Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Devilish Comet” będzie rzadkim pojawieniem się na niebie Australii jeszcze w tym miesiącu

„Devilish Comet” będzie rzadkim pojawieniem się na niebie Australii jeszcze w tym miesiącu

Niebo Australii będzie w tym miesiącu świadkiem rzadkiego widoku – pojawienia się diabelskiej komety po raz pierwszy od 70 lat. Kometa 12/P Pons-Brooks, nazywana „Matką Smoków” ze względu na swój ogonowy wygląd, pojawi się we wczesnych godzinach porannych 22 kwietnia.

Obserwatorzy gwiazd w całej Australii będą mieli ograniczone okno, aby obejrzeć spektakl komety bez specjalnego sprzętu tuż przed wschodem słońca. To niezwykłe niebiańskie wydarzenie przypisuje się erupcjom lodowatych wulkanów i ma rozmiary porównywalne z Mount Everestem.

Gdy ciepło słońca sublimuje lód w gaz, po nocnym niebie rozprzestrzeni się charakterystyczna „tajemnicza zielona mgła”.

Astrofizyk Brad Tucker z Australian National University wyjaśnił, że zdarzenie będzie podobne do zdarzenia na komecie Haileya: gdy kometa obraca się i zbliża do Słońca, lód nagrzewa się i zamienia w gaz.

Choć doświadczeni obserwatorzy z półkuli północnej śledzą kometę za pomocą teleskopów od połowy marca, jej widoczność zacznie sięgać aż po południowe niebo od połowy kwietnia.

Australijczycy będą mieli największą szansę zobaczenia komety w okolicach Dnia Anzac, który trwa około jednego do dwóch tygodni. Początkowo będzie wydawać się nisko na zachodnim niebie, dlatego entuzjastom zaleca się skierowanie na zachód, aby cieszyć się niezakłóconym widokiem. Aby uzyskać lepsze wrażenia wizualne, profesjonaliści zalecają używanie lornetki lub teleskopu.

Gdy kometa zbliży się do Ziemi w czerwcu, jej jasność będzie stopniowo malała i do lipca stanie się niezauważalna gołym okiem.

Zapaleni obserwatorzy gwiazd z radością przyjęli w zeszłym miesiącu dużą aktywność na niebie, wśród nich burze geomagnetyczne spowodowane koronalnymi wyrzutami masy (CME) lub dużymi uwolnieniami plazmy i pól magnetycznych ze Słońca.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca ma miejsce, gdy Księżyc znajduje się prawie całkowicie w jednej linii ze Słońcem i Ziemią. Wyrównanie powoduje, że zewnętrzna krawędź cienia Ziemi, zwana półcieniem, pojawia się na powierzchni Księżyca.


READ  7 rzeczy, których nie wiedziałeś o Webbie, wartej 10 miliardów dolarów teleskopie kosmicznym NASA na początku nerwowego startu