Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Departament Stanu USA powiedział, że reporterka Al Jazeera Shireen Abu Oqla prawdopodobnie została zabita przez niezamierzony izraelski ogień.

Departament Stanu USA powiedział, że dziennikarka Al Jazeera, Shireen Abu Oqla, prawdopodobnie została zabita przez ostrzał z izraelskich witryn, ale prawdopodobnie było to niezamierzone.

Abu Okla, Palestyńczyk-Amerykanin, zginął 11 maja podczas izraelskiego nalotu na okupowane miasto Jenin na Zachodnim Brzegu w warunkach, które wciąż są zaciekle kwestionowane.

Departament Stanu powiedział, że niezależni śledczy nie byli w stanie dojść do ostatecznego wniosku na temat źródła pocisku, który ją trafił.

Urzędnicy palestyńscy skrytykowali raport i twierdzili, że był on celowo celem. Izrael temu zaprzecza.

Śmierć Abu Akleh, jednej z najbardziej znanych twarzy zajmujących się konfliktem izraelsko-palestyńskim, wywołała oburzenie na całym świecie, zwłaszcza po tym, jak policja pobiła żałobników na jej pogrzebie w Jerozolimie.

Departament Stanu USA powiedział, że koordynator ds. bezpieczeństwa USA, po podsumowaniu śledztw prowadzonych zarówno przez IDF, jak i Autonomię Palestyńską, doszedł do wniosku, że najprawdopodobniej przyczyną jej śmierci było strzelanie z pozycji izraelskich.

„Rada Bezpieczeństwa nie znalazła powodu, by sądzić, że było to celowe, ale raczej wynik tragicznych okoliczności podczas operacji wojskowej prowadzonej przez armię izraelską przeciwko frakcjom palestyńskiego Islamskiego Dżihadu” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez MSZ.

W analizie kryminalistycznej przeprowadzonej przez niezależnych ekspertów nadzorowanych przez Radę Bezpieczeństwa USA, Departament Stanu USA stwierdził, że eksperci balistycy ustalili, że pocisk jest zbyt uszkodzony, co uniemożliwia jednoznaczne wnioskowanie o jego źródle.

Stojąca obok czuwania kobieta ozdobiona jest kwiatami i plakatami zamordowanego dziennikarza.
Wspomnienie żałobników na miejscu zabójstwa Shireen Abu Okla.(Reuters: Raneen Sawafta)

Raport nie zrobił nic, aby uspokoić napięcia między obiema stronami przed wizytą prezydenta USA Joe Bidena w przyszłym tygodniu.

Palestyński prokurator Akram al-Khatib powiedział, że amerykański wniosek, że kula została poważnie uszkodzona, był błędny i że Abu Okla była celowo celem ataku.

Al-Khatib powiedział: „Oświadczenie USA, że nie znaleźli powodów, aby wskazać, że celowanie było celowe, jest nie do przyjęcia”.

Powiedział, że Palestyńczycy będą nadal podejmować kroki prawne przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Karnym.

Nabil Abu Rudeineh, rzecznik palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa, powiedział, że Izrael był odpowiedzialny za zabicie Abu Okli i powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Izrael zaprzeczył, jakoby którykolwiek z jego żołnierzy celowo zabił Abu Okla i twierdził, że mógł zostać trafiony przez niewłaściwy ogień armii lub kulę wystrzeloną przez jednego z uzbrojonych palestyńskich bandytów, który, jak powiedział, zderzył się z jego siłami na miejscu.

W raporcie ONZ stwierdzono również, że śmiertelna kula prawdopodobnie pochodziła od izraelskiego żołnierza

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało w zeszłym miesiącu, że informacje, które udało mu się zebrać z tego incydentu, wskazują, że Abu Okla zginął w ogniu izraelskiej armii, a nie przez Palestyńczyków.

Biuro powiedziało, że stała z innymi dziennikarzami i była wyraźnie dziennikarką w kasku i niebieskiej kamizelce ochronnej z insygniami prasowymi, kiedy została postrzelona i zabita. Kolega został ranny w wypadku przez kolejną kulę.

Rodzina i przyjaciele opłakują trumnę w zatłoczonym kościele.
Krewni i przyjaciele stoją obok trumny reporterki Al Jazeery, Sherine Abu Akleh.(Reuters: Ammar Awad)

Izraelski premier Yair Lapid powiedział, że Izrael żałuje zabicia Abu Aqleh, ale powiedział, że izraelskie śledztwo wojskowe wykazało, że nie ma zamiaru skrzywdzić jej i że udzielił pełnego poparcia IDF.

IDF powiedział, że będzie kontynuował śledztwo w sprawie incydentu i po badaniu terenowym zostanie podjęta decyzja, czy wnieść jakiekolwiek oskarżenia karne.

Minister obrony Benny Gantz powiedział, że siły izraelskie zareagowały na ciężki ostrzał z broni palnej w mieście, w tym w zatłoczonym obozie dla uchodźców, w którym regularnie dochodzi do starć między Palestyńczykami a siłami izraelskimi.

„Pierwszymi, którzy ponoszą odpowiedzialność za takie wydarzenia, są terroryści, którzy działają w skupiskach ludności” – powiedział w oświadczeniu.

Palestyńczycy odrzucili tę wersję wydarzeń, twierdząc, że na obszarze, w którym zginął Abu Okla, nie ma uzbrojonych bojowników.

„Prawda jest taka, że ​​armia izraelska zabiła Shireen zgodnie z polityką, która uważa wszystkich Palestyńczyków – cywilów, dziennikarzy i innych – za uzasadnione cele” – napisała jej rodzina w oświadczeniu.

Reuters

opublikowany A zaktualizowany

READ  Rodzice buntują się w prestiżowej amerykańskiej szkole wśród „rażącego rasistowskiego” skandalu wideo