Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dlaczego Izba głosowała za skutecznym zakazem TikTok i co to może oznaczać dla użytkowników

Dlaczego Izba głosowała za skutecznym zakazem TikTok i co to może oznaczać dla użytkowników


Nowy Jork
CNN

Jeśli jesteś fanem TikTok i martwisz się, jak utrzymasz kontakt ze światem po wydaniu rachunku, który mógłby Zakaz aplikacji został przyjęty przez Izbę Reprezentantów w środę… Nie panikuj jeszcze.

Dla tych, którzy nadrabiają zaległości: amerykańscy prawodawcy wznowili wysiłki, aby rozprawić się z TikTokiem w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego związanymi z jego chińską spółką-matką ByteDance. Ustawa zablokuje TikTok w amerykańskich sklepach z aplikacjami, chyba że platforma mediów społecznościowych zostanie szybko oddzielona od ByteDance.

Projekt ustawy, zatytułowany Ustawa o ochronie Amerykanów przed aplikacjami kontrolowanymi przez zagranicznych przeciwników, wszedł w zeszłym tygodniu do Komisji ds. Energii i Handlu Izby Reprezentantów. W środę została przyjęta w Izbie Reprezentantów większością 352 głosów za, przy zaledwie 65 przedstawicielach przeciw.

Wielu z około 170 milionów Amerykanów korzystających z aplikacji wyraziło obawy, że zakaz TikToka będzie oznaczać pozbycie się platformy, która reprezentuje znacznie więcej niż tylko platformę, na której młodzi ludzie mogą śledzić najnowsze aktualizacje na temat księżnej Walii. To tam szukają komunikacji, rozrywki, informacji i zarabiają na życie. Niektórzy użytkownicy TikTokkera skontaktowali się w ostatnich dniach ze swoimi przedstawicielami, wzywając ich do głosowania na „nie” w sprawie ustawy po tym, jak aplikacja powiadomiła użytkowników o potencjalnym zakazie.

Istnieją inne platformy dostępne dla użytkowników TikTok — prawie każda duża firma zajmująca się mediami społecznościowymi przez ostatnie kilka lat próbowała naśladować popularną formułę aplikacji obejmującą szybkie, krótkie filmy w połączeniu z silnym algorytmem rekomendacji, który pozwala użytkownikom przewijać. Łatwiej jednak powiedzieć, niż zrobić, przenieść lojalną publiczność z jednej platformy na drugą.

Ale TikTok nie zniknie w najbliższym czasie z telefonów Amerykanów.

Ustawa napotyka wiele przeszkód na drodze do jej podpisania, a gdyby tak się stało, z pewnością napotkałaby wyzwania prawne. Jeśli ustawa stanie się obowiązującym prawem, pozostaje pytanie, czy amerykański nabywca wkroczy, aby uratować sytuację (jeśli ByteDance będzie skłonny zbyć popularną platformę).

READ  Ofiarami masowej strzelaniny w Plymouth są matka napastnika, trzyletnia dziewczynka

Oto, co musisz wiedzieć, jeśli jesteś TikTokkerem i obawiasz się, że zostaniesz zbanowany:

Teraz, gdy projekt ustawy został zatwierdzony w Izbie Reprezentantów, trafia do Senatu, gdzie czeka go bardziej niejednoznaczny wynik.

Jedną z głównych przeszkód jest to, że ustawa nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród użytkowników TikTok, z których wielu to także młodzi wyborcy, którzy mogą mieć duży wpływ na wybory w USA w 2024 r., czego senatorowie doskonale zdają sobie sprawę. Niektórzy użytkownicy TikToka opublikowali filmy przed środowym głosowaniem, na których dzwonią do swoich przedstawicieli i grożą, że będą głosować na alternatywnych kandydatów, jeśli ci zagłosują za przyjęciem ustawy.

„Proces ten był poufny, a projekt ustawy został wstrzymany z jednego powodu: jest to zakaz” – powiedział rzecznik TikTok w oświadczeniu po środowym głosowaniu w Izbie. „Mamy nadzieję, że Senat przyjrzy się faktom, wysłucha swoich wyborców i uzna wpływ na gospodarkę, 7 milionów małych firm i 170 milionów Amerykanów korzystających z naszych usług”.

Przywódca większości w Senacie Chuck Schumer odmówił w środę zobowiązania się do przedłożenia ustawy TikTok pod głosowanie w Senacie. „Senat dokona przeglądu ustawodawstwa, gdy otrzyma je od Izby Reprezentantów” – dodał.

Przewodniczący Senatu Sądownictwa Dick Durbin powiedział we wtorek, że ma wątpliwości co do zgodności projektu ustawy z konstytucją. Dodał, że przyjęcie ustawy może mieć reperkusje polityczne, w tym dla prezydenta Joe Bidena, który, jak zapowiedział, tak właśnie zrobi Podpisz ustawę, jeśli trafi na jego biurko – przed wyborami w 2024 roku.

„Wykluczenie dużej grupy młodych wyborców nie jest najbardziej znaną strategią reelekcji” – stwierdził Durbin.

Może to być jeszcze bardziej prawdziwe po tym, jak potencjalny przeciwnik Bidena w listopadzie, były prezydent Donald Trump, oświadczył, że sprzeciwia się zakazowi TikToka, co oznaczałoby odwrócenie jego stanowiska jako prezydenta.

READ  Bardziej przenoszony szczep Delta trafia do Wielkiej Brytanii

Nawet jeśli ustawa przejdzie przez Senat i zostanie podpisana, TikTok wskazał, że prawdopodobnie zakwestionuje ustawodawstwo w sądzie. Podobna ustawa obowiązująca w całym stanie w Montanie została wstrzymana do czasu rozprawy po tym, jak TikTok stwierdził, że narusza ona Pierwszą Poprawkę.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, TikTok da około pięć miesięcy na oddzielenie się od ByteDance, w przeciwnym razie amerykańskie sklepy z aplikacjami zostaną pozbawione możliwości hostowania aplikacji na swoich platformach.

Sklepy z aplikacjami, które naruszają przepisy, mogą zostać ukarane grzywną na podstawie liczby użytkowników zablokowanej aplikacji. Ustawa przewiduje kary w wysokości 5000 dolarów za każdego użytkownika zakazanej aplikacji. Zatem w przypadku TikTok Apple i Google mogą zostać potencjalnie ukarane karami w wysokości do 850 miliardów dolarów każda.

Nie jest jasne, czy ByteDance zgodzi się sprzedać lub wydzielić TikToka. Jeśli tak się stanie, pomimo popularności aplikacji, firma może mieć problem ze znalezieniem nabywcy w USA, który byłby skłonny za to zapłacić.

Według analityka Wedbush, Dana Ivesa, TikTok jest wyceniany na około 100 miliardów dolarów. Kilka dużych amerykańskich firm technologicznych stoi już w obliczu ostrej kontroli regulacyjnej, która może uniemożliwić im dokonanie tak dużego przejęcia.

Chociaż prawo zabrania TikTokowi dostępu do amerykańskich sklepów z aplikacjami, usunięcie istniejącej aplikacji z telefonów użytkowników w praktyce stanowiłoby trudniejsze zadanie dla prawodawców pragnących zakazać jej używania w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, usługi wirtualnej sieci prywatnej (VPN) mogłyby potencjalnie umożliwić użytkownikom z USA obejście zakazu TikTok, sprawiając wrażenie, jakby użytkownik z USA był online z innego kraju.

Nie brakuje alternatywnych platform mediów społecznościowych, na których użytkownicy mogą tworzyć lub oglądać krótkie filmy.

YouTube, Snapchat, Instagram, Facebook i X stworzyły funkcje przewijania wideo naśladujące TikTok, choć wielu użytkowników twierdzi, że ci konkurenci nie opanowali algorytmu rekomendacji, który sprawia, że ​​TikTok jest tak kuszący.

READ  Bohater hotelu Rwanda Paul Rusesabagina zwolniony z więzienia

Wielu użytkowników TikTok twierdzi również, że przeniesienie dużej grupy odbiorców z TikTok na inną platformę jest trudne. Różne platformy mają różne plany monetyzacji, co może oznaczać wyzwania dla twórców chcących odbudować biznes polegający na TikToku, gdyby musieli przenieść się do innej sieci społecznościowej.

„Skupienie się TikToka na stronie Dla Ciebie znacznie ułatwia markom dotarcie do nowych odbiorców niż w przypadku innych aplikacji”, powiedziała w tym tygodniu CNN Nadia Okamoto, twórczyni TikTok i właścicielka firmy.

„(Użytkownicy TikToka) zasadniczo przeglądają treści od osób, których niekoniecznie już obserwują. Dlatego dla firmy jest to coś bardzo wyjątkowego” – powiedziała.

Wydaje się jednak, że niektóre TikTokki przygotowują się na najgorsze. Niektórzy użytkownicy opublikowali, że pracują nad obserwowaniem swoich ulubionych twórców na innych platformach, podczas gdy inni opublikowali filmy z pożegnaniem na wypadek zablokowania aplikacji.

„Jeśli jesteś osobą, która zarabia pieniądze w mediach społecznościowych, teraz musisz znaleźć sposób, aby powstrzymać odbiorców od tej aplikacji… Co byś zrobił, gdyby obowiązywał całkowity zakaz TikTok?” Twórca posługuje się hasłem „Biznes z Sabem”, którego treść skupia się na zwiększeniu liczby odbiorców na TikToku, jak napisano w poście wideo Został on opublikowany na platformie w zeszłym tygodniu. „Musisz znaleźć sposób, aby przyciągnąć ludzi do swojej listy e-mailowej”.