masek.

Urzędnicy podali w środę, że wirus został wykryty u prawie 2000 osób w ciągu zaledwie 48 godzin w Haridwar.

„Nasza wiara jest dla nas najważniejsza. To właśnie z powodu tego silnego przekonania wielu ludzi przyjechało tu pływać w Ganga” – powiedział AFP Siddharth Chakrabani, członek jednego z komitetów organizacyjnych w Kumbh Mela.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: Rosja odmawia otwarcia MOEX, ponieważ stopy procentowe sięgają 20%

„Wierzą, że Ma (matka) Ganga uratuje ich przed epidemią”. Według doniesień prasowych, wiele krematoriów również boryka się z problemami. „Od 9 rano czekamy na zewnątrz”. Krewny przed krematorium w Bangalore powiedział: „Teraz jest pierwsza po południu, a my potrzebujemy jeszcze dwóch lub trzech godzin na naszą kolej.

„Czekają tu setki ludzi takich jak my”.