Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dlaczego południowe Stany Zjednoczone są podatne na grudniowe huragany – i są one bardziej niebezpieczne w nocy?

W nocy z 10 na 11 grudnia 2021 r. potężne wybuchy tornada przetoczyły się przez części Arkansas, Mississippi, Missouri, Kentucky, Tennessee i Illinois, zabijając dziesiątki ludzi i pozostawiając gruzy na przestrzeni setek mil.

Klimatolodzy zagrożeń Alyssa Haas i Kelsey Ellis Wyjaśnij okoliczności, które doprowadziły do ​​tego wydarzenia – w tym, co mogło być pierwszym „huraganem czterostanowym” w Stanach Zjednoczonych – i dlaczego południowy wschód jest podatny na te katastrofy przez cały rok, zwłaszcza w nocy.

Jakie czynniki połączyły się, aby spowodować tak masową epidemię?

10 grudnia potężny system sztormowy zbliżył się do środkowych Stanów Zjednoczonych od zachodu. Podczas gdy system przyniósł obfity śnieg i śliskie warunki na chłodniejszy zachód i środkowy zachód północno-zachodni, południe dobrze się bawiło Niemal rekordowe ciepło, dzięki ciepłemu, wilgotnemu powietrzu napływającemu na północ z Zatoki Meksykańskiej.

System burzowy wprowadził do obszaru gęste zimne powietrze, które wchodziło w interakcję z ciepłym powietrzem, tworząc Niestabilne warunki pogodowe. Kiedy zderzają się masy ciepłego i zimnego powietrza, mniej gęste ciepłe powietrze unosi się do chłodniejszych poziomów atmosfery. W miarę ochładzania się ciepłego powietrza zawarta w nim wilgoć skrapla się w chmury i Mogą tworzyć się burze.

Kiedy ta niestabilność łączy się z dużym uskok wiatru Wiatry poruszają się w określonym kierunku i prędkości na różnych wysokościach w atmosferze – mogą stworzyć idealne środowisko dla potężnych burz wirujących.

W skali rankingu tornad, jak dotkliwe jest to?

najbardziej 38 tornado Został zgłoszony w sześciu stanach podczas tej epidemii, powodując Występowanie przerw w dostawie prądu, uszkodzeń i zgonów. National Weather Service klasyfikuje huragany w oparciu o powagę szkód za pomocą 28 wskaźników szkód z Ulepszona skala Fujita lub EF. Ocena burz i huraganów może potrwać kilka dni lub dłużej.

Od 12 grudnia najbardziej cztery Potwierdzono występowanie tornad EF-3 i pięciu EF-2. Huragany EF-2 i EF-3 są uważane za silne, z prędkością wiatru odpowiednio 113-157 mil na godzinę i 158-206 mil na godzinę.

READ  Opuszczona wioska pojawia się w Hiszpanii jako zbiornik opróżniony z suszy

Silne, proste wiatry występują również podczas silnych burz i mogą powodować szkody podobne do huraganu. Po silnych burzach i raportach o tornadach National Weather Service przeprowadza osobiste badania szkód spowodowanych przez burze w celu ustalenia, czy huragan lub wiatr w linii prostej spowodował zgłoszone szkody i ich stopień. Śledczy będą sprawdzać, czy szczątki są rozproszone w jednym kierunku, co może wskazywać na wiatry w linii prostej, lub w wielu różnych kierunkach – znak rozpoznawczy huraganu.

Pracownik ratunkowy przechodzi w pobliżu wraku w centrum dystrybucyjnym Amazon
Huragany przebiły się przez zakład Amazon w pobliżu St. Louis w stanie Missouri i zabiły co najmniej sześć osób.(Reuters: Lawrence Bryant)

Podobno jeden huragan przebył 240 mil przez cztery stany. Dlaczego to niezwykłe?

Większość huraganów pozostaje na Ziemi przez krótki czas i Pokonywanie krótkich dystansówŚrednio 3-4 mile. Huragany długo- i długotorowe — te, które podróżują Co najmniej odpowiednio 25 i 100 mil Stosunkowo rzadko. oni reprezentują mniej niż 1 procent Na wszystkie huragany w Stanach Zjednoczonych.

Huragan wymaga długiej drogi Bardzo specyficzny zestaw składników które muszą znajdować się na dużym obszarze. Te niezwykłe tornada powstają z jednego super burza Burza z wirującym prądem wstępującym zwana a mizocyklon – To może trwać godzinami.

Duże huragany często pozostają na lądzie dłużej niż słabsze huragany. ich ślady Zwłaszcza na południowym wschodzieDuże cyklony w zimnych porach roku poruszają się szybko, pokrywając w ten sposób więcej ziemi.

ten poprzednie nagranie W przypadku tornado na długich trasach było to od 1925 roku, kiedy F-5 Tri-State Tornado przebyło 219 mil przez Missouri, Illinois i Indianę. „Tornado czterostanowe”, jak nazywa się to tornado, jest Oczekuje się, że ten rekord zostanie pobity. W nadchodzących dniach National Weather Service potwierdzi, czy pojedynczy huragan pozostał na ziemi przez ponad 200 mil, czy też wiele huraganów zostało spowodowanych przez tę samą burzę.

Dlaczego na południowym wschodzie występuje więcej nocnych i zimowych tornad niż w innych regionach?

Wiosna jest zwykle uważana za sezon huraganów, ale huragany mogą wystąpić o każdej porze roku. Doświadczenia na południowym wschodzie drugi szczyt Podczas huraganów jesienią i wczesną zimą cyklony zimowe nie są rzadkością.

READ  Policja odnalazła i zidentyfikowała szczątki zaginionego Kyle'a Clinksalesa, który zaginął w Georgii w 1976 roku.

Podobnie tornada mogą wystąpić o każdej porze dnia. Wydarzenia związane z huraganami w nocy są szczególnie powszechne Na południowym wschodzie, gdzie komponenty do burz Inne i bardziej odpowiednie na nocne huragany niż w Aleja Tornado na Wielkich Równinach.

Burze tornado na południowym wschodzie są często wspierane przez silne uskoki wiatru. Nie zależą zbytnio od wysokości ciepłego, wilgotnego powietrza, które tworzy atmosferę Niestabilność Warunki, które wymagają ogrzewania powierzchniowego w ciągu dnia i częściej występują na wiosnę.

To była przepowiednia na to wydarzenie dokładny Przepowiedział poważną epidemię kilka dni temu. Krajowa Służba Pogodowa Centrum prognozowania burz W Norman w stanie Oklahoma lokalne biura prognoz pogody National Weather Service podały aktualne godziny, ostrzeżenia i informacje o tym, jak zachować bezpieczeństwo.

Ale mogą to być nocne huragany szczególnie zabójczy. Śmiertelność jest bardziej skłonna, ponieważ ludzie często Nie odbieraj ostrzeżeń kiedy śpią. odkryj, że burza jest Trudniej w ciemności, ludzie Bardziej prawdopodobne jest, że będą przebywać w niepewnych warunkach mieszkaniowych, takich jak przyczepy stacjonarne, w nocy w porównaniu z dniem, w którym pracują w solidniejszych budynkach.

brać Wiele niezawodnych sposobów otrzymywania ostrzeżeń w nocy Krytyczne, ponieważ podczas trudnych warunków pogodowych może nastąpić przerwa w dostawie prądu, a usługa telefonii komórkowej może spaść. Niestety podczas akcji z 10-11 grudnia zginęła część osób, które trafiły do ​​schronów Kiedy tornada uderzyły w budynek Byli w środku. Ale aktualne ostrzeżenia, które pozwalają ludziom bezpiecznie schronić się w solidnej konstrukcji przymocowanej do fundamentu lub piwnicy, mogą oznaczać przetrwanie podczas mniej destrukcyjnych wydarzeń.

Alyssa Haas jest profesorem nadzwyczajnym geografii na Uniwersytecie Stanowym Middle Tennessee, a Kelsey Ellis jest profesorem nadzwyczajnym geografii na Uniwersytecie Tennessee. Ten utwór po raz pierwszy pojawił się na T.to rozmowa.