Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dodaj KF-21 Boramae do listy życzeń zakupów w Korei Południowej w Polsce – nadzór bezpieczeństwa obronnego

Dodaj KF-21 Boramae do listy życzeń zakupów w Korei Południowej w Polsce – nadzór bezpieczeństwa obronnego

Polski rząd pokaże, że jest to kolejny krok w procesie pogłębiania polsko-koreańskich więzi bezpieczeństwa Chcę dołączyć Koreański program myśliwców KF-21 Boramae.

Kierowany przez Korea Aerospace Industries (KAI), KF-21 jest reklamowany przez Seul jako myśliwiec 4,5 generacji z zaawansowanymi systemami awioniki.

Pierwszy pełny prototyp nowego dwusilnikowego myśliwca wielozadaniowego został zaprezentowany przez firmę KAI podczas ceremonii 9 kwietnia 2021 r. Pierwszy lot tego prototypu odbył się pomyślnie 19 lipca 2022 roku. Pierwszy lot pierwszego dwumiejscowego modelu – zbudowano czwarty prototyp – Ciąg dalszy 20 lutego.

Przedstawiciele polskiego MON sygnalizowali w ubiegłym roku, że są zainteresowani zakupem myśliwca, który wciąż jest w fazie rozwoju, i chcieliby dołączyć do programu do 2026 roku. Do lutego 2026 r. Południowokoreańska Administracja Programu Nabywania Obrony (DAPA) zamierza rozpocząć seryjną produkcję jednostek Bloku 1.

Jeśli Polska zaproponuje wystosowanie listu intencyjnego (LOI) w sprawie wspólnego rozwoju i zakupu myśliwców, posunięcie to będzie korzystne dla obu stron.

Dla Warszawy perspektywa przystąpienia do programu rozwoju myśliwców – na późniejszym etapie (gdy Korea Południowa przechodzi do fazy programu Bloku 2) – byłaby korzystna dla jej technologicznego know-how i przemysłu obronnego i lotniczego. Możliwość podziału pracy. Inicjatorem tego procesu ma być Konfederacja Obrony Polskiej PGZ.

Ponadto w 2003 r. Polska rozpocznie przyjmowanie zaawansowanego myśliwca czwartej generacji, który mógłby uzupełnić flotę 48 samolotów F-16C/D Block 52+ zamówionych w firmie Lockheed Martin.

Po stronie Korei Południowej porozumienie scementowałoby jej rozwijające się stosunki handlowe i współpracę w dziedzinie obronności z Polską oraz dalszą penetrację rynku europejskiego.

Polska i Korea Południowa zawarły w lipcu 2022 r. dużą umowę zbrojeniową, która obejmuje 180 koreańskich czołgów K2 Black Panther, 212 samobieżnych haubic K9 „Thunder” i 48 lekkich myśliwców FA-50 Golden Eagle. Ten pakiet sprzedaży pomógł Korei Południowej w realizacji zamówień eksportowych w dziedzinie obronności 15 miliardów dolarów do 2022 rokuTo ponad dwukrotnie więcej niż 7,2 miliarda dolarów z poprzedniego roku.

READ  Ukraińscy uchodźcy w polskich szkołach mają problemy z oficjalnym nacjonalizmem

Dla Korei Południowej wprowadzenie Polski do programu byłoby bardziej znaczącym i wiarygodnym partnerem finansowym dla jej programu myśliwskiego niż obecny współtwórca KF-21 z Indonezji, co do tej pory udowodniono.

Zgodnie z porozumieniem o wspólnym rozwoju zawartym między Koreą Południową a Indonezją 7 stycznia 2016 r., strona indonezyjska zobowiązała się do zainwestowania 20 procent z szacowanej sumy 6,2-6,8 mld USD, czyli 1,24-1,36 mld USD, do 2028 r.

Jednak Dżakarta zapłaciła łącznie tylko 227 miliardów KRW (185 milionów dolarów) do września 2022 roku, a Indonezja nie zapłaciła 124,5 miliona dolarów na koniec 2017 roku.

Po sześciu spotkaniach w sprawie spłaty zadłużenia Indonezji, Seulowi i Dżakarcie udało się w końcu przełamać impas w wydatkach rozwojowych. Uczestnicy zgodzili się na obecny 20-procentowy udział Indonezji w kosztach (przesuwając ostateczną docelową datę osiągnięcia tej sumy na 2026 r.), Z zastrzeżeniem, że 30 procent tej sumy zostanie zapewnione przez wkład. ”.

Jednak w przeciwieństwie do Indonezji, Polska nie wykazuje oznak spowolnienia w strukturze wydatków na obronność. Od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, polski rząd zwiększył swój podstawowy budżet obronny, aby przyspieszyć modernizację swoich sił zbrojnych, a teraz stara się obniżyć swój główny budżet. do 4% PKB do 2023 rOdrośnie później do 5 procent PKB.

Jeśli Polska i Korea Południowa dojdą do porozumienia w sprawie programu KF-21, pojawią się pytania o to, ile myśliwców KF-21 Polska będzie chciała kupić, jaki rodzaj udziału przemysłowego uzyska i jak wpłynie to na współdzielenie technologii przez Indonezję. i ambicje produkcji licencji (około 50 KF-21, czyli wystarczająco dużo, aby wyposażyć trzy eskadry myśliwskie indonezyjskich Sił Powietrznych Obrony Narodowej (TNI-AU) składające się z 16-22 samolotów).