Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Władimir Putin twierdzi, że rosyjska broń nuklearna jest „bardziej zaawansowana” niż broń amerykańska

Władimir Putin twierdzi, że rosyjska broń nuklearna jest „bardziej zaawansowana” niż broń amerykańska

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że rosyjska triada nuklearna – trójstronny arsenał broni wystrzeliwany z lądu, morza i powietrza – jest „znacznie bardziej zaawansowany” niż arsenał Stanów Zjednoczonych.

Kreml wychwalał swoją energię nuklearną przez całą dwuletnią ofensywę na Ukrainie, a w zeszłym miesiącu ostrzegł kraje zachodnie, że istnieje „realne” ryzyko katastrofy nuklearnej, jeśli doprowadzi to do eskalacji konfliktu.

„Nasza triada nuklearna jest nowocześniejsza niż jakakolwiek inna triada. Tylko my i Amerykanie mamy takie triady. Tutaj osiągnęliśmy znacznie więcej” – powiedział Putin w wywiadzie dla telewizji państwowej.

Zachód oskarża Rosję o stosowanie lekkomyślnej retoryki nuklearnej od czasu jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Uważa się, że Moskwa posiada ponad 5000 głowic nuklearnych, co stanowi największy ich zapas na świecie.

W tym samym wywiadzie Putin powiedział, że wysłanie sił na Ukrainę przez państwa zachodnie nie zmieni sytuacji na polu bitwy.

Jeśli mówimy o oficjalnych jednostkach wojskowych obcych krajów, to jestem pewien, że nie zmienią one sytuacji na polu bitwy. To jest najważniejsza rzecz. „Dostawy broni również niczego nie zmieniają” – powiedział Putin.

Jego komentarze pojawiają się po tym, jak w zeszłym miesiącu prezydent Francji Emmanuel Macron odmówił wykluczenia stąpania po ziemi, co stanowi poważną zmianę w retoryce w obliczu zmagań Ukrainy na polu bitwy.

Chociaż od tego czasu Macron podwoił swoje uwagi, wielu sojuszników Ukrainy, w tym Waszyngton, zdystansowało się od pomysłu, który zdumiał wielu w Europie.

Ukraina oddała terytorium siłom rosyjskim w ostatnich miesiącach i boryka się z niezliczonymi brakami, od artylerii po obronę powietrzną, po części dlatego, że Kongres USA oczekuje na rozpatrzenie pakietu pomocowego o wartości 60 miliardów dolarów.

Putin powiedział, że Ukraina nasila ataki na terytorium Rosji, aby ingerować w zbliżające się wybory prezydenckie.

READ  Xi Jinping ostrzega każdego, kto kwestionuje chińską politykę zakazu Covid

W tym tygodniu Rosja stanęła w obliczu kilku najbardziej znaczących ataków na swoim terytorium, odkąd ponad dwa lata temu Moskwa wysłała wojska na Ukrainę.

W wyniku fal ataków dronów zbombardowano kilka rafinerii ropy naftowej, a grupy prokijowskich bojowników ochotniczych, złożone z Rosjan sprzeciwiających się Kremlowi, oświadczyły, że szturmowały przygraniczne rejony Kurska i Biełgorodu w brawurowym ataku, który ostatecznie został stłumiony.

Zapytany o ataki w wywiadzie, którego fragmenty opublikowano w środę, Putin odpowiedział: „To proste. Wszystko to dzieje się na tle niepowodzeń na linii frontu. Nie osiągnęli żadnego z celów, jakie sobie postawili w zeszłym roku.

„Nie mam wątpliwości, że głównym celem jest, jeśli nie zakłócenie wyborów prezydenckich w Rosji, to w jakiś sposób ingerencja w naturalny proces” – cytuje go agencja informacyjna RIA Nowosti i telewizja Russia 1 TV.

W dniach 15–17 marca w Rosji odbędą się wybory prezydenckie, a rządzący krajem od przełomu wieków Putin otrzyma kolejną sześcioletnią kadencję.

Polski premier zapowiedział, że w piątek w Berlinie przywódcy Francji, Niemiec i Polski odbędą nadzwyczajne rozmowy na temat Ukrainy.

„W piątek… będę w Berlinie z prezydentem Francji Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, aby porozmawiać o tej sytuacji” – powiedział Tusk państwowemu nadawcy pod koniec wtorku po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie.

– Z Agence France-Presse