Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

176-letnia kapsuła czasu została znaleziona wewnątrz krzyża na szczycie katedry w Ostrzyhomiu na Węgrzech

Krzyż na szczycie największego węgierskiego kościoła niegdyś ukrywał 176-letnią kapsułę, którą odzyskano dopiero podczas tegorocznych prac remontowych.

Kapsułę czasu odkryto w katedrze w Ostrzyhum w styczniu, ale jej zawartość, w tym dokumenty związane z budową katedry, została ujawniona dopiero w czwartek.

Zapieczętowaną miedzianą obudowę znaleziono wewnątrz krzyża na kopule o wysokości 100 metrów, najwyższej na Węgrzech, która przetrwała bombardowanie podczas II wojny światowej.

Okazało się, że pojemnik został poważnie uszkodzony przez odłamki.

Niemniej jednak historycy odkryli dokumenty w niemal idealnym stanie po otwarciu.

Chapa Turok, dyrektor skarbu katedry, powiedział, że dokumenty dawały rzadki wgląd w okres, w którym kościół został zbudowany, od 1822 roku.

Cylindryczna kapsuła została umieszczona wewnątrz krzyża w 1845 roku przez arcybiskupa Josepha Cobaxi i naczelnego architekta Josepha Held, który przejął władzę po zamordowaniu swojego poprzednika.

Duża katedra na wzgórzu.
Budowa katedry ostrzyhomskiej rozpoczęła się w 1822 roku.(

Reuters: Bernadette Szabo

)

Pan Turok powiedział: „Arcybiskup Kubatsi wiedział, że nie będzie w stanie ukończyć budowli w swoim życiu, więc kiedy krzyż się skończył, chciał zostawić w sobie ślad pamięci o budowniczych i pamięci tamtej epoki. . ”

Dokumenty przedstawiają zabytki budynku oraz zawierają nazwiska duchownych i parafii.

„Niestety nie znaleźliśmy w kapsule żadnych monet z tamtego okresu, więc nie było nic, co mogłoby pomóc w pokryciu kosztów odnowienia”.

Pisanie czarną kursywą na białym papierze.
Odnaleziono dokumenty zawierające zabytki budynku oraz książkę z nazwiskami duchownych i parafii znajdujących się w budynku.(

Reuters: Bernadette Szabo

)

Katedra katolicka została zbudowana na Wzgórzu Zamkowym, gdzie kościół został założony ponad 1000 lat temu.

Jego żelazna kopuła została zbudowana w stolicy Austrii Wiedniu i przewożona odcinkami w dół Dunaju na łodziach.

Aby ją poświęcić w 1856 roku, węgierski kompozytor i pianista Franz Liszt skomponował requiem. Ale katedra nie była jeszcze ukończona, ponieważ główny portyk i wnętrze ukończono dopiero w XIX wieku.

Turuk powiedział, że nowa kapsuła czasu może zostać umieszczona w krzyżu dla potomności, ale jej miedziana koperta zostanie zamknięta 30 czerwca, więc będą musieli działać szybko.

Reuters

READ  Wielkie przedstawienie zostało odwołane ze względu na deszczową pogodę