Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Do 100 „możliwych” osób zabitych w Kentucky, gdy tornada sieją spustoszenie w USA

Aż 100 osób zginęło prawdopodobnie w niszczycielskiej serii tornad, które nawiedziły Kentucky i kilka innych stanów USA pod koniec piątku i na początku soboty, powiedział gubernator Kentucky Andy Bashir.

Kilka tornad uderzyło w ciągu nocy w Kentucky, powodując zniszczenia w kilkunastu hrabstwach.

Na porannej konferencji prasowej Bashir powiedział, że główny cyklon przebył ponad 320 kilometrów przez stan.

Wskazał, że liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie przekroczy 50 osób i może osiągnąć 100 osób.

„Raporty są naprawdę bolesne” – powiedział Bashir.

„Uważamy, że liczba ofiar śmiertelnych z tego wydarzenia przekroczy 50 mieszkańców Kentuck i może skończyć się około 70 do 100 ofiarami.

„To była jedna z najtrudniejszych nocy w historii Kentucky, a niektóre obszary zostały dotknięte w sposób, który trudno opisać słowami.

Ładowanie

Ładowanie

Powiedział, że ponad 56 000 mieszkańców Kentuck zostało odciętych od władzy, dodając, że ogłosił stan wyjątkowy i wysłał dziesiątki Gwardii Narodowej do społeczności.

Obszarem najbardziej dotkniętym wydaje się być miasto Mayfield w hrabstwie Greve, gdzie zawalony dach fabryki świec spowodował „masowe ofiary”.

The New York Times doniósł, że w chwili uderzenia huraganu w fabryce świec w okolicy przebywało około 110 osób.

„Wierzymy, że stracimy co najmniej dziesiątki tych osób” – powiedział Bashir.

Ładowanie

Władze powiedziały, że zła pogoda w Tennessee zabiła co najmniej trzy osoby, podczas gdy co najmniej jedna osoba zginęła, a pięć innych zostało rannych, gdy tornado przebiło dach domu opieki w Monnett w północnym Arkansas.

READ  Liczba ofiar powodzi w Kentucky rośnie, gdy zespoły ratownicze walczą o dotarcie do najbardziej dotkniętych obszarów

Marvin Day, sędzia z hrabstwa Craighead, powiedział Associated Press, że tornado uderzyło w dom opieki Monnet Manor około 20:15 czasu lokalnego, uwięziając 20 osób w pomieszczeniach, gdy budynek zawalił się wokół nich.

W ciągu dwóch godzin, powiedział pan Day, budynek został oczyszczony i wszyscy początkowo myśleli, że są w środku, zostali zamknięci.

Uszkodzony budynek otoczony przez pojazdy służb ratowniczych w nocy
Na zdjęciu dom opieki Monet Manor. Twitter / @brianemfinger(Twitter / @brianemfinger)

W Illinois władze poinformowały, że ludzie zostali uwięzieni po zawaleniu się częściowego dachu w magazynie Amazona w pobliżu St. Louis pod koniec piątku po potężnych tornadach i burzach, które przetoczyły się przez ten obszar.

„Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych pracowników i partnerów jest teraz naszym najwyższym priorytetem” – powiedział rzecznik Amazon Richard Rocha w pisemnym oświadczeniu.

„Oceniamy sytuację i udostępnimy dodatkowe informacje, gdy będą dostępne”.

Zawalił się dach magazynu
Uważa się, że ludzie są uwięzieni w magazynie Amazona.(AFP: St. Louis Post-Dispatch / Robert Cohen)

Burze spowodowały wykolejenie pociągu towarowego CSX w zachodnim Kentucky, chociaż nie zgłoszono żadnych obrażeń, podała gazeta.

Bill Bunting, szef operacyjny Storm Prediction Center, będącego częścią National Weather Service, powiedział, że huragany uderzyły w co najmniej pięć stanów: Illinois, Kentucky, Tennessee, Missouri i Arkansas.

ABC/Reuters